Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Żorach: W powietrzu unosi się cała tablica Mendelejewa. Mamy opinię eksperta [ZDJĘCIA]

Piotr Chrobok, Arek Biernat
Mieszkańcy Żor nadal żyją pożarem składowiska opon, który wybuchł w ich mieście w środę, 28 listopada. Spoglądając przez okna swoich domów w ich oczy rzucały się kłęby czarnego dymu, które budziły w nich strach o własne zdrowie. Jak mówi profesor Piotr Skubała z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Śląskiego, ich obawy są jak najbardziej uzasadnione.

Zobacz zdjęcia z pożaru w Żorach, kliknij:
Żory: Pożar składowiska opon [ZDJĘCIA]. Nad miastem unoszą się kłęby gęstego dymu


Rakotwórczy pył, dioksyny, metale ciężkie, jednym słowem cała tablica Mendelejewa unosi się obecnie nad płonącym składowiskiem opon w Żorach. Zdaniem profesora Piotra Skubały z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, szkodliwość smogu, w porównaniu z tym z czym do czynienia mają obecnie mieszkańcy Żor, jest znikoma.

Pożar opon jest najgorszym, co można sobie wyobrazić. Porównując to ze smogiem, którego tak bardzo się obawiamy i który tak bardzo piętnujemy, jego szkodliwość jest właściwie żadna – mówi profesor Piotr Skubała. Za unoszące się w powietrzu toksyczne związki odpowiada blisko dwieście substancji, które wykorzystywane są w produkcji opon. Kiedy dochodzi do ich podpalenia, w powietrze unosi się toksyczna mieszanka, będąca koncentracją skrajnie niebezpiecznych substancji – dodaje Skubała.

Na ewentualne konsekwencje pożaru opon najbardziej narażone są osoby, które przebywają najbliżej ognia, przyjmują one bowiem największą dawkę toksycznych substancji. Jak mówi profesor Piotr Skubała, w najgorszym wypadku muszą się oni liczyć ciężką chorobą.

Unoszące się się w powietrzu związki toksyczne mogą uszkodzić przede wszystkim układ oddechowy, jednak nie pozostają obojętne dla organów wewnętrznych czy nawet materiału genetycznego. Na szczęście w takich sytuacjach zbawienną rolę odgrywa wiatr, który rozwiewając dym rozprasza pyły ze związkami rakotwórczymi, wszystko zależy jednak od warunków pogodowych.

Pożar składowiska opon i tworzyw sztucznych w Żorach. Zobacz wideo z miejsca zdarzenia (A. Biernat)

WIOŚ skontroluje płonące składowisko w Żorach. Gaszenie nadal w toku ZDJĘCIA

Unoszące się w powietrzu związki równie niebezpieczne jak dla ludzi są dla zwierząt.

Są one silnie mutagenne, wnikając w glebę i dostając się do wód stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt, mogą przedostać się również do żywności – wyjaśnia Piotr Skubała.

Nie ulega wątpliwości, że w miejscu w którym wybuchł pożar środowisko zostało skażone najbardziej.

W momencie pożaru powstaje bomba ekologiczna – mówi Piotr Skubała. Mam nadzieję, że zostaną tam podjęte jakieś próby utylizacji związków chemicznych, w przeciwnym razie przyroda nie odbuduje się w tym miejscu przez długie lata – dodaje.

Przypomnijmy, pożar na składowisku opon w Żorach wybuchł w środę, 28 listopada około godziny 1:30. Na miejscu działało trzydzieści zastępów straży pożarnej. Już wczoraj zaniepokojenie szczególnie pobliskich mieszkańców wywołał czarny dym unoszący się nad ich domami.

Z najnowszych informacji wynika, że akcja gaśnicza ciągle trwa. Dopiero po ugaszeniu pożaru, na miejsce pogorzeliska będą mogli wejść policjanci wraz z prokuraturą, która zajmie się ustalaniem przyczyn wybuchu ognia. Na jaw wyszły także informacje dotyczące nieprawidłowości magazynowania odpadów, wykryte przez urzędników w roku 2017 oraz 2018. W październiku tego roku Prezydent Miasta Żory wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie zbierania odpadów. Jak mówią mieszkańcy okolicznych domów, do firmy codziennie, przyjeżdżało kilka różnych transportów. Od trzech dni przed wybuchem pożaru nie było ani jednego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto