Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie będzie ulica księdza Karola Brzozy? Radni zdecydowali

Szymon Kamczyk
Arch. Muzeum w Żorach
Ksiądz Karol Brzoza był proboszczem parafii p.w. Filipa i Jakuba w Żorach od 1945 roku. To na jego barki spadło odbudowanie zniszczeń wojennych kościoła. Urzędnicy postanowili uczcić jego osobę, nazywając ulicę jego imieniem.

Gdzie będzie ulica księdza Karola Brzozy? Radni zdecydowali

Temat pojawił się na ostatniej sesji rady miasta, kiedy radni mieli przyjąć uchwałę o nadaniu nazw odcinkom ulic. Jedna miała otrzymać nazwę Londyńska, druga właśnie ks. Karola Brzozy. - Myślę, że postać ta nie jest powszechnie znana, ale warta upamiętnienia. To ksiądz, który odbudowywał nasz największy zabytek, czyli kościół p.w. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba - wyjaśnił radnym prezydent Waldemar Socha. Radni zasugerowali, że ustanowienie ulicy honorującej byłego proboszcza wśród ulic Żniwna, Siewna i Dożynkowa może być nietrafione. - Propozycje nazw ulic wpływają do komisji z różnych środowisk. Myślę, że nie da się znaleźć dzielnicy, w której by pasował ksiądz Brzoza - zapewnił prezydent, a radni zgodzili się przyjąć uchwałę, tym samym zatwierdzając ulicę honorującą byłego proboszcza w miejscu drogi, łączącej ul. Jesionek ze Żniwną.

Karol Brzoza urodził się w 1907 roku w Katowicach. Maturę zdał w 1927 i od razu po egzaminie wstąpił do seminarium w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 roku w katowickiej katedrze i tam też rozpoczął służbę jako wikariusz, ale na krótko, bo tylko na okres wakacji w zastępstwie. Z Katowic trafił do parafii Św. Michała Archanioła w Michałkowicach, potem do Skoczowa, do Tychów i Pogwizdowa. Tam zastała go wojna. Został wojskowym kapelanem. Wziął m.in. udział w kampanii wrześniowej. Z pola bitwy wrócił do Katowic w 1940 roku, a potem trafił do Bełku. Po zdaniu egzaminu proboszczowskiego biskup Adamski skierował do go zarządzania parafią w Żorach. Było to w 1945 roku, kiedy centrum miasta odniosło ogromne zniszczenia w wyniku działań wojennych. Kościół farny częściowo był zburzony, częściowo spalony. Od proboszcza i wikariuszy parafii zależało, czy uda się odbudować najstarszy zabytek miasta. Z pomocą wielu życzliwych i chętnych do pracy mieszkańców, udało się przywrócić dawną świetność kościołowi. Co ciekawe, ks. Brzoza działał po wojnie w podziemiu, bo był kapelanem Armii Krajowej. W 1953 roku trafił z Żor do parafii w Piaśnikach, a później do Świętochłowic, gdzie również został proboszczem. Poprzejściu na emeryturę zamieszkał ze swoim bratem w Gorzycach, gdzie zmarł i został pochowany w 1986 roku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto