Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi - jak prawidłowo dbać o zęby?

abcZdrowie.pl
by Sherman Geronimo-Tan (flickr)
Marzysz o białym, zdrowym uśmiechu na lata? Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o zęby.

Chociaż szkliwo należy do najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych części organizmu, złe nawyki i zaniedbania mogą prowadzić do problemów z zębami. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, unikanie wizyt stomatologicznych i nadmiar słodkich napojów i słodyczy to kilka spośród mnóstwa czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania ubytków. O tym, jak cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata, opowiada lek. stom. Aleksandra Rozmysłowicz.

Co jest korzystne dla zębów?

Podstawową zasadą profilaktyki chorób zębów jest zdrowa, zbilansowana dieta. „Pamiętajmy, by nie było w niej za dużo cukrów (które są pożywką dla bakterii próchnicowych) i kwasów (np. z gazowanych napojów czy soków cytrusowych), które rozpuszczają szkliwo zębów” – zaznacza specjalistka. Zamiast wspomnianych napojów lepiej wybrać wodę. Wskazane jest unikanie wina, herbaty i kawy, czyli produktów sprzyjających tworzeniu się osadu nazębnego. Korzystne może okazać się picie słodkich napojów przez słomkę – w ten sposób nie będą miały tak dużego kontaktu z zębami.

Zdaniem stomatolog równie ważna jest codzienna, staranna higiena jamy ustnej. Oznacza to dwukrotne szczotkowanie zębów pastą z fluorem i codzienne nitkowanie. „Pamiętajmy, by wymieniać szczoteczkę, gdy włosie się zdeformuje i zużyje” – dodaje ekspert.

Należy wiedzieć, że podczas gdy szczotkowanie pomaga uchronić zęby przed próchnicą i chorobami, zbyt skrupulatne wykonywanie tej czynności także nie jest korzystne. Poprzez mycie zębów tuż po posiłku, narażamy się na starcie szkliwa – wskutek oddziaływania kwasów produkowanych w czasie posiłku staje się ono bardziej miękkie. Najlepiej odczekać ok. 30-60 minut. Mniej więcej tyle potrzebne jest do neutralizacji kwasów i ponownej mineralizacji szkliwa. Zwróćmy także uwagę na samą szczoteczkę do zębów – zbyt twarda może uszkodzić szkliwo.

Niezwykle istotne są również regularne kontrole u stomatologa. Jak zaznacza lek. stom. Aleksandra Rozmysłowicz, wskazane jest odwiedzenie specjalisty co 6 miesięcy, a w przypadku palaczy nawet co 3 miesiące. Zdaniem ekspert wizyty „pozwolą uchwycić chorobę w zalążku, dzięki czemu czas i koszt leczenia jest niższy”.

Co szkodzi zębom?

Należy pamiętać, że chociaż wybielanie zębów daje szybki i satysfakcjonujący efekt, zabieg wykonywany zbyt często lub niestosowanie się do zaleceń specjalisty może skutkować podrażnieniami dziąseł i zwiększoną wrażliwością zębów. W przypadku zębów nadwrażliwych stomatolog może odradzić wybielanie.

Nawet tak niepozorne sytuacje, jak ugryzienie twardego cukierka, prowadzić mogą do pęknięcia lub skruszenia zęba. Niebezpieczne okazać się może także otwieranie opakowań lub butelek przy pomocy zębów. Szczególną ochroną otoczyć je należy w czasie uprawiania sportu. Można na przykład użyć specjalnych nakładek.

Należy zwalczyć szkodliwe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami w czasie snu lub zdenerwowania. Działanie to prowadzić może do ścierania zębów i próchnicy. Pomocne okazać się mogą nakładki, które uniemożliwią zgrzytanie w czasie nocy.

Zdrowym zębom nie sprzyja także kolczyk w języku. Pocierając zęby, metal może uszkodzić szkliwo. W takiej sytuacji konieczne może okazać się kosztowne leczenie stomatologiczne. Kolejnym czynnikiem, który może przyczyniać się do zniszczeń szkliwa, są zaburzenia odżywiania, w szczególności bulimia. Częste wymiotowanie naraża zęby na kontakt z kwasami żołądkowymi, co nie wpływa korzystnie na ich kondycję.

Należy także wiedzieć, że do problemów z zębami prowadzić mogą niektóre leki. Na przykład pigułki antykoncepcyjne zaburzają równowagę hormonalną, sprzyjając przewlekłym chorobom dziąseł. Tymczasem palenie papierosów prowadzi do przebarwień, które zwiększają podatność zębów na bakterie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto