Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

The Fall gwiazdą DOMOFFON-u, nowego festiwalu muzyki alternatywnej w Łodzi

Grzegorz Gałasiński
Festiwal DOMOFFON zagości 29 sierpnia w pofabrycznym kompleksie "Off Piotrkowska”. Tym sposobem Łódź wraca na wakacyjną mapę festiwali.

Festiwal DOMOFFON

Organizatorem festiwalu jest bodajże najbardziej rozpoznawalny łódzki działacz kulturalny Kuba Wandachowicz, muzyk zespołów Cool Kids of Death, Tryp, NOT i Mister D. oraz współwłaściciel klubu "DOM" w Łodzi.

Miejsce festiwalu, Off Piotrkowska to placówka skupiająca przedstawicieli przemysłów kreatywnych i miejsce uznane przez czytelników National Geographic Traveler za "nowy cud Polski". W założeniu organizatorów festiwal DOMOFFON ma służyć integracji środowisk niezależnych, upowszechnienie kultury niezależnej i przybliżenie jej masowemu odbiorcy.

Na festiwalu mają stanąć cztery sceny: duża plenerowa na terenie podwórka Off Piotrkowska, mała didżejskiej w rejonie ulicy Piotrkowskiej oraz scena techno w przestrzeniach klubu DOM i scena rap w Galerii Off Piotrkowska.

Kogo zobaczymy na DOMOFFONIE?

Headlinerem jednodniowego festiwalu będzie brytyjska formacja The Fall będąca żywą legendą sceny punkowej. Istniejący nieprzerwanie od ponad 35 lat band, wypracował styl repetytywnej, bezkompromisowej muzyki, która urzeka brudem i monotonią. Twórczość The Fall określano jako przeniesienie atmosfery songów Velvet Underground do epoki angielskiego przełomu lat 70. i 80. Łączący w sobie tradycje angielskiej muzyki pubowej, punk rocka, nowej fali oraz awangardowego minimalizmu styl znalazł tysiące zwolenników. Na wpływ The Fall powołuje się szereg gitarowych (i nie tylko) bandów - od popu po cold wave.

Z z zagranicznych artystów do Łodzi przyjedzie także Niemcka Helena Hauff. Uznana didżejka i producentka z Hamburga prowadzi popularne noce klubowe o nazwie "Birds and Other Instruments" w klubie Golden Pudel. Jest styl didżejski oscylując między takimi gatunkami jak dirty acid, chicago i electro. Niedawno ukazał się jej debiutancki album "Actio Reactio".

Pozostali artyści festiwalu DOMOFFON:

- Taco Hemingway. Muzycznie zadebiutował rapowymi nagraniami w języku angielskim, jednak uznanie przyniosła mu twórczość po polsku. Opublikowana pod koniec 2014 roku fabularna epka "Trójkąt Warszawski", skupiła na nim zainteresowanie publiczności, krytyków i środowiska. Idąc za ciosem, nagrał równie ciepło przyjętą epkę "Umowa o dzieło'. Współpracuje z Asfalt Records, został zaproszony na tegoroczny alter-stage festiwalu Opener, gdzie wystąpił przy pełnej frekwencji i żywej reakcji publiczności. Taco tworzy zgrany zespół z producentem muzycznym Rumakiem (Maciej Ruszecki), oraz Łukaszem Partyką, odpowiedzialnym za sztuki wizualne.

- Syny. Epickie teksty, klimatyczna muzyka i mistrzowska produkcja na wydanym w lutym tego roku albumie "ORIENT" tworzą niemal filmową, wciągającą narrację. Syny operują hip-hopem zabarwionym dubem i analogową elektroniką.

- Wild Books. Zespół powstał w 2012 roku w Warszawie. Najpierw jako jednoosobowy projekt, rok później już jako duet nagrali płytę, która ukazała się na początku 2014 roku na kasecie i CD. Właśnie ukazała się reedycja winylowa albumu, a jeszcze w tym roku planowana jest epka z premierowym materiałem, który pojawia się już na koncertach.

- Ukryte Zalety Systemu. W tym roku nakładem Anteny Krzyku ukazała się ich debitancka płyta. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas, despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów.

- Nagrobki. Zespół tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon. Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno. W 2014 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana "Pańskie Wersety". Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noisu, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej.

- Psychocukier. Zespół w obecnym składzie gra od 2001 roku i ma w doroboku cztery albumy, a ostatni pt."Diamenty" ukazał się w grudniu 2013 roku. i zdobył nagrodę jury w plebiscycie na Łódzką Płytę Roku. Zespół zagrał kilkaset koncertów w całym kraju (Open'er Festival, Off Festival, supportował zespół Placebo).

- Alles. Duet z Łodzi (Marcin Regucki i Paweł Strzelec) tworzący muzykę z pogranicza minimal-electro-industrial. Zadebiutował w marcu zeszłego roku albumem "Post" który został wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Mecanica Records. Płyta została doceniona zarówno za warstwę muzyczną, jak i tekstową i określona "powiewem świeżości na scenie cold wave-minimal". Zespół promował swoją płytę koncertując z powodzeniem w kraju i zagranicą.

Festiwal DOMOFFON - bilety

Bilety w cenie: 49 zł (przedssprzedaż) oraz 59 zł (W dniu imprezy) dsotępne są na stronie biletomat.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto