Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bociany przynoszą szczęście

Katarzyna Śleziona
Gniazdo bocianie znajduje się m.in. na Kradziejówce
Gniazdo bocianie znajduje się m.in. na Kradziejówce Katarzyna Śleziona
W Żorach możemy spotkać cztery bocianie rodziny. Podziwiają je mieszkańcy Kradziejówki i Baranowic. Ptaki zakładają gniazda na kominach i drzewach.

Bociany towarzyszą mieszkańcom Żor od wielu lat. Poprosiliśmy Zbigniewa Włodarskiego, ornitologa z Żor, aby wskazał nam miejsca, gdzie możemy dziś zobaczyć gniazda tych ptaków.
Okazuje się, że bociany zadomowiły się między innymi na Kradziejówce, w Baranowicach, za stawami Kaganiec w Kleszczowie i w Roju.
Udało nam się sfotografować gniazdo bocianów na kominie hurtowni ogrodniczej Agawa przy ul. Kradziejówka 30, w dzielnicy Zachód. Samica wysiadywała właśnie jaja. Mieliśmy szczęście zaobserwować powrót samca do gniazda, który chwilę wcześniej krążył w pobliżu i zbierał pokarm dla swojej rodziny.
Bocianie gniazdo znajdziemy też na kominie przy pałacyku w Baranowicach. - Komin niestety jest zniszczony. Gniazdo waży około 500 kilogramów - mówi pan Łukasz, mieszkaniec Baranowic. Dlatego mieszkańcy chcą, aby komin po odlocie tych ptaków jesienią został jak najszybciej odnowiony.
Z kolei trzecie gniazdo bocianów odkryliśmy na drzewie za stawami Kaganiec, na granicy Kleszczowa i Rudziczki, a czwarte - w Roju.
Kilka lat temu było więcej lęgowisk tych ptaków w Żorach. Jeszcze siedem lat temu mieliśmy parę bocianów przy ulicy Rybnickiej, między osiedlem 700-lecia, a cmentarzem komunalnym. - Przyszła jednak wichura, gałąź się załamała, młode pospadały. Nic im się nie stało. Ptaki zawieziono do Pogotowia Leśnego w Mikołowie - wspomina Jan Kot ze Śródmieścia. Bociany były też w Rowniu, ale od 4 lat ich tam nie ma. - Gniazdo było na słupie przy budynku ochotniczej straży pożarnej. Platforma została uszkodzona. Para znalazła sobie nowe miejsce - mówi pan Tomasz z Rownia.

Mniej ptaków
Z roku na rok w Żorach jest mniej ptaków, głównie ze względu na degradację środowiska, osuszanie terenów podmokłych i stosowanie pestycydów w rolnictwie. Stale w naszym mieście możemy obserwować ptaki głównie na przelotach. Jednak ich gatunki się zmieniają, co roku można wymienić ich ponad 100. Stale u nas są np.: sokoły wędrowne, kobuzy, myszołowy zwyczajne. Trudno znaleźć, co ciekawe np. kuropatwę. W tym roku, ze względu na dłuższą zimę, ptaki przyleciały 1,5-2 tygodni później. KAKA

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto