(© ARC. / EUROS)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trwa budowa zakładu produkującego śmigła do elektrowni wiatrowych zlokalizowanego na terenie jastrzębsko-żorskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w oddziale w Warszowicach. Powstaje tu nowoczesna hala produkcyjna niemieckiej firmy EUROS o powierzchni 15 tys. m kw. Ma być gotowa na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. W zakładzie pracę znajdzie 250 osób.

Inwestycja polega na budowie hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym wraz z infrastrukturą techniczną oraz zakupieniu i wytworzeniu linii technologicznej do produkcji śmigieł wirnika (łopat) do elektrowni wiatrowych. Przedsięwzięcie powstaje przy unijnym dofinansowaniu. Wartość całego projektu to ponad 51 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 23 mln zł.

EUROS jest wiodącym niezależnym światowym producentem oraz dostawcą rozwiązań technologicznych i licencji produkcyjnych w zakresie śmigieł do elektrowni wiatrowych. Od 2000 r. Euros dostarcza łopaty różnym producentom turbin na całym świecie. Do tej pory firma skonstruowała oraz wyprodukowała ponad 20 różnych typów łopat śmigieł.

„EUROS powstał w 1996 r. w Berlinie w Niemczech jako biuro rozwojowe dla produkcji łopat śmigieł. Od początku wysoko wykwalifikowani inżynierowie EUROS zajmują się projektowaniem oraz optymalizacją łopat do turbin wiatrowych powyżej 600 kW. W roku 1999 utworzono pierwszy, w roku 2008 drugi zakład produkcyjny w południowej Polsce. Region ten znany jest dobrze ze swojego doświadczenia w produkcji szybowców, dostarcza więc pracowników o wysokich umiejętnościach w technologii włókien szklanych. Dzięki ścisłej współpracy polskich i niemieckich inżynierów produkowane są zoptymalizowane łopaty śmigieł o wysokiej jakości. W 2009 r. udziały w firmie EUROS nabyła Mitsui + Co. Europe Plc, spółka córka mającej siedzibę w Japonii wielonarodowej firmy handlowej Mitsui + Co., Ltd. Poprzez to strategiczne partnerstwo Euros korzysta z globalnych sieci Mitsui i uzyskuje dostęp do innowacyjnych materiałów. Współpraca ta umożliwia partnerom ich dalszy rozwój na Rynku Energetyki Wiatrowej” – czytamy na stronie firmy.

Hala produkcyjna w Warszowicach powstaje w ramach działania 10.3 „Rozwój przemysłu dla OZE” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Euros Polska Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Budowa zakładu produkującego śmigła do elektrowni wiatrowych zlokalizowanego w Warszowicach w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej”.

Polub nas na Facebooku

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kaktusnadłoni (gość)

W okresie dzikiego kapitalizmu, lepiej by w mieście powstało dziesięć zakładów zatrudniających po dwieście osób, jak jeden duży zakład z dwutysięczną załogą. Lepsze takie zakłady w strefie jak jastrzębska kopalnia fedrująca pod Żorami. Fakt, na kopalni ludzie zarobią trochę więcej, ale miasto z tego nic niema prócz zdegradowanego środowiska.