Bezpłatna komunikacja miejska w Żorach już w II połowie roku

W Żorach władze lokalne postanowiły wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Zmiany w tym zakresie tłumaczy się względami ekologicznymi oraz społecznymi. Bezpłatne przejazdy będą prawdopodobnie możliwe od drugiej połowy tego roku.

Kasownik - zdjęcie ilustracyjne
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Kasownik - zdjęcie ilustracyjne (© Radomil/CC BY-SA 3.0)

62-tysięczne Żory w województwie śląskim, stanie się już niedługo pierwszym miastem w Polsce, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zmiany te wynikają z analiz żorskiego magistratu, które jednoznacznie pokazują, że liczba osób korzystających z przejazdów autobusami w ostatnich latach spada, co skutkuje wzrastaniem cen biletów i jeszcze bardziej zniechęca mieszkańców do korzystania z komunikacji. Sytuacja ta sprawia, że rośnie również dopłata z budżetu gminy do komunikacji, która w chwili obecnej wynosi 72 proc. kosztów przewoźnika.

Bezpłatna komunikacja najpóźniej w 2014 r.
Urzędnicy starają się, aby nowe przepisy wprowadzić w życie jak najszybciej. Jeśli miastu uda się szybko wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, przejazd bezpłatną komunikacją będzie możliwy już w drugiej połowie bieżącego roku. Jeśli zaś negocjacje w tej sprawie się nie powiodą, bilety autobusowe przestaną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2014 r. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy wydatki miasta z 2,4 do 3,3 mln złoty rocznie.

Pierwszym unijnym miastem, które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską, jest estoński Tallin. Zmiany weszły w życie 1 stycznia bieżącego roku. Mieszkańcy mogą korzystać z darmowych przejazdów po jednorazowym wykupieniu specjalnej zielonej karty, która następnie jest imiennie aktywowana na poczcie lub przez internet. Koszt takiej karty to dwa euro.
∨ Czytaj dalejCały tekst czytaj na Wiadomosci24.pl

Anna Grochowina Anna Grochowina
źródło: Wiadomości24.pl

Więcej na temat

Komentarze (0)

avatar
Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię