Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euros Warszowice: Jak wygląda fabryka?

Katarzyna Śleziona
Pierwszy transport śmigieł około sierpnia do Niemiec
Pierwszy transport śmigieł około sierpnia do Niemiec ARC. / EUROS Polska
Euros Warszowice: Jak wygląda fabryka? Jakich specjalistów poszukuje zakład? Okazuje się, że są potrzebni zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pierwszy transport śmigieł będzie około sierpnia.

W Warszowicach powstał nowoczesny zakład produkujący śmigła do elektrowni wiatrowych, który już prowadzi nabór pracowników. Pracę w zakładzie może znaleźć nawet 230 osób.

Nowoczesna hala produkcyjna, zlokalizowana na terenie jastrzębsko-żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ma powierzchnię 14 tys. m kw. Powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu. Wartość całego projektu to ponad 57 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 23 mln zł.

- Nasz zakład zatrudnia już nieco ponad 90 osób, ale w najbliższym miesiącu chcemy "dobić" do 100 osób. Następnie kolejną turę zatrudnienia planujemy na sierpień i wrzesień tego roku - mówi nam Krzysztof Hanus, kierownik produkcji zakładu Euros Warszowice.

Załogę stanowią głównie mężczyźni, ale kilkanaście procent to także kobiety. Wciąż jednak nowe osoby mogą ubiegać się o zatrudnienie w fabryce. Poszukiwani są lakiernicy, stolarze, laminiarze, a u przyszłych pracownic mile widziane są zdolności manualne, panie po szkołach krawieckich.

- Mężczyźni wykonują u nas cięższe prace, w tym m.in. zajmują się układaniem, obcinaniem elementów śmigła, a panie zajmują się cięciem tkanin z włókna szklanego, rozkładaniem kabli grzewczych na formach - wylicza Hanus.
O pracy w fabryce Euros Warszowice myśli już wielu żorzan. - Od dawna szukam pracy. Jestem po technikum odzieżowym i trudno mi w zawodzie znaleźć pracę. Wyślę do Eurosu swoje dokumenty. Może się uda - mówi Malwina Tkocz, mieszkanka Żor.

Powiatowy Urząd Pracy w Żorach od dawna zabiega o współpracę z Eurosem. - To kolejny ważny inwestor, który uruchomił swoją działalność w rejonie Żor. Mamy nadzieję, że bezrobotne żorzanki znajdą tam zatrudnienie. Wciąż średnio około 60 proc. spośród wszystkich bezrobotnych w Żorach nadal stanowią kobiety. Z końcem czerwca liczba bezrobotnych wyniosła u nas 1870 osób, w tym kobiet mieliśmy 1163 - mówi Irena Ficek, dyrektor żorskiego "pośredniaka".

Jak wygląda fabryka?

Budowa fabryki Euros Warszowice trwała od jesieni ubiegłego roku. - Do hali produkcyjnej o wymiarach 37 na 82 m wybudowanej w 2008 roku, dobudowaliśmy w ostatnich miesiącach nową halę o wymiarach 146 na 60 m i wysoką na 15 m - mówi kierownik produkcji. Produkcja śmigła w Warszowicach ruszyła w zeszłym tygodniu. Śmigła są laminowane metodą infuzji, potem klejone. - Pierwsza produkcja zajmie nam 2 tygodnie, potem czas skrócimy do 1 tygodnia, a następnie do 4 dni. Komponenty używane do produkcji śmigieł pochodzą z zagranicy i z Polski. Pierwszy transport kilku kompletów śmigła z naszej fabryki wyruszy około sierpnia i trafi do Niemiec - dodaje Hanus.

Główna siedziba Euros znajduje się w Niemczech. Swoje zakłady ma też w Ustroniu i w Warszowicach. Od 2000 r. Euros dostarcza łopaty różnym producentom turbin na całym świecie. Do tej pory firma skonstruowała oraz wyprodukowała ponad 20 różnych typów łopat śmigieł.

Osoby, które są zainteresowane pracą w fabryce Euros, powinny swoje podanie oraz CV wysłać na adres mailowy: [email protected] lub dostarczyć je osobiście do siedziby firmy w Warszowicach przy ul. Gajowej 5A. Więcej szczegółów można uzyskać też pod nr tel.: 32/ 47 89 211 lub 32/ 47 89 212.

Czytaj też tutaj na temat Euros Warszowice

Polub nas na Facebooku

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto