Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

Katarzyna Śleziona
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń ARC.
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się 30 marca 1945 roku, w 1946 roku, a także 5 marca 1948 roku, 7 lutego 1960 roku i 30 lipca 1960 roku . Informacje na podstawie Kroniki urzędu Miasta 1945-1990.

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

30.03.1945 r.
Odbyło się pierwsze posiedzenie wybranych władz miasta w budynku przejętym na tymczasową siedzibę Zarządu, przy ul. Dworcowej 10. Pierwszą decyzją tego gremium było ustalenie godzin urzędowania Magistratu: - codziennie w czasie od 8 do 13 i od 14 do 17, zaś w soboty od 8 do 13. Ustalono też m.in. zadania na najbliższy okres. Do najpilniejszych zaliczono te, w wyniku których przywrócone zostanie miastu normalne funkcjonowanie, a więc przede wszystkim oczyszczenie z gruzu dróg i chodników, remont budynków oraz rejestrowanie i przydział lokali nadających się do zakwaterowania dla powracającej z ewakuacji ludności, a także zaopatrzenie w żywność i lekarstwa. Postanowiono również powołać mieszkańców do prac przy oczyszczaniu miasta z gruzów; mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat, kobiety od 18 do 40 roku życia. Na budynku Magistratu polecono wywiesić flagę państwową.

1946 r.
Z początkiem roku społeczeństwem miasta wstrząsnęła zbrodnia. 6 stycznia, podczas pełnienia obowiązków służbowych, w Kleszczowie został postrzelony były burmistrz Żor, członek Miejskiej Rady Narodowej i organizator tworzącej się gminy Żory - Wieś, sekretarz PPR - Augustyn Biskup. Pamięć tego działacza uczczono na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej w dniu 31 stycznia minutą ciszy oraz postanowiono nazwać jego imieniem część ul. Ogrodowej - od ul. T. Kościuszki do ul. Pszczyńskiej. W podobny sposób zginął 15 czerwca Stanisław Jagielski - były wiceburmistrz miasta, członek Zarządu Miasta i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Sprawcy tych zbrodni nie zostali nigdy wykryci. Także 4 maja w czasie obławy zorganizowanej przez UB w Osinach został postrzelony, a potem w czasie ucieczki wykrwawił się i zmarł były dowódca plutonu AK w Brennej - Wiktor Kania.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Czytaj więcej na temat przeszłości naszego miasta. Zobacz ARCHIWALNE zdjęcia!

5.03.1948 r.
Komisja Budowlana spisała protokół, w którym ustaliła procentowe zniszczenia poszczególnych budynków z podaniem ich właścicieli. Protokół zawiera 75 pozycji. Wynika z niego, że 35 budynków w Rynku i ulicach sąsiadujących zostało uszkodzonych od 85 do 99 proc. i nie nadają się do jakiegokolwiek remontu. Pozostałe wymagają przeprowadzenia gruntowej naprawy, począwszy od dachu. W informacji złożonej na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej burmistrz podał, że jest wiele rodzin wieloosobowych, które zajmują jeden pokój, a w Urzędzie Kwaterunkowym zarejestrowanych jest ponad 200 wniosków o przydział mieszkań. 30 listopada kierownik Ośrodka Zdrowia informował MRN, że katastrofalne warunki mieszkaniowe i brak odpowiedniego żywienia wpływają na wzrost zachorowalności żorzan, zwłaszcza dzieci i młodzieży na gruźlicę. Apeluje o lepsze dożywianie dzieci w szkołach.

7.02.1960 r.
Złożono informację o działalności kina w 1959 r. Jako nieprawidłowość podano wchodzenie na seanse dla dorosłych młodzieży w towarzystwie rodziców.

30.07.1960
Ze sprawozdania złożonego przez kierownika ZGKiM Maksymiliana Kuczerę wynika, że w ramach tego Zakładu istnieją służby: - Wodociągowa, - oczyszczania miasta. Na ich wyposażeniu jest jeden konny wóz - wywrotka, jeden wóz konny "gama" do wywozu nieczystości płynnych, polewarka konna i jeden samochód "Star", - drogowa, - zieleń z własną produkcją kwiatów na rabaty miejskie, - energetyczna - oświetlenie ulic, - ZBM - dla administrowania budynkami miejskimi, - łaźnia miejska, - targowisko i - betoniarnia (produkuje krawężniki, płytki, trylinkę). Poszczególne służby wykonywały swoje zadania planowe mimo braków kadrowych "z powodu zbyt niskich zarobków".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto