Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sala pod fontanną

Katarzyna Śleziona
Podziemna sala wielkości 200 metrów ma znajdować się pod fontanną. Teraz trzeba czekać na zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Podziemna sala wielkości 200 metrów ma znajdować się pod fontanną. Teraz trzeba czekać na zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. fot. arc
Urzędnicy wpadli na niezwykły pomysł, aby obok kościoła farnego w Śródmieściu zbudować podziemną salę, gdzie będą umieszczone pamiątki, mówiące o tradycji Święta Ogniowego w Żorach.

W założeniu wejście do pawilonu wielkości 200 metrów ma znajdować się pod fontanną w kształcie żorskiej starówki, jaka powstanie przy okazji przebudowy ulicy Księdza Klimka. Według projektu fontanna z podświetlanymi miniaturami zabytków będzie znajdować się na terenie pobliskiego Gimnazjum nr 2, naprzeciw tutejszego kościoła. Modernizacja ul. Księdza Klimka ruszy w tym roku.

- Mamy pomysł, by uatrakcyjnić to miejsce. Teraz czekamy na akceptację Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.

Tymczasem pomysł "sali ogniowej" podoba się żorzanom. - Podziemny pawilon z pamiątkami ze Święta Ogniowego to strzał w dziesiątkę. Uważam, że warto chwalić się tym unikalnym w skali całej Europy wydarzeniem, którego tradycja liczy ponad 300 lat. Taka sala na pewno stanie się wielką atrakcją turystyczną. Dzięki niej o naszym zwyczaju będą mogli dowiedzieć się także ci, którzy nigdy nie widzieli marszu z pochodniami, bo nie gościli w Żorach, gdy on się odbywa - mówi Jacek Wrona, mieszkaniec os. Sikorskiego.

Przypomnijmy, święto ma wyjątkowy charakter i nawiązuje do wydarzeń z 1702 roku, gdy po tragicznym pożarze, jaki strawił drewnianą zabudowę rynku, żorzanie przeszli na świeżym jeszcze pogorzelisku z pochodniami, błagając o pomoc niebios w odbudowie miasta. Ta tradycja przetrwała setki lat. - Warto zostawić po niej trwały ślad - dodaje.

Dlatego urzędnicy chcą, aby w podziemnym pawilonie znajdowały się zdjęcia i inne pamiątki ze Święta Ogniowego.

Ciekawa ma być też fontanna-mapa w kształcie żorskiej starówki, pod którą będzie znajdować się "sala ogniowa". - Woda popłynie w rynienkach na poziomie chodnika. Maleńkie ulice będą kanałami. Obok fontanny pojawi się tablica z wykazem zabytków. Naciskając na odpowiedni przycisk, będzie podświetlany konkretny obiekt na przykład kościół, urząd miasta, czy kapliczka na Murarskiej - mówi Marzęda.

Warto dodać, że projekt przebudowy ul. Klimka zakłada wyłączenie jej z ruchu samochodowego. Tym samym arteria stanie się deptakiem. Poza tym w ramach projektu stary cmentarz obok kościoła ma stać się Parkiem Pamięci Narodowej. - Główne wejście do parku będzie prowadzić przez zabytkowy mur z placu kościelnego. Park będzie ogólnodostępny i czynny całą dobę - słyszymy w magistracie.

Czy podoba się Wam pomysł stworzenia „sali ogniowej"? Piszcie na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto