Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Żory 2014: Program wyborczy Kongresu Nowej Prawicy

Katarzyna Śleziona
Wybory Żory 2014: Program wyborczy Kongresu Nowej Prawicy
Wybory Żory 2014: Program wyborczy Kongresu Nowej Prawicy
Wybory Żory 2014: Konferencja prasowa Kongresu Nowej Prawicy, z posłem na Sejm RP Przemysławem Wiplerem i towarzyszącym mu kandydatem Kongresu Nowej Prawicy do Sejmiku Województwa Śląskiego i prezesem rybnickiego oddziału KNP Adamem Pustelnikiem, już dawno za nami. Odbyła się w Hotelu Kameleon w Żorach (w tekście zdj. z tego spotkania). Poznajcie kandydatów z KNP, którzy będą walczyć o mandat radnego w Radzie Miasta Żory, kadencji 2014-2018. Jakie są główne założenia programowe żorskich przedstawicieli KNP?

Wybory Żory 2014: Program wyborczy Kongresu Nowej Prawicy

"Jako przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy postulujemy powrót do zdrowego i efektywnego zarządzania miastem w duchu idei wolnorynkowych, zrywając z beztroską w wydawaniu publicznych pieniędzy, ograniczając obciążenia podatkowe i promując rozwój przedsiębiorczości. Chcemy miasta, którego władze ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje i prowadzą politykę w sposób transparentny we wszystkich jej stadiach" - to główne przesłanie przedstawicieli żorskiego Kongresu Nowej Prawicy.

Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!

Liderem żorskiego KNP jest Mateusz Baron, z zawodu politolog. - Struktury miejskiego koła składają się głównie z ludzi młodych. To stanowi atut w postaci świeżości i wolności od wszelkich układów politycznych w mieście. Członkowie partii to ludzie ideowi, którym przyświeca jeden cel: wolnorynkowe przemiany na szczeblu lokalnym, regionalnym oraz ogólnokrajowym – mówi Mateusz Baron.

Kto powalczy o mandat radnego z ramienia KNP w Żorach?

Okręg 1:
Piotr Siejok, Arkadiusz Markowski, Mateusz Kalus, Patryk Pietrzyk, Aleksandra Rybowska, Piotr Świder, Zuzanna Leśnik, Grzegorz Niedbała, Dominika Gwoździk, Barbara Baron

Okręg 2:
Dawid Widera, Łukasz Zimończyk, Daniel Dąbrzalski, Aneta Lada, Eliza Rosiak, Magdalena Pietrzyk, Tomasz Zwierzyński,

Okręg 3:
Piotr Stolorz, Andrzej Surowik, Aneta Zborowska, Szymon Buczek, Jadwiga Skibińska, Karolina Soboń

Okręg 4:
Mateusz Baron, Marcin Kremiec, Adam Śmietana, Michał Biszkowiecki, Dominika Garstka, Elżbieta Widera, Aneta Mordak, Grzegorz Paska.

Jakie są główne założenia programowe żorskiego Kongresu Nowej Prawicy?

Program wyborczy opiera się na czterech głównych filarach:

1. Obniżka podatków i opłat lokalnych. Przedstawiciele żorskiego Kongresu Nowej Prawicy chcą mniejszego podatku od nieruchomości, likwidacji opłaty targowej, minimalizacji opłat za koncesję na alkohol oraz prywatyzacji miejskiego mienia i spółek komunalnych.

2. Reforma samorządowej administracji. Przedstawiciele żorskiego KNP zamierzają dokonać zmian w wydziałach żorskiego magistratu i wprowadzić decentralizacją zadań i środków na rzecz rad dzielnic.

3. Racjonalizacja wydatków publicznych. Przedstawiciele żorskiego KNP chcą zwiększyć środki w budżecie obywatelskim do stanu 1/3 przeznaczanych na inwestycje miejskich funduszy.

4. Walka z rosnącym zadłużeniem miasta. Przedstawiciele żorskiego KNP zamierzają walczyć z zadłużaniem miasta Żory, bo jak mówią: "sięga ono obecnie ponad 140 milionów złotych (nie licząc miejskich) spółek, co daje ok. 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na przeciętną żorską rodzinę, a sama obsługa tego długo to dla mieszkańców miasta koszt niemal 20 milionów złotych rocznie".

Poniżej przedstawiamy główne założenia programowe w ujęciu bardziej szczegółowym - info: KNP Żory:

*1. OBNIŻKA PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH*
1.1. Obniżka podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą, będąca bodźcem do rozwoju dla żorskich przedsiębiorców.
1.2. Likwidacja opłaty targowej - tłamsi ona bowiem drobną przedsiębiorczość, nie dając realnych wpływów do budżetu miasta – jest nieefektywna.
1.3. Ustalenie koncesji na alkohol na poziomie minimalnym (kilkunastu złotych) na okres parokrotnie dłuższy, aniżeli obecnie.
1.4. Obniżka czynszów w lokalach należących do miasta do poziomu, który umożliwi pobudzenie gospodarności mieszkańców, a także działalności przedsiębiorstw.
1.5. Licytacja miejskich pustostanów, szpecących obecnie miasto, aby dodatkowo ożywić działania ekonomiczne wokół nich.
1.6. Ulga na podatek od nieruchomości dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą - rok bez płacenia podatków daje realne korzyści dla miejskiego handlu i usług.

*2. ZAPRZESTANIE DALSZEGO ZADŁUŻANIA MIASTA*
2.1. Absolutny zakaz uchwalania budżetu miasta z deficytem. Postulujemy prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju.
2.2. Zobowiązujemy się do prowadzenia działań, zmierzających w kierunku szybkiego ograniczenia dalszego zadłużania się oraz spłaty obecnych zobowiązań miasta.
2.3. Komercjalizacja miejskich spółek, jako jednostek generujących zadłużenie.

*3. REFORMA ADMINISTRACJI SAMORZĄDOWEJ*
3.1. Ograniczenie liczby miejskich urzędników i zmniejszenie wydatków na utrzymanie kadry urzędniczej.
3.2. Restrukturyzacja wydziałów Urzędu Miasta oraz innych jednostek organizacyjnych tak, aby móc efektywniej wykonywać zadania.
3.3. Decentralizacja określonych zadań oraz środków na rzecz Rad Dzielnic, które są jednostkami będącymi najbliżej mieszkańców. Będą znacznie efektywniej zajmować się drobnymi interwencjami.
*4. NOWA POLITYKA INWESTYCYJNA* Zaprzestanie marnotrawstwa publicznych pieniędzy na nietrafione inwestycje, które nie mają żadnego wpływu na polepszenie życia mieszkańców, a pochłaniają coraz to więcej środków publicznych.
4.1. Zwiększenie budżetu obywatelskiego do stanu 1/3 miejskich funduszy przeznaczonych na inwestycję, jako instrumentu zwiększającego udział mieszkańców w polityce rozwoju miasta.
4.2. Rewitalizacja Starówki tak, aby stworzyć z niej miejsce przyjazne dla handlu, usług oraz rozrywki.
4.3. Budowa infrastruktury przyjaznej dla rowerzystów.
4.4. Działania na rzecz poprawy stanu kolei, w tym:
4.4.1. Przejęcie i remont budynku dworca kolejowego, będącego wstydliwą
wizytówką naszego miasta i symbolem nieudolności obecnych władz samorządowych.
4.4.2. Przeciwdziałanie dalszej degradacji transportu kolejowego w naszym mieście; we współpracy z pobliskimi samorządami.

5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto