18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochamy dzielnice Żor: Dzisiaj poznajcie Księcia Władysława. Jaka to jest dzielnica?

Katarzyna Śleziona
ARC. / Leksykon Żorski
W czasach PRL-u czołg był wizytówką osiedla Księcia Władysława. Wraz z upadkiem komunizmu zniknął na początku lat 90. XX wieku. Teraz od ponad dekady dzielnica Księcia Władysława słynie za to z Jarmarku Władysławowskiego i odrapanych wieżowców. Niestety, mieszkańców ubywa, nie czują się tu najbezpieczniej. Zobacz zdjęcia z dzielnicy!

To był maj 1975 roku, piękna pogoda. Wybraliśmy się spacer. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy czołgu. Obiektyw aparatu uwiecznił moje córeczki: wówczas 4,5-letnią Kasię i 3,5-letnią Beatkę oraz ich dziadków, mojego ojca Pawła i teścia Ewalda - mówi Małgorzata Zmuda, mieszkanka bloku nr 8 na osiedlu Księcia Władysława.
Kontynuujemy rubrykę "Kochamy dzielnice Żor". Tym razem słuchamy opowieści mieszkańców dzielnicy Księcia Władysława, w której dzisiaj mieszka 7071 osób. Co ciekawe, 3 lata wcześniej żyło tu 338 mieszkańców więcej. - Niestety z roku na rok spada nam liczba mieszkańców naszych osiedli - potwierdzają to urzędnicy.
Tymczasem jeszcze 18 lat temu na osiedlu Księcia Władysława mieszkało dokładnie 9724 osób, ale miasto Żory liczyło wówczas 67 tysięcy mieszkańców, a nie jak dzisiaj - nieco ponad 60 tysięcy osób.
- Wtedy nie przypuszczano, że liczba mieszkańców osiedla zacznie spadać, podobnie jak nikt nie zakładał w 1991 roku, że zniknie z naszego osiedla Pomnik Braterstwa Broni, czyli popularny czołg - mówi pan Grzegorz, mieszkaniec osiedla. Pomnik odsłonięto 5 maja 1975 roku na ówczesnej alei Zwycięstwa (dzisiaj to al. Jana Pawła II). Czołg jednak zniknął. Pusty plac 14 lat później wypełnił nowy postument. To pomnik Księcia Władysława z dynastii Piastów, założyciela Żor. Odsłonięto go 27 czerwca 2004 r. w inaugurację Jarmarku Władysławowskiego. Postument ma ponad trzy metry wysokości i jest wykonany z piaskowca. Władca siedzi i jest wsparty na mieczu.
- Tym samym pomnik księcia Władysława i sam jarmark stał się wizytówką naszego osiedla. Każdego roku pod koniec czerwca imprezę na deptaku na osiedlu otwiera sam książę Władysława. Mieszkańcy przechadzają się między wieloma kramami z rękodziełem. Przy okazji odbywają się koncerty, a wszyscy dobrze się bawią - mówi pani Barbara, mieszkanka "ósemki" na osiedlu.
Mieszkańcy chcieliby jednak, aby deptak na osiedlu, prowadzący od ul. Dąbrowskiego niemal do ul. Boryńskiej jeszcze bardziej ożywał na wiosnę i lato. - Co z tego, że odbywa się tu nasz jarmark, a czasem w lato także przedstawienia uliczne? To zdecydowanie za mało. Widzę tu także dzieci jeżdżące na rolkach, matki spacerujące z wózkami lub seniorów, przesiadujących na ławeczkach. Jest tutaj rozległy trawnik, na którym mógłby powstać na przykład plac zabaw dla dzieci. Potrzeba tu więcej imprez "pod chmurką" - dodaje pani Barbara, mieszkanka bloku nr 8 na osiedlu.
Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu w przyszłym roku plac zabaw nie powstanie, podobnie jak jeszcze długo nie zmienią się elewacje budynków na osiedlu.
- Bloki są brzydkie, odchodzi od nich tynk. Chciałbym, aby ich elewacja zmieniła się tak bardzo, jak na blokach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowa". Niestety nasza spółdzielnia "Żory" nie informuje o takich planach na najbliższy rok - dodaje pan Grzegorz, mieszkaniec "siódemki".
Mieszkańcy osiedla skarżą się także na to, że brakuje im u siebie kamer, które od początku zeszłego roku na swoich budynkach w Żorach i Jastrzębiu-Zdroju montuje "Nowa".
- Gdyby były u nas kamery, to można byłoby odszukać np. dowcipnisia, który w wakacje wszczął alarm bombowy. Ktoś podrzucił dwa pudełka po butach z napisem "Tu jest bomba". Trzeba było ewakuować 200 lokatorów "siódemki". W pudełkach były tylko puszki - wspomina pan Adam z osiedla. KAKA

Wielkie osiedle
Osiedle Księcia Władysława jest jednym z najstarszych w Żorach. Mamy tu wiele nazw związanych z historią naszego miasta.
Najstarszym osiedlem w Żorach z tzw. "wielkiej płyty" jest osiedle 700-lecia. Było budowane w latach 1969-1972. Następnie w latach 1973-78 wznoszono kolejne osiedle im. XXX-lecia PRL (dzisiaj to osiedle Księcia Władysława). Na osiedlu oddano wówczas 2344 mieszkania. W 1991 roku zmieniono jego nazwę dopiero na Księcia Władysława - od założyciela Żor. 31 grudnia 1995 r. żyło tu 9156 osób. Dzisiaj mieszka tu 7071 osób.
Co ciekawe, 2 czerwca 2005 roku Rada Miasta w Żorach nadała kilku ulicom w tej dzielnicy historyczne nazwy, nawiązujące do początków naszego miasta. Są to: Trakt Piastowski - głównie jest to deptak, ulica Piastów Górnośląskich, ulica Księcia Przemysława - syna księcia Władysława i ulica Księcia Leszka - wnuka księcia Władysława - mówi Barbara Kieczka, mieszkanka ul. Ogrodowej i autorka licznych książek związanych z historią Żor. KAKA

Fot.: Archiwum prywatne, Leksykon Żorski, FOTO Szczepański, Katarzyna Śleziona

Jakie Wy macie wspomnienia z dzielnicą Księcia Władysława? Jak postrzegacie tą dzielnicę?

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto