Leon Barszczewski był oficerem carskiej armii i jednocześnie człowiekiem bardzo ciekawym świata. Jego losy zaprowadziły go do dalekiej Samarkandry na pograniczu Uzbekistanu, Tadżykistanu i Afganistanu. Niezwykłą wystawę dotyczącą podróżnika można oglądać w żorskim muzeum. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Daleka Azja w Muzeum Miejskim w Żorach - zobacz wystawę o Leonie Barszczewskim! ZDJĘCIA I WIDEOZachęcamy do obejrzenia wystawy czasowej, poświęconej Leonowi Barszczewskiemu – badaczowi i odkrywcy kultury ludów Azji Środkowej w drugiej połowie XIX w., fotografowi. - Wystawa prezentuje pamiątki po nim, jak np. epolety – Barszczewski był oficerem armii carskiej – i jego kalendarz z 1905 r. kiedy to wyruszył na wojnę rosyjsko-japońską, wraz z zapiskami z tego okresu, a także kolekcję elementów tradycyjnych strojów uzbeckich - informuje Joanna Cyganek z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Na wystawie można zobaczyć m.in. stroje ludzi z Samarkandry, wiele historycznych zdjęć, a także tkaniny i kruszce. Są także pamiątki po Leonie Barszczewskim, pochodzące z rodzinnego archiwum jego wnuka - Igora Strojeckiego. Wystawę można oglądać do 4 marca.

O wystawie "Utracony świat Leona Barszczewskiego" opowiada kurator wystawy Tomasz Górecki - wideo Szymon KamczykWystawa to preludium do wydarzeń, związanych z innym podróżnikiem - Bronisławem Piłsudskim, bratem Józefa, który odkrył lud Ajnów. W tym roku przed muzeum w Żorach ma zostać odsłonięty pomnik podróżnika. Wydarzenia z tym związane zaplanowano na kwiecień i maj.

Rozrywka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!