Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O śląskich tradycjach

Katarzyna Śleziona
Tradycje śląskie  perełką w europie
Tradycje śląskie perełką w europie Fot. Ewa Mazur
Tradycyjne metody wyrabiania masła, nauka śląskich przyśpiewek i tańców, robienie strachów na wróble, poznawanie trudów codziennego życia dawnych Ślązaków i szacunku do chleba, a także robienie świątecznych kartek, malowanie na tkaninie i nauka haftowania - te i wiele innych atrakcji czekały na najmłodszych żorzan.

Wszystko odbywało się w ramach zakończonego niedawno projektu edukacyjnego "Tradycje śląskie perełką w Europie", który przygotowały nauczycielki z Zespołu Szkół nr 5 w Roju. Wzięło w nim udział 450 dzieciaków, w tym uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Miejscem spotkań była miejscowa Izba Regionalna "Stodoła na Gadziokach".

Projekt był realizowany przez cały rok. Odbyły się jego dwie edycje. Na wiosnę zorganizowano warsztaty pod hasłem "Sznita chleba z masłym kożdymu smakuje". - Uczniowie wysłuchali opowieści o tym, jak długa jest droga chleba na nasz stół, od ziarenka począwszy, na bochenku skończywszy. Dowiedzieli się, jakie są tradycyjne metody wyrabiania masła. Nauczyli się też śląskich przyśpiewek i tańców - mówi Aneta Kieryk, jedna z autorek projektu.

Równie ciekawa była druga edycja. Jej tematem przewodnim było powiedzenie, że "Kożdy mo swojigo ptoka". Na spotkaniach pojawili się miejscowi artyści: malarka Maria Winiarska, hafciarka Eugenia i rzeźbiarz Henryk Foks oraz zespół ludowy "Rojanki" i gawędziarki Anna Adamczyk i Anna Zielonka. - Artyści opowiadali o swoich pasjach. Dzieci robiły świąteczne kartki, malowały na tkaninie, haftowały obrazki, rzeźbiły w mydle - dodaje.

Uczniowie wzięli też udział w imprezach środowiskowych: z okazji Dnia Matki oraz w spotkaniu "Jesienne impresje twórcze", które podsumowało projekt. Obie uroczystości ubarwiły występy szkolnych zespołów "Ulinek" i "Małe Rojanki" oraz zespołu ludowego "Rojanki".

Dzieci przygotowały scenki rodzajowe w gwarze śląskiej. Na koniec imprezy przeprowadzono też aukcję prac dzieci i miejscowych artystów.

Zebrano ponad 2,2 tys. złotych. Pieniądze zostały przekazane na leczenie chorej na białaczkę Martynki, uczennicy szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto