Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16 kwietnia 2012: prezydent Żor będzie promować żorskie muzeum ognia na konferencji... kosmicznej

KAKA
ARC. / Ovo Grąbczewscy
Już w najbliższy poniedziałek prezydent Waldemar Socha będzie reklamować żorskie „muzeum ognia” w Warszawie. Przedstawi projekt tej futurystycznej inwestycji na specjalnej konferencji, poświęconej miejscu Polski w… kosmosie. Spotkanie odbędzie się w warszawskim kinie IMAX.

"Muzeum ognia", pod nazwą Empireum, powstanie w pawilonie wystawienniczo-promocyjnego na Hulokach, przy Drodze Krajowej numer 81 w pobliżu skrzyżowania z ulicą Pszczyńską. To ma być miejsce naszpikowane animacją i efektami specjalnymi z najwyższej półki, gdzie będą wykorzystywane technologie 4D i 5D. Jednym z wiodących tematów w multimedialnym "muzeum ognia" będzie szeroko pojęty ogień, ale w kontekście Żor i Święta Ogniowego. Widz będzie mógł zobaczyć na przykład krzesanie ognia lub działanie wulkanu na podstawie modelu.

Za projekt żorskiego „muzeum ognia” odpowiada warszawska firma Platige Image, w której dyrektorem artystycznym jest sam Tomasz Bagiński, którego krótkometrażowy film "Katedra" był nominowany do Oskara w 2003 roku. To właśnie Platige Image jest jednym z organizatorów "kosmicznej konferencji" w Warszawie. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Centrum Akademii Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Spotkanie "Miejsce Polski w kosmosie" zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbarę Kudrycką. Zaproszenie na pokaz otrzymał też sam Donald Tusk, premier RP.

To właśnie prezentacja żorskiego "muzeum ognia" będzie jedną z wielu, która otworzy spotkanie "Miejsce Polski w kosmosie". W jego trakcie przedstawione zostaną przykłady innych kosmicznych projektów realizowanych przez polskich naukowców. Jedna z prezentacji będzie też m.in. poświęcona czterdziestometrowemu teleskopowi E-ELT, który ma powstać na pustyni Atakama w Chile. Prelegentem będzie sam prof. Markus Kissler-Patiga z Europejskiego Obserwatorium Południowego. Z kolei prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN powie m.in. o tym, jak za pomocą internetu każdy z nas może rozpocząć… poszukiwania drugiej Ziemi.

Tak więc na spotkaniu w kinie IMAX w Warszawie razem z „muzeum ognia” będą pokazywane projekty naukowe i przedsięwzięcia gospodarcze, przełomowe w skali polskiej, europejskiej i światowej. Głównym tematem spotkania będzie jednak prezentacja projektu "Solaris", jednego z największych realizowanych przez polskich naukowców. Pokazywany w Brukseli na gali pięciolecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) zachwycił rządzących światem polityki i nauki. Celem projektu "Solaris" jest budowa globalnej sieci zrobotyzowanych teleskopów i wykorzystanie jej do poszukiwania planet w układach z dwoma słońcami. W poniedziałek zespół pod kierunkiem prof. Macieja Konackiego po raz pierwszy na spotkaniu pokaże zdjęcia kosmosu wykonane nowymi instrumentami i połączy się z teleskopem w Australii, którego budowa została zakończona.

Warto dodać, że wczoraj Krystian Stępień, prezes spółki miejskiej „Nowe Miasto”, która buduje pawilon w kształcie ognia, powiedział nam, że aranżacja „muzeum ognia” będzie kosztować 7 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z obligacji, które wyemituje Fundusz Górnośląski, a kupią je dwa banki.
- Chcielibyśmy, aby „muzeum ognia” było gotowe do maja przyszłego roku – dodaje Stępień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto