Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Elementów Złącznych z Siemianowic działa już od 146 lat

Paweł Szałankiewicz
Fabryka Elementów Złącznych z Siemianowic działa już od 146 lat
Fabryka Elementów Złącznych z Siemianowic działa już od 146 lat Fot. Paweł Szałankiewicz
Fabryka Elementów Złącznych z Siemianowic działa już od 146 lat. Powstała w 1868 roku. Została założona, podobnie jak wiele innych zakładów w naszym mieście, przez znaną niemiecką rodzinę Fitznerów, a konkretnie przez Maxa Fitznera.

Fabryka Elementów Złącznych SA powstała w 1868 roku. Została założona, podobnie jak wiele innych zakładów w naszym mieście, przez znaną niemiecką rodzinę Fitznerów, a konkretnie przez Maxa Fitznera. Początkowo był to warsztat rzemieślniczy, jednak dziewiętnastowieczna industrializacja terenów Polski i Niemiec a następnie potrzeby militarne w związku zapleczem surowcowo-technicznym Górnego Śląska pozwoliły na korzystne warunki rozwoju firmy.

FEZ przez 146 lat podlegała różnorodnym przekształceniom. W latach 1945-1948 nosiła nazwę "Fitznerowska Fabryka Śrub i Nitów Sp. z o.o.". Następnie w 1949 roku spółka została przejęta przez Skarb Państwa i zmieniła nazwę na "Przedsiębiorstwo Państwowe Siemianowicka Fabryka Śrub i Nitów".

Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1987 roku. To obecnie obowiązująca "Fabryka Elementów Złącznych". W 1998 roku została ona przekształcona w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W najlepszych latach FEZ zatrudniał nawet do 1200 osób. Dziś liczba pracowników waha się między 135 a 145 osobami, głównie mieszkańcami Siemianowic.

Fabryka Elementów Złącznych z Siemianowic działa już od 146 lat

- FEZ niemal tradycją związał się z siemianowiczanami. Pracują tutaj całe rodziny. Kiedyś nawet pracowały tu trzy pokolenia rodzin - opowiada Grzegorz Durdziński, dyrektor handlowy FEZ.

Spółka zajmuje się dostawą elementów złącznych jak śruby i nakrętki do produkcji strzemion do obudowy górniczej, które stosowane są przy budowie chodników w kopalniach węgla kamiennego. Wcześniej, produkowane przez nich elementy trafiają do Huty Łabędy, która została przejęta przez Węglokoks SA. To on jest obecnie głównym odbiorcą produktów FEZ. Jak wyjaśnia Durdziński, 40 procent produkcji FEZ trafia też za granicę, m.in. do Niemiec, Czech, Hiszpanii i Szwajcarii.

- Poza tym produkujemy też dla kolei śruby, nakrętki i pierścienie sprężyste do elementów przytwierdzających szyny do podkładów kolejowych. Łącznie w ciągu roku produkujemy około 4500 ton dla obydwu sektorów - podkreśla Durdziński.

Obecnie Skarb Państwa próbuje sprywatyzować FEZ, choć takich prób na przestrzeni ostatnich lat było już kilka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto