Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport Klinika w Żorach znowu jest na ustach całej Polski

Katarzyna Śleziona-Kołek
Sport-Klinika w Żorach znowu jest na ustach całej Polski. Niedawno przeprowadzono tu pierwszą w Polsce operację przeszczepu częściowego łąkotki, z zastosowaniem tzw. odkomórkowanego ksenoprzeszczepu dCell®Meniscus firmy Tissue Regenix. Zabieg odbył się w ramach programu badań klinicznych, w którym więzła udział nasza klinika. Zdjęcia: Sport-Klinika w Żorach

Sport Klinika w Żorach znowu jest na ustach całej Polski

Nowatorskiemu zabiegowi został poddany 20-letni mieszkaniec Pomorza, który skręcił sobie kolano, uprawiając sztuki walki.

- Bezpośrednio po urazie pacjent był leczony w miejscu zamieszkania zabiegiem szycia łąkotki przyśrodkowej. Zaopatrywana łąkotka nie wygoiła się i uległa pęknięciu poprzecznemu. Pacjent uskarżał się na ból okolicy przyśrodkowej kolana i zdecydował na kolejny zabieg artroskopowy, tym razem w Żorach - słyszymy w Sport Klinice w Żorach.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Jak udało nam się dowiedzieć, w Sport Klinice w planach jest przeprowadzenie jeszcze 20 takich operacji.
- Kryterium kwalifikującym do zabiegu jest wiek pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, chroniczny ból kolana jako następstwo wcześniejszej nieudanej próby leczenia łąkotki lub jej częściowego usunięcia. W programie badań klinicznych zarówno sam zabieg, jak i diagnostyka przed i pooperacyjna są całkowicie nieodpłatne dla pacjenta.

**

FILM: Pierwszy w Polsce przeszczep częściowy łąkotki z ksenoprzeszczepu dCell®Meniscus

**

- Niesprawność łąkotki w stawie kolanowym jest kluczowym problemem w rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Jeśli tej łąkotki brak, to choroba zwyrodnieniowa przebiega bardzo szybko. Wszelkim sposobem staramy się zabezpieczyć ten staw kolanowy przed ubytkami łąkotki. Gdy choroba już postępuje, nasze działania medyczne kierujemy w taką stronę, aby zachować łąkotkę albo by zastąpić ją elementem zastępczym. Jest kilka dróg rozwoju: w sposób biologiczny lub mechaniczny. Ten ostatni - poprzez zastępowanie łąkotki elementami syntetycznymi, polimerowymi, poliuretanowymi, protezami łąkotki i jak na razie nie sprawdziły się - ta droga rozwoju jest ścieżką, którą mało kto podążą. Badania idą raczej w kierunku stworzenia biologicznego przeszczepu, który będzie spełniał funkcję podpórczą i będzie żył w kolanie, i jak najbardziej naturalnie przypominał tą łąkotkę - słyszymy w Sport Klinice w Żorach (zobacz film).

To nie pierwszy milowy krok w śląskiej medycynie w wykonaniu Kliniki Chirurgii Endoskopowej Sp. z o.o. Sport-Kliniki przy ul. Bankowej 2 w Żorach. Pięć lata temu ośrodek jako pierwszy w Polsce przeprowadził operacje wszczepienia łąkotki stawu kolanowego od zmarłych dawców. Operacje przeszli 17-latek i 19-latek, którzy stracili łąkotki w wyniku urazów. Zobacz też: Udane przeszczepy łąkotki. ZDJĘCIA

Także 28 czerwca w 2013 r. Sport Klinika w Żorach zasłynęła z tego, że odbyły się tu dwie nowatorskie operacje wszczepienia "szytej na miarę" protezy stawu kolanowego, w której została wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire, stosowana już w klinikach w Niemczech i USA. Ta technologia pozwoliła na stworzenie, dzięki diagnostyce obrazowej i konsultacjom z inżynierami w Memphis w USA idealnie dopasowanego implantu stawu kolanowego. To był pierwszy tego typu zabieg na Śląsku i jeden z pierwszych w Polsce (taką technologią operuje m.in. jeden z warszawskich ośrodków). Pionierskiej operacji na Śląsku zostali poddani: 64-letni Janusz Mitka z Będzina oraz 61-letni Tadeusz Zieliński z miejscowości Zator (obok Oświęcimia). Mężczyźni zmagali się z zaawansowaną gonartrozą. To choroba, która uniemożliwiała im prawidłowe poruszanie się. Czytaj więcej na ten temat!

Warto też dodać, że 4 października 2014 r. w Sport Klinice w Żorach gościł światowej sławy lekarz ortopeda dr Munjed Al Muderis z Australii, uciekinier z Iraku, twórca nowatorskiej metody mocowania protez kończyn dolnych, które doskonale naśladują pracę nóg – jego pacjentami są żołnierze NATO, którzy w wyniku działań wojennych lub nieszczęśliwych wypadków tracą nogi. Ortopeda dr Munjed Al Muderis w żorskiej klinice przeprowadził pokazową operację tzw. totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego z zastosowaniem krótkiego trzpienia, czyli części udowej wykonanej ze stopu metali tolerowanych przez organizm.

Zobacz też: Byliśmy w środku Sport-Kliniki i Centrum Diagnostycznego Helimed w Żorach. ZDJĘCIA

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto