Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PUP Żory: Styczeń to martwy okres. Pracy brakuje. Najwięcej mamy bezrobotnych kobiet. Szczegóły!

KAKA
Targi pracy w 2012 roku
Targi pracy w 2012 roku Katarzyna Śleziona
Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Żorach? Przeczytaj wywiad z Ireną Ficek, dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach.

Ilu mieszkańców Żor nie ma dziś pracy? Więcej niż w minionych latach?
Z końcem roku mieliśmy w Żorach 2000 osób bezrobotnych, w tym pracy nie miało 1260 kobiet. W analogicznym okresie w 2011 roku było zarejestrowanych w naszym urzędzie 1797 osób, w tym 1162 kobiet. Z kolei na koniec 2010 roku aż 2100 osób pozostawało bez pracy, w tym 1328 kobiet. Od jakiegoś czasu obserwujemy pewną sinusoidę jeśli chodzi o bezrobocie - raz jest więcej, raz mniej osób bezrobotnych. Bezrobocie wśród kobiet kształtuje się w naszym mieście od kilku lat w granicy powyżej 60 procent, choć we wcześniejszych latach było o wiele wyższe.

Polub nas na Facebooku

Czyli nie jest źle. Możemy liczyć, że w najbliższych miesiącach będzie więcej pracy w Żorach?
Każdego roku od października, listopada rośnie nam bezrobocie. Już z końcem grudnia i w styczniu najwięcej osób rejestruje się w naszym urzędzie. Potem w okolicach marca bezrobocie zaczyna spadać. Rozpoczynają się prace sezonowe i w budownictwie. Teraz w styczniu mamy więc taki martwy okres, jeśli chodzi o zatrudnienie. Nie obserwujemy jednak gwałtownego wzrostu bezrobocia, jak to jest na przykład w okolicznych urzędach pracy - np. w Pszczynie, Wodzisławiu. Tam w ciągu jednego dnia urzędy nie są w stanie zarejestrować wszystkich osób bezrobotnych. Za kilka tygodni będzie u nas lepiej.

W jakich branżach najczęściej możemy dziś znaleźć zatrudnienie w Żorach?
Najwięcej ofert pracy mamy w sezonie w budownictwie i teraz w usługach i handlu. Przykre jest jednak to, że najwięcej osób bezrobotnych rejestruje się u nas zaraz po szkołach handlowych.

W jaki sposób staracie się aktywizować osoby bezrobotne?
Od lat realizujemy programy i instrumenty aktywizacji osób bezrobotnych. Z racji tego, że wśród wszystkich osób bezrobotnych najwięcej kobiet pozostaje bez pracy, chcemy aktywizować głównie kobiety. W tym roku na aktywizację osób bezrobotnych z Funduszu Pracy otrzymamy 1,6 miliona złotych. To trochę więcej niż w zeszłym roku, kiedy było to 1,4 miliona złotych. Rok temu drugie tyle środków dostaliśmy z rezerw ministerstwa i EFS. W tym roku też będziemy starać się o dodatkowe pieniądze. Chcemy w tym roku wysłać na staże około 300 osób, a także doposażyć stanowiska pracy i udzielić dotacji na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Czy dzięki Koreańczykom, którzy w Żorach postawili już dwie fabryki, a trzecią budują, znacznie zmniejszyła się liczba bezrobotnych kobiet w naszym mieście? Za każdym razem Azjaci zapowiadali, że 80 procent ich załogi mają stanowić kobiety, głównie z niskimi kwalifikacjami.

Można powiedzieć, że Koreańczycy zatrudniając u siebie bezrobotne panie, w nieznacznym stopniu przyczynili się do spadku bezrobocia. Jednak z informacji, jakie do nas docierają, w koreańskich fabrykach kobiety są zatrudnione raczej na krótki okres. Trudno nam powiedzieć, czy paniom nie odpowiada stawka wynagrodzenia, praca w systemie zmianowym. Rozumiem jednak to, że kobiecie samotnie wychowującej dziecko i po urlopie macierzyńskim trudno przestawić się na przykład na pracę w wymiarze 12 godzin. Oprócz tego podejmujemy też rozmowy z pracodawcami, którzy otwierają nowe zakłady pracy w Żorach. Organizujemy też targi pracy. Najbliższe powinny odbyć się już w połowie marca.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto