Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowi Żor: 9 dzielnicowych straci pracę?

Katarzyna Śleziona
Dzielnicowi Żor: 9 dzielnicowych straci pracę?
Dzielnicowi Żor: 9 dzielnicowych straci pracę? ARC.
Dzielnicowi Żor: Czy będą cięcia w etatach dla 9 z 18 dzielnicowych w Żorach? Czy pozostali przejmą obowiązki tych, którzy mogliby stracić pracę? Na te i inne pytania próbowali poznać odpowiedź radni na ostatniej sesji Rady Miasta Żory. O umowy dla dzielnicowych zapytał radny Krzysztof Mentlik z żorskiego Prawa i Sprawiedliwości, który dotarł do pisma, w którym prezydent Żor... już podobno podjął decyzję, że nie będzie przedłużenia umów z dzielnicowymi. Jak jest naprawdę?

Dzielnicowi Żor

9 dzielnicowych straci pracę?

Głos mają Internauci

"Takie słuchy chodzą po mieście, że przedstawiciele miasta chcą zrezygnować z dzielnicowych, którzy są na etatach z porozumienia! Czy to prawda? (...) Osobiście nie wiem czy mój dzielnicowy jest z porozumienia z miastem czy też nie, ale widuję go na moim osiedlu, więc chyba wypełnia swoje obowiązki należycie. Jeżeli tak mają wyglądać oszczędności miasta to ja dziękuję, bo w tym momencie oszczędza się na bezpieczeństwie obywateli" - pisze Internauta "Yno JO" na naszym portalu zory.naszemiasto.pl.

Co na to urzędnicy?

- W 2009 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Żory a Komendantem Miejski Policji w Żorach na utrzymania 9 etatów dla policjantów. Umowa ta ważna jest przez 5 lat, więc do połowy przyszłego roku. Umowa na pewno nie wygaśnie przed jej zakończeniem. Na etaty policyjne wydaje się z budżetu miasta około 600 tysięcy zł rocznie - informują urzędnicy.

Jednak ta odpowiedź i tak konkretnie nie wskazuje, czy etaty będą przedłużone. Odpowiedź na to pytanie postanowili poznać radni z żorskiego Prawa i Sprawiedliwości na ostatniej sesji Rady Miasta Żory.

Prezydent już podjął decyzję?

Do pisma, które Waldemar Socha, prezydent Żor wysłał do komendanta wojewódzkiego policji, dotarli radni z klubu PiS i przedstawili je podczas sesji RM Żory. - Pismo dotyczące wycofania się z finansowania etatów jest u komendanta wojewódzkiego policji, więc prezydent podjął już decyzję - mówił Krzysztof Mentlik.

Radny przytoczył nawet treść tego dokumentu, które trafiło 27 września tego roku do komendanta wojewódzkiej policji, nadinspketora Krzysztof Jarosza. Radny czytał: „informuję, że porozumienia (…) w sprawie pokrycia kosztów utrzymaniu dodatkowych etatów policji w rewirach dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji nie będą kontynuowane po terminie ich obowiązywania. Korzystając z okazji, dziękuję za dotychczasową współpracę, której efektem jest znaczny spadek ilości przestępstw i wykroczeń na terenie miasta. Osiągnięte to zostało dzięki dużemu zaangażowaniu funkcjonariuszom tutejszej komendy” - czytał na sesji pismo radny Mentlik.

Co na to prezydent?

Jak sprawę skomentował sam prezydent?

- Pismo, które zostało zacytowane, jest pismem wysłanym w trakcie rozmów na temat planowania budżetu. Rozmowy na temat kontynuowania etatów były prowadzone od bliska roku z komendantem policji w Żorach. Poza tym również w gremiach te sprawy były omawiane, ale nie wszyscy radni w nich uczestniczyli. Decyzja o kontynuacji umów i tak należy do Rady Miasta. Ja wyraziłem tylko publicznie stanowisko, które było przedyskutowane z komendantem policji w Żorach – mówił prezydent Socha.

Decyzję podejmie i tak Rada Miasta Żory

Głos zabrał przewodniczący RM Żory, Piotr Kosztyła. - My jako Rada i tak ostatecznie zdecydujemy, czy utrzymać etaty dzielnicowych, czy też nie – mówił Piotr Kosztyła, reprezentant "Żorskiego Poirozumienia i Waldemar Socha".

- Koniec demagogii panie przewodniczący – wtrącił radny Kazimierz Dajka z żorskiego Prawa i Sprawiedliwości.

- Proszę zaprosić na komisję pana komendanta i mnie, i wtedy będziemy razem rozmawiać – dodał prezydent Socha.

Huzarewicz: Dlaczego Pan prezydent wprowadza nas w błąd?

Swoje też musiał powiedzieć radny Piotr Huzarewicz. - Jeżeli w projekcie budżetu nie wprowadzimy kwoty na kontynuowanie etatów dla dzielnicowych lub jeżeli radni zdecydują o wprowadzeniu tej kwoty, to i tak pan prezydent może nie przedłużyć tej umowy. Pan prezydent decyzję już podjął. A mówienie, że możemy się spotkać i dyskutować, to wprowadzanie radnych i mieszkańców w błąd, w tym także policjantów, którzy są finansowani z tych etatów. Jeśli nie przedłużymy tej umowy, wówczas 9 z 18 dzielnicowych straci pracę w miejskiej policji. A Pan komendant będzie musiał sobie z tym jakoś poradzić. W jaki sposób? Zwiększy rewiry pozostałym dzielnicowym – mówił Piotr Huzarewicz z żorskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie, przy wstrzymaniu się od głosu radnych klubu "Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha" i głosów sprzeciwu radnych z klubu Platformy Obywatelskiej, uzgodniono, że ten temat nie zostanie włączony do porządku obrad czwartkowej sesji RM Żory. Zdecydowano także, że wszyscy muszą przygotować się do merytorycznej dyskusji.

Jesteście zadowoleni z pracy naszych dzielnicowych?

Czytaj więcej na temat naszych dzielnicowych w Żorach! FOTO

Polub nas na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto