Kasownik - zdjęcie ilustracyjne

Kasownik - zdjęcie ilustracyjne (© Radomil/CC BY-SA 3.0)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Żorach władze lokalne postanowiły wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Zmiany w tym zakresie tłumaczy się względami ekologicznymi oraz społecznymi. Bezpłatne przejazdy będą prawdopodobnie możliwe od drugiej połowy tego roku.

62-tysięczne Żory w województwie śląskim, stanie się już niedługo pierwszym miastem w Polsce, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zmiany te wynikają z analiz żorskiego magistratu, które jednoznacznie pokazują, że liczba osób korzystających z przejazdów autobusami w ostatnich latach spada, co skutkuje wzrastaniem cen biletów i jeszcze bardziej zniechęca mieszkańców do korzystania z komunikacji. Sytuacja ta sprawia, że rośnie również dopłata z budżetu gminy do komunikacji, która w chwili obecnej wynosi 72 proc. kosztów przewoźnika.

Bezpłatna komunikacja najpóźniej w 2014 r.
Urzędnicy starają się, aby nowe przepisy wprowadzić w życie jak najszybciej. Jeśli miastu uda się szybko wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, przejazd bezpłatną komunikacją będzie możliwy już w drugiej połowie bieżącego roku. Jeśli zaś negocjacje w tej sprawie się nie powiodą, bilety autobusowe przestaną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2014 r. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy wydatki miasta z 2,4 do 3,3 mln złoty rocznie.

Pierwszym unijnym miastem, które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską, jest estoński Tallin. Zmiany weszły w życie 1 stycznia bieżącego roku. Mieszkańcy mogą korzystać z darmowych przejazdów po jednorazowym wykupieniu specjalnej zielonej karty, która następnie jest imiennie aktywowana na poczcie lub przez internet. Koszt takiej karty to dwa euro.

Cały tekst czytaj na Wiadomosci24.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!