(© Materiały prasowe)

W ostatnich dniach, mimo niepogody i deszczu, mieszkańcy osiedla Księcia Władysława pomagali przy pracach w ogrodzie, gdzie będą wspólnie uprawiać owoce i warzywa.

Na osiedlu Księcia Władysława w Żorach tworzą ogród dla wszystkichNa os. Księcia Władysława ostatnio trwały prace, do których zaproszono mieszkańców osiedla. Stowarzyszenie „Po prostu partner” chce w tym miejscu stworzyć ogródek, z którego będą mogli korzystać wszyscy, a szczególnie dzieci, ucząc się pielęgnacji i uprawy roślin.

Mieszkańcy zebrali się między budynkiem Gimnazjum nr 4 a świetlicą. - Zaplanowaliśmy trzy grupy działań. Nasza organizacja pracuje z dziećmi i młodzieżą z rodzin dysfunkcyjnych, dlatego chcemy, by poznawali różne zawody - mówi Joanna Kowalkowska, prezes Stowarzyszenia „Po prostu partner”. Rośliny ogrodowe, w tym byliny, krzewy i krzaki, rękawice ochronne i podstawowe narzędzia, taczka, szpadle i łopaty to rzeczy, których brakuje organizatorom akcji. Ci, którzy przyszli pomóc, przynieśli ze sobą kilka roślin, ale ogród cały czas może być uzupełniany o nowe. Sobotnia akcja była jedną z kilku, które składają się na projekt „Pracujemy”. Uzyskał on dofinansowanie z Francji.

- Raz w miesiącu odbywa się wycieczka do różnych miejsc pracy, gdzie dzieci mogą przyglądać się różnym branżom. To również ma im pomóc w wyborze swojego zawody w przyszłości. Tworzymy kalendarz, na którym znajdą się zdjęcia dzieci np. z górnikiem, aktorem teatru, rolnikiem itd. Taki kalendarz dostaną na koniec uczestnicy. Druga część to praca fizyczna, czyli właśnie tworzenie ogrodu. On docelowo będzie dostępny dla wszystkich. Każdy będzie mógł przyjść, wyrwać chwasty, pograbić, zobaczyć jak rośnie czy zerwać i zjeść truskawkę - wyjaśnia Joanna Kowalkowska. Trzecią częścią projektu są zajęcia z angielskiego i spotkania z doradcą zawodowym dla młodzieży. Wszystko po to, aby poznali swoje predyspozycje i w przyszłości mogli znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

Pierwszy raz stowarzyszenie zaprosiło mieszkańców do pomocy już w maju. Wtedy utworzone zostało miejsce na ognisko, został uporządkowany teren, a także zbudowano skrzynie do uprawy warzyw. Przy okazji odbył się także piknik ze wspólnym przygotowywaniem sałatek z warzyw.

Przestrzeń publiczna

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!