Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ognia Żory. Ognisty pawilon powinien wygrać? Głosowaliście w konkursie?

Katarzyna Śleziona
Muzeum Ognia Żory. Ognisty pawilon został nominowany do nagrody w plebiscycie Polska Architektura 2014. Aby wygrana stała się faktem, trzeba głosować. Czy nasze nowoczesne muzeum powinno wygrać w konkursie? Sprawdźcie aktualne wyniki. powinien wygrać? Głosowaliście w konkursie?

Muzeum Ognia Żory. Ognisty pawilon powinien wygrać? Głosowaliście w konkursie?

Muzeum Ognia przy wiślance w Żorach działa od 3 grudnia 2014 roku. Odwiedzają je żorzanie i przyjezdni, których ciekawi unikatowa w skali całego kraju interaktywna wystawa, przedstawiająca historię ognia od czasów najdawniejszych do współczesności.

Jeśli podoba się Wam "ognisty pawilon", to zagłosujcie na niego w plebiscycie Polska Architektura 2014.
GŁOSOWANIE!!! Sprawdźcie aktualne wyniki!

ZOBACZCIE ZDJĘCIA: Muzeum Ognia od środka!

Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!

- Jestem zadowolony, że obiekt wzbudza wiele emocji. Budowla ma elewację z blachy, więc teoretycznie może być określana mianem "blaszaka". W architekturze znane są już przypadki, gdy architekci projektowali budowle nazywane przekornie "budami", "blaszakami", "zygzakami", "okrąglakami", "spodkami" - niekiedy stają się one nową nazwą obiektu. W przypadku żorskiego obiektu takie określenia mogą tworzyć się ze zniecierpliwienia mieszkańców - projekt znany jest od sześciu lat, budowa trwała pięć - mówi projektant Oskar Grąbczewski z firmy OVO Grąbczewscy, mającej siedzibę w Katowicach. - Cieszę się, że mimo upływu tego czasu projekt nie zestarzał się konceptualnie, nadal jest czymś świeżym. Oryginalność formy też może budzić kontrowersje. Z zachowaniem należnych proporcji - np. projekt willi Tugendhatów w Brnie był bardzo krytykowany jako nie pasujący do kontekstu nobliwych willi miejskich w otoczeniu, a ostatecznie trafił na listę UNESCO - dodaje Oskar Grąbczewski.

Ekspozycję Muzeum Ognia zaprojektowała, a następnie nadzorowała jej realizację katowicka firma Adventure Multimedialne Muzea, znana m.in. ze stworzenia Muzeum Browaru Żywiec, projektu Muzeum Powstań Śląskich oraz projektu głównej wystawy „Historia Górnego Śląska”, która powstaje w nowym Muzeum Śląskim.
- Wystawa łączy cechy multimedialnego muzeum oraz centrum nauki. Eksponaty, interaktywne projekcje oraz stanowiska doświadczeń składają się na zróżnicowaną opowieść przeznaczoną dla wszystkich grup wiekowych. Wystawa zawiera duży zasób wiedzy dotyczącej cywilizacji ognia, która rozwijała się zwłaszcza tutaj – na Górnym Śląsku. Muzeum i wystawa to także okno na Żory, którego uroków wielu mieszkańców naszego regionu jeszcze nie zna. Wystawa w Muzeum Ognia została zrealizowana w taki sposób, by stanowić zarówno uzupełnienie lekcji historii, fizyki i chemii dla wycieczek szkolnych, jak i cel wspólnych rodzinnych wypadów - mówi Sławomir Mazan, dyrektor zarządzający Adventure Multimedialne Muzea.

Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto