System pomiaru jakości powietrza w Żorach już działa i każdy może sprawdzić online wyniki dla swojej dzielnicy. Czujniki zainstalowano w 10 punktach miasta na budynkach szkół i przedszkoli, aby rodzice mogli na bieżąco śledzić stan powietrza, odprowadzając dzieci do szkoły. Przy czujnikach znajdują się bowiem tablice LED, na których pokazywane są bieżące wartości wraz z informacją o ewentualnym przekroczeniu norm.

System pomiaru pyłu zawieszonego w powietrzu w Żorach już działa. Zobacz gdzie! MAPA INTERAKTYWNAPunkty pomiaru pyłu zawieszonego w powietrzu w Żorach:


W dziesięciu dzielnicach Żor oficjalnie ruszył już system informowania o jakości powietrza. Miasto kupiło dziesięć specjalnych czujników, a wyniki pomiarów można sprawdzić na wyświetlaczach, stronie internetowej urzędu miasta oraz w aplikacji mobilnej. Pozostałe miasta regionu muszą na razie bazować na czujnikach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, choć u niektórych pojawiają się pomysły na podobne jak w Żorach instalacje.

W Żorach do tej pory nie było czujników, mierzących bieżący poziom pyłu zawieszonego. Poziom pyłu był mierzony w stacji na os. Sikorskiego manualnie i publikowany niestety z kilkudniowym opóźnieniem. Miejscy radni z Żor Jacek Miketa i Piotr Huzarewicz już w listopadzie ubiegłego roku złożyli interpelację, aby miasto kupiło czujnik pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, który na bieżąco udostępniałby dane w internecie. Miało to służyć mieszkańcom, bo przecież każdy chce wiedzieć czy bezpiecznie jest wyjść na dwór. Po sprawdzeniu rynku i możliwości, udało się ostatecznie wybrać odpowiedni sprzęt. Okazało się, że koszt przedsięwzięcia wyniósł 75 tys. złotych. Złożył się na to zakup 10 czujników, połączenie wszystkiego z siecią i aplikacją „Monitoring powietrza BI” na smartfony, która jest już dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w sklepach z aplikacjami.

- Dziesięć czujników wskaźnikowych marki Beskid Instruments model BI-PRO-0, czyli laserowych urządzeń pomiarowych PM10 i PM 2,5 z sensorem atmosferycznym, zintegrowanych z zewnętrznymi wyświetlaczami LED zostało umieszczonych na placówkach oświatowych w różnych punktach miasta. Jakość powietrza monitorowana jest w: Śródmieściu, Roju, Rogoźnej, Osinach, Rowniu-Folwarkach, Kleszczowie, Baranowicach oraz na Kleszczówce, os. Powstańców Śląskich oraz os. Sikorskiego – informuje Anna Ujma, doradca prezydenta Żor. Wyniki pomiarów prezentowane są na specjalnych tablicach przy samym czujniku, a także przesyłane do internetu – do wspomnianej aplikację i do zakładki na stronie urzędu miasta. Co istotne, odbiorca nie ma dostępu do suchych informacji, ale konkretnych danych o przekroczeniach norm i ostrzeżeń, gdy te będą groźne dla zdrowia. Można też porównać wyniki z kilku dni.

Czujniki zamontowano na budynkach szkół, aby rodzice odprowadzając dzieci mogli śledzić stan jakości powietrza na bieżąco na wyświetlaczach. Sprzęt trafił m.in. do Zespołu Szkół nr 5 w Roju, Przedszkola w Rogoźnej, Szkoły Podstawowej nr 1 na Kleszczówce, a także Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 5 i 6 w Baranowicach i Kleszczowie.

Dokładne wyniki pomiarów dla poszczególnych stacji możecie śledzić tutaj:
http://www.zory.pl/eko-zory/jako%C5%9B%C4%87-powietrza.html

Smog

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!