Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Żorach. Jaka przyszłość czeka żorski dworzec PKP?

Katarzyna Śleziona
Dworzec kolejowy w Żorach. Jaka przyszłość czeka żorski dworzec PKP? Jeszcze w tym roku dziewięć gmin z województwa śląskiego przejmie dworce kolejowe. Kolej odda je lub sprzeda. Czy podupadłe w wielu przypadkach nieruchomości odzyskają dawny blask? Pomysłów jest wiele. Olbrzymie zmiany zajdą zwłaszcza na terenie zrujnowanego obiektu w Żorach, a także w Wiśle, czy w Wieszowie (powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice). Zobaczcie aktualne ZDJĘCIA żorskiego dworca kolejowego.

Dworzec kolejowy w Żorach. Jaka przyszłość czeka żorski dworzec PKP?

- W 2014 r. PKP S.A. sprzedała na rzecz gminy Krzanowice dworzec Krzanowice Południowe. W tym roku na terenie województwa śląskiego planujemy przekazanie na rzecz lokalnych samorządów jeszcze osiem dworców: Wisła Uzdrowisko, Jeleśnia, Krzepice, Bieruń Nowy, Skoczów, Wieszowa, Żory, Rusinowice - mówi Aleksandra Dąbek, starszy specjalista z biura prasowego Departament Marketingu Polskie Koleje Państwowe S.A.

Ciekawie zapowiada się zwłaszcza rewitalizacja budynku dworca kolejowego w Żorach. Po wielu latach walki władz Żor z Koleją o dworzec, brakuje już tylko postawienia przysłowiowej kropki na i. Co ciekawe, w żorskim obiekcie kolejowym powstanie tzw. Stacja – Kultura. Brzmi ciekawie?

- W pierwszym kwartale tego roku ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż dworca PKP w Żorach. Ponieważ przetarg nie został rozstrzygnięty, 12 czerwca PKP S.A. ogłosiła rokowania na sprzedaż nieruchomości, które z powodu braku oferentów, również nie zostały rozstrzygnięte. Obecnie trwają rozmowy z gminą w sprawie zagospodarowania budynku dworca kolejowego w Żorach – mówi krótko Maciej Bułtowicz, główny specjalista z biura prasowego Departament Marketingu Polskie Koleje Państwowe S.A.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Jednak bardziej atrakcją „Stacja – Kultura” pochwalić chcą się żorscy urzędnicy, którzy zdradzają, co to takiego. - Rozmowy władz miasta Żory z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych zakończyły się sukcesem. Strony doszły do porozumienia w temacie przejęcia budynku dworca kolejowego. W toku negocjacji ustalono wstępnie, że miasto miałoby nieodpłatnie przejąć budynek PKP. Pozostało jeszcze dopełnienie formalności – mówi Anna Ujma, doradca prezydent do spraw promocji kultury i sportu.

Jak zmieni się budynek? - Budynek dworca kolejowego doczeka się rewitalizacji. W przyszłości obiekt pod nazwą "Stacja - Kultura" ma stać się miejscem działań kreatywnych dla mieszkańców. Zaplanowano też zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie budynku dworca. Budynek dworca będzie też spełniać swoją dotychczasową funkcję – dodaje Anna Ujma, która zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinny odbyć się w Żorach konsultacje społeczne z lokalnymi artystami, przedstawicielami różnych stowarzyszeń, muzyków, tancerzy, malarzy. - Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się przejąć budynek dworca PKP i dokonać jego inwentaryzacji. Chcemy dokładnie wiedzieć, jakim zasobem dysponujemy. Dopiero wtedy przystąpimy do prac naprawczych – mówi Anna Ujma.

Pierwsze poważne zmiany w Żorach już widać. Powoli jest porządkowany teren wokół nieruchomości. Zakończyło się właśnie wyburzanie kładki dla pieszych w stacji Żory, na linii nr 159 Orzesze-Żory-Pawłowice Śląskie. - Kładka została zlikwidowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe z uwagi na jej stan techniczny oraz małą przydatność użytkową – mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dlaczego wyburzono kładkę na dworcu kolejowym w Żorach? [ZDJĘCIA]

Ciekawe pomysły mają także w Wiśle. Dworzec kolejowy ma zyskać przede wszystkim nową elewację, by nie straszyła bazgrołami. W planach jest też uruchomienie w budynku punktu informacji turystycznej oraz przeniesienie tu straży miejskiej. Obiekt ma dalej pełnić podstawową funkcję.

Także dworzec kolejowy w Wieszowie (powiat tarnogórski) ma zmienić się nie do poznania. - Obiekt wymaga gruntownego remontu. Na terenie funkcjonuje pasieka. Dlatego stowarzyszenie, które zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, chce stworzyć tu miejsce, w którym w ramach terapii osoby niepełnosprawne mogłyby opiekować się ulami. Gdy przejmiemy ten obiekt, to oddamy go w dzierżawę temu stowarzyszeniu - powiedział nam Wiesław Olszewski, wójt gminy Zbrosławice.

Jak zmienią się jeszcze nasze dworce kolejowe? Obiekt w Krzanowicach (powiat raciborski) gmina przejęła już za ok. 130 tys. zł. - W przyszłym roku chcielibyśy tam urządzić trzy mieszkania socjalne - podkreśla Manfred Abrahamczyk, burmistrz Krzanowic.

Z kolei np. w Jeleśni (powiat żywiecki) także szykuje się wielki remont budynku dworca kolejowego. - Ma służyć pasażerom, i to nie tylko pociągów, ale również busów, które zatrzymują się przy stacji. Decyzje o tym, co jeszcze się tam znajdzie, jeszcze nie podjęliśmy - mówi Marina Czarnota, wójt gminy Jeleśnia.

Kolej pozbywa się dworców
W 2014 r. Kolej chce oddać w posiadanie samorządów 9 dworców kolejowych w województwie śląskim. - Łącznie w całej Polsce na rzecz samorządów od początku 2012 do końca 2013 zbyliśmy 142 dworce kolejowe, w tym dziewięć w województwie śląskim. W 2013 roku na rzecz samorządów w całej Polsce zbyliśmy łącznie 84 dworce kolejowe, w tym osiem w województwie śląskim, z czego w województwie śląskim siedem dworców zostało przekazanych nieodpłatnie: Cieszyn, Goczałkowice-Zdrój, Korwinów, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Stanica, Sumina, a jeden w trybie mieszanym - częściowo odpłatnie - to Imielin. W 2012 roku na rzecz samorządów w całej Polsce zbyliśmy łącznie 58 dworców kolejowych, w tym jeden w województwie śląskim - odpłatnie - Radzionków - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu Departament Marketingu Polskie Koleje Państwowe S.A.

Co będzie w 2015 roku?
- Proces zbywania wybranych dworców kolejowych będzie kontynuowany w 2015 roku. W tej chwili prowadzimy rozmowy z kilkunastoma samorządami w województwie śląskim - dodaje Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto