Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaginięcia w województwie pomorskim. ITAKA szuka 55 osób

Jacek Świderski
Nagłośniona w mediach sprawa Iwony Wieczorek zmusza do szerszego spojrzenia na problem zaginięć. Choć z policyjnych statystyk wynika, że większość zaginionych odnajduje się w ciągu 14 dni, to duża liczba spraw pozostaje wciąż nierozwiązana. Baza danych osób zaginionych fundacji ITAKA dla województwa pomorskiego wyświetla 55 wciąż poszukiwanych osób.

Tylko w okresie wakacyjnym tego roku (tj. od 1 czerwca) na terenie województwa pomorskiego zgłoszono 161 zaginięć, i jak podaje podkomisarz Beata Domitrz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, 129 osób już odnaleziono. Wakacje to zawsze okres zwiększonej liczby tego typu przypadków. Dla porównania, w roku ubiegłym, od 1 czerwca do 31 sierpnia zgłoszono 291 zaginięć, z czego 248 osób w tym okresie odnaleziono.

Większość przypadków zaginięć w czasie wakacji dotyczy młodzieży – wśród głównych przyczyn wymienia się chęć przeżycia tzw. wakacyjnej przygody lub nieporozumienia rodzinne. Ucieczkom w lato sprzyjają również ładna pogoda, oraz możliwość przenocowania pod gołym niebem.

Problem dotyczy jednak nie tylko okresu wakacji. Według danych uzyskanych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w roku 2010, do dnia dzisiejszego w województwie pomorskim zaginęło 560 osób, a odnaleziono 495. Osoby zaginione są w różnym wieku – giną zarówno osoby starsze, jak i dzieci.

Część zaginięć ma miejsce w wyniku popełnienia przestępstwa. Takimi przypadkami zajmują się policjanci z wydziałów kryminalnych. Jednak według Aleksandry Andruszczak z Fundacji ITAKA, zaginięcia w wyniku uprowadzenia lub morderstwa zdarzają się bardzo rzadko. Jako najczęstsze przyczyny zaginięć podaje natomiast odejścia z domu ze względu na konflikty rodzinne, problemy finansowe lub brak zatrudnienia. Dużą liczbę stanowią również ucieczki z domu osób między 13 a 17 rokiem życia, zaginięcia osób starszych oraz chorych psychicznie.

Część spraw trudno jest zakwalifikować ze względu na brak jakichkolwiek śladów po osobie zaginionej. Takie przypadki są dla rodzin ofiar najgorsze. Według polskiego prawa dorosłą osobę zaginioną, można uznać za zmarłą po 10 latach od daty zaginięcia, lub po 5 latach jeśli w momencie zaginięcia miała więcej niż 70 lat. Policja kończy poszukiwania aktywne po 10 latach od momentu zgłoszenia zaginięcia, a po kolejnych 15 zamyka sprawę, kasując ją ze swoich baz.

Nierozwiązane przypadki zaginięć to dla bliskich nigdy nie gojąca się rana. Ciągła niepewność losu najbliższej osoby, może być nawet gorsza niż informacja o jej śmierci. Jak mówiła w wywiadzie dla Polityki Anna Dziurka, psycholog z Fundacji Itaka: Przeżycie żałoby przynosi rodzinie ulgę. Rodziny zaginionych latami balansują między nadzieją i poczuciem straty. To taka wiecznie niedomknięta żałoba. (http://zaginieni.pl/files/publikacje/1_Polityka_2008.pdf)

Fundacja ITAKA jest jedyną w Polsce organizacją kompleksowo zajmującą się problemem zaginięć. Do głównych działań fundacji należą m.in. rozpowszechnianie w mediach informacji na temat zaginionych, rozsyłanie plakatów do placówek pomocy mogących mieć informację na temat zaginionych a także publikacja wizerunku w Internetowej Bazie Osób Zaginionych oraz Osób NN, na stronie internetowej www.zaginieni.pl. Ponadto Fundacja zapewnia rodzinom wsparcie psychologów i prawników doskonale znających tematykę zaginięć. Jest to niezwykle ważna pomoc, ponieważ bliscy osób zaginionych, z dnia na dzień stają przed problemami, o których wcześniej nie mieli pojęcia.

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
24h linia wsparcia - 0 801 24 70 70
tel. w sprawie zaginionego dziecka - 116 000
www.zaginieni.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto