Nowy kodeks pracy 2019. Pieniądze za nadgodziny trafią na specjalne konto, a o ich losie zadecyduje pracodawca

Czeka nas rewolucja w nowym kodeksie pracy 2019. Teraz pieniądze za nadgodzinowe godziny pracy trafią na specjalne konto, a nie do pracownika. O tym co zrobić z tymi środkami, zadecyduje pracodawca. Pieniądze za nadgodziny będzie on mógł wypłacić w kilku przypadkach. Dalsza część artykułu poniżej.

Nowy kodeks pracy 2019 NADGODZINY. Będą duże zmiany

Nowy Kodeks Pracy 2019 zakłada, że pieniądze za nadgodziny nie trafią bezpośrednio do pracownika, tylko na specjalny rachunek, którym zarządzać będzie pracodawca. Pieniądze za nadgodziny pracodawca będzie mógł wypłacić w kilku przypadkach, regulowanych przez nowy kodeks pracy.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Kiedy dostaniemy pieniądze za wypracowane nadgodziny?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Konto, na którym według przepisów zawartych w nowym Kodeksie Pracy będą zbierane pieniądze za nadgodziny zostanie zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin.

Nowy kodeks pracy 2019: Jakie zmiany?

Kodeks pracy 2019 zakłada szereg zmian. Wiele z nich dla znacznej liczby osób okaże się nie lada zaskoczeniem. Jedną z najważniejszych dotyczy urlopów. Co się konkretnie zmieni w tej kwestii?

Nowy Kodeks Pracy przewiduje jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. Będzie to 26 dni w roku kalendarzowym. Teraz urlop można "chomikować", po zmianach w Kodeksie Pracy 2019, takiej możliwości nie będzie.

Zmiany w Kodeksie Pracy 2019 zakładają, że niewykorzystany urlop nie będzie się zbierał, tylko przepadnie

Nowy Kodeks Pracy nie zmienia natomiast kwestii czasu pracy. Pracować będziemy nadal

  • Pięć dni w tygodniu,
  • Po 8 godzin

do daje w sumie:

  • 40 godzin tygodniowo

mj

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.11.2018, 23:39

Widzę ty rzesze tuskowców . To czy dostaniesz kasę za nadgodziny zależeć będzie od Niemca pracodawcy a nie od PiSu który tą ustawę nieudanie urodził . Także dogadacie się z pracodawcą , a jak nie to nikt do nadgodzin nie zmusza. !!!

12.11.2018, 13:46

Un IP

06.10.2018, 00:48

Jestem zwolenniczką PiS, ale pomysły zmian odnośnie kodeksu pracy są bardzo nietrafione i szkodzące.

27.09.2018, 02:56

Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl

12.09.2018, 14:57

"Opierunek" jeśli już chcesz być taki mądry.

12.09.2018, 08:37

Czyste niewolnictwo. Pracujesz w nadgodzinach ale kasy nie dostaniesz. Jak pracodawca zechce wysyła cię na bezpłatny urlop i kasy nie dostajesz. Takie rzeczy tylko w PiS.

11.09.2018, 23:15

Jestescie popierdoleni

10.09.2018, 17:48

Nagonka przed wyborcza? To może lepiej napiszcie co takiego dobrego zrobiły poprzednio rządzący? W kodeksie pracy powinno się zaznaczyć, że w podstawę wynagrodzenia nie wlicza się premii i dodatków. Następnie powinno się wprowadzić iż za pracę na stażu tygodniowy czas pracy to 20h a nie jak jest obecnie pełen etat a wynagrodzenie to połowa pensji.

09.09.2018, 22:20

To takie pier..lenie. a gdzie tytuł i numer ustawy? Nawet projekty takowe posiadają i ustawy w trakcie pracy są dostępne dla szerokiej rzeszy obywateli. Fale.

09.09.2018, 16:58

Proponuje pieniądze z nadgodzin przekazywać tym którym nie bardzo chce się pracować. Będzie po równo.

09.09.2018, 13:50

Proponuję bojkot!! i strajki i blokadę takiego kodeksu pracy!!!! TO JEST PONIŻANIE PRACOWNIKA PORÓWNYWANIE GO ZE ŚMIECIEM za moją dodatkową pracę w nadgodzinach mają mi zabierać wynagrodzenie na jakieś konto! Bandytyzm.!!!!!!!!

09.09.2018, 13:12

To jakaś kpina. Dość, że człowiek robi nadgodziny często by dorobić. To w dodatku pieniędzy nie dostanie, a jak dostanie to łaskawy pracodawca ma o tym decydować Kiedy? Absurd. Wiele głupich ustaw już weszło w życie, ale to jest najgłupsze co może być. Po co to 300 zł na start dla dzieci do szkoły (i tak mam 2 dzieci) czy te 500 plus. Wystarczy dobra praca za dobre pieniądze. A raczej praca za dobre pieniądze. By każdy mógł żyć godnie. A nie jednym dają by żerowali A 2 zabierają choć chcą uczciwie pracować. Absurdy w Polsce.

09.09.2018, 10:48

Pytacie co to jest ? To jest gówno prawda - ale tak się teraz prowadzi kompanie wyborcze. Pomyślcie kto ma Was za takich kmiotów, że w to uwierzycie ?

09.09.2018, 09:32

Ludzie nie czytajcie tego - to jest fake! Nie będzie nowego kodeksu pracy bo projekt Komisji Kodyfikacyjnej upadł w przedbiegach... Masakra

08.09.2018, 21:41

Masz rację ja już 8 lat temu wyjechałem z Polski i wcale nie żałuję.
Mam samochód. Dom i prace i żyje .
Dzieciom do szkoły kupuje tylko koszulki i długopisy oraz buty.
I napewno nie wrócę . Żyje jak Lord

08.09.2018, 20:58

Co to q wa jest?!

08.09.2018, 13:37

To jakaś bzdura...pracodawca wysłać na bezpłatny urlop z pieniędzy za nadgodziny.Bezpłatny jasno określa, że nikt nam za niego nie zapłaci więc jak może być to w rewanżu za nadgodziny.

08.09.2018, 12:25

To to „ specjalne „ konto będzie puste, bo nikt nie będzie robił nadgodzin, dziadostwo !!!!!

08.09.2018, 09:54

Co za złodzieje.... Jeszcze pracodawca ma mnie z mojej pracy za nadgodziny okradać aby debilnych polityków utrzymywać. Dość że już obcinają godziny pracy i marne 9.40 za godzinę dostaje to jeszcze za nadgodziny mi zapierdolą... Kpina i paranoja... To sobota też powinna być wolna... Bo to moje nadgodziny... 😡😡

08.09.2018, 09:15

A ja kupiłam sobie zioła Nirmala i wreszcie wypróżniłam się jak należy. I to jest najważniejsze!

08.09.2018, 08:54

Przecież to nie prawda znów lewacy działają ☺

07.09.2018, 20:37

Ciemnota człowiek nie po to idzie na nadgodziny, żeby nie dostać swoich pieniędzy.
Pensje są bardzo małe i dosyć że w budżecie domowym są duże braki i ktoś kto pracuje w systemie 4 zmianowym zostanie na nadgodzinach nie ma kasy.
Podupada człowiek na zdrowiu bo za dużo godzin pracuje. Biały murzyn. Ludzie obudzcie się w sejmie pracujecie charytatywnie dla dobra Polski po co wam pensje.
Jaka nas czeka przyszłość niewolnictwo za kromkę chleba.

07.09.2018, 18:59

Ja zarabiam, haruję, a pracodawca obraca przez np. rok moimi pieniędzmi i firma, nie ja, korzysta z ewentualnych zysków z lokat? Kogoś w tym nie-rządzie popi...liło!
Podziękujmy tym nieudacznikom jesienią! Do urn Rodacy! Bo sie nie pozbieramy...
Ostatni gasi światło? 😏

07.09.2018, 18:45

To jest jakaś paranoja. Proponuję zbierać na takie konto pensję naszych rządzących, tych w Sejmie i Senacie jak i tych w samorządach. Po 4 latach my wyborcy ocenimy czy sobie zasłużyli na wypłatę.

07.09.2018, 18:34

No cóz... koniec z nadgodzinami w Szpitalu poniewaz nie będzie po co, nazbierają mi sie nadgodziny, nie wypłacone, a z roboty nie dadzą wyjść bo "nie ma komu pracować" :D