Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorskie muzeum wzbogaciło się o XVII-wieczną płytę nagrobną

Katarzyna Śleziona
Płyta nagrobna z 1606 roku jest najstarszym eksponatem w muzeum
Płyta nagrobna z 1606 roku jest najstarszym eksponatem w muzeum Fot. Arc
Miejscy muzealnicy i archeolodzy chcą "przekopać" działki przy ul. Murarskiej w poszukiwaniu fragmentów XIII-wiecznych murów obronnych i śladów dawnej fosy.

Mają również nadzieję, że znajdą w ziemi cenne zabytki tak, jak podczas wykopalisk w 1998 roku. Wówczas archeolodzy w pobliżu kapliczki przy Murarskiej odkryli ślady fosy i łącznie 2131 zabytków.

Były to głównie fragmenty ceramiki, kafli piecowych i szkła oraz leżak żarna kamiennego. Niestety te znaleziska trafiły do wodzisławskiego muzeum, bo wtedy żorskie jeszcze nie istniało.

Tym razem to nasza placówka chce zdobyć cenne zabytki. - Obecnie staramy się o zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zbieramy niezbędną dokumentację. Na prace mamy też obiecane z magistratu 10 tysięcy złotych. To najlepszy moment, aby teraz zrobić kolejne badania na Murarskiej, póki działki nie są jeszcze zabudowane - mówi Tomasz Górecki, pracownik Muzeum Miejskiego w Żorach.

Muzealnicy chcą dowiedzieć się, czy ulica Murarska skrywa jakiekolwiek fundamenty zabytkowych murów oraz jak głęboka i szeroka była fosa.

- Chcemy rozwiać wątpliwości i przekonać się na przykład, czy między dawnymi murami, a fosą znajdował się jakiś fragment ziemi, czy mury były podmywane bezpośrednio przez wodę - dodaje Jan Delowicz, dokumentalista z żorskiego muzeum.

Z 1200 metrów żorskich murów obronnych zachowały się do dziś 434 metry. Najdłuższa partia, ponad 200-metrowa rozciąga się od ulicy Rybnickiej do Szeptyckiego. Mury mają dziś wysokość od 2,5 do 7 metrów i szerokość ok. 1,5 metra. Co roku miasto odnawia kilkadziesiąt metrów zabytkowych cegieł. Remontu wymagają mury między innymi przy ul. Ogrodowej.

Poza badaniami archeologicznymi muzealnicy przygotowują się także do badań georadarowych podziemi w kościele pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w dzielnicy Śródmieście. Wejście do nich zostało zamurowane pół wieku temu.

Podziemia skrywają jednak zabytkowe grobowce i pomniki miejskich rajców i duchownych, datowane głównie na okres od XVII do XIX wieku. Miasto już zaoferowało pomoc w sfinansowaniu badań.

- W sprawie badań georadarowych prowadzimy rozmowy z zakładem badań nieinwazyjnych z Krakowa. Przesłaliśmy niezbędne materiały o tym, co mogą kryć podziemia świątyni, a także informacje o historii tego miejsca. Teraz czekamy na odpowiedź na temat ewentualnego zakresu robót i kosztów - mówi Delowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto