Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stworzyli bajecznie kolorowe - Wodne Światy

Redakcja
Zdrój uliczny oferuje czystą zdrową wodę do picia. Na fotografii "źródełko" w Parku Zdrojowym
Zdrój uliczny oferuje czystą zdrową wodę do picia. Na fotografii "źródełko" w Parku Zdrojowym
Kinga Kałuża zdobywczyni jednego z pierwszych miejsc konkursu "Wodny świat w Twoim mieście" - ogłoszonego przez Jastrzębskie Wodociągi - pięknie, profesjonalnie przedstawia... oczyszczalnię ścieków. Także inni z 63 wyróżnionych i nagrodzonych ciekawie zinterpretowali temat wody.

Zadaniem VII edycji konkursu JZWiK S.A. ogłoszonego z okazji Światowego Dnia Wody w tym roku było wykonanie pracy plastycznej pt. "Wodny świat w Twoim mieście". Jastrzębskie Wodociągi chciały dowiedzieć się, jak i gdzie, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych dostrzegają wodę?

Konkurs zwracał uwagę uczniów, że wszędzie wokół nas występuje woda, łącząc się z wieloma aspektami naszego codziennego życia. Wodę pijemy, gotujemy, w wodzie kąpiemy się, w niej myjemy naczynia, robimy pranie. Towarzyszy nam ona w każdej porze roku, zmienia jedynie stan skupienia. To substancja, która krąży w zamkniętym obiegu, kiedy spada na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu, paruje i znowu do nas wraca. Bywa również chmurą, mgłą, rosą, krą lodową czy kałużą...

Dzięki niej istnieje życie na Ziemi, jest środowiskiem życia wielu żywych organizmów, daje im tlen, pożywienie i schronienie. Woda wykorzystywana jest w rolnictwie, przemyśle, transporcie rzecznym i morskim, a nawet lecznictwie. Służy do wytwarzania wielu produktów spożywczych w procesach produkcyjnych. Woda ma również znaczenie turystyczno-rekreacyjne, w sezonie zimowym to lód i śnieg, a więc dzięki niej możemy uprawiać wiele sportów. Latem natomiast, woda to doskonałe miejsce na odpoczynek. Każdy z nas codziennie spotyka się w jakiś sposób z wodą, jest dla nas tak powszechna, że często nie zdajemy sobie sprawy z potrzeby jej ochrony. Tymczasem obowiązkiem każdego człowieka jest użytkować wodę oszczędnie i rozważnie, by służyła nie tyko nam, ale i przyszłym pokoleniom.

Na konkurs nadesłano 160 prac, w tym 104 to dzieła uczniów Szkół Podstawowych klas I-III oraz 56 podopiecznych klas IV-VI SP. Wyróżniono 53 prace, w tym 34 uczniów klas młodszych oraz 19 dzieł uczniów klas starszych SP, nagrodzono 10 osób. Ponieważ gimnazjaliści nie zgłosili swoich prac organizatorzy przyznali w grupie SP (klasy I-III) miejsca podwójne 1, 2 i 3; oraz w grupie SP (IV-VI) podwójne miejsce 3. Prace wykonano różnymi technikami: kredkami, pastelami, farbami plakatowymi i akwarelowymi. Pojawiły się również kolaże. Wszystkie prace łączy to, że są bajecznie kolorowe i stworzone z wielką pasją. Komisja konkursowa wybierając zwycięzców, miała twardy orzech do zgryzienia. Kierowano się przede wszystkim zgodnością z regulaminem i tematyką konkursu. Liczyła się estetyka dzieł oraz samodzielność wykonania prac. Najciekawsze prace, JZWiK S.A. planuje wydać w formie kalendarza. Listę nagrodzonych i wyróżnionych można znaleźć na stronie int. www.jzwik.com.pl

Prace przedstawiają wodę w naturze, mieście (basen, lodowisko, park zdrojowy, sieć wodno-kanalizacyjną) z równoczesnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, czyli korzystania z dobrodziejstw cywilizacji, z poszanowaniem przyrody. Młodzi artyści nie nawiązali do ciekawej kampanii realizowanej przez Jastrzębskie Wodociągi pt. "Piję wodę prosto z kranu!". Być może temat kojarzył się bardziej z latem i wakacjami, niż przypadającym 22 marca Światowym Dniem Wody. Niestety nikt nie przedstawił w pracy konkursowej zdroju ulicznego wody pitnej, a w Jastrzębiu-Zdroju obecnie są już dwa takie punkty. Pierwszy umiejscowiony jest w Parku Zdrojowym, drugi znajduje się w centrum miasta(al. Piłsudskiego). Warto o nich wspomnieć z uwagi na zbliżające się wakacje i upalne dni. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą o ich istnieniu czy sposobie korzystania z nich. "Źródełek" mogą używać wszyscy bez względu na wiek, osoby dorosłe i dzieci. Wody mogą napić się tu również zwierzęta, dla których zamontowano dodatkową "pijkę". Jest to doskonałe miejsce, aby zaspokoić pragnienie lub ochłodzić się latem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto