Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory Baranowice dumne ze swoich gospodyń FOTO

Marcin Lustig
Żory Baranowice dumne ze swoich gospodyń
Żory Baranowice dumne ze swoich gospodyń KGW Baranowice
Żory Baranowice dumne ze swoich gospodyń. Wybierzmy najlepsze gospodynie. Przedstawiamy panie z KGW Baranowice. Chcemy uhonorować najlepsze gospodynie, dlatego 4 lipca rusza głosowanie plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich - głosowanie potrwa do 17 sierpnia. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do ostatniego dnia głosowania. Szczegóły w artykule!

Żory Baranowice dumne ze swoich gospodyń

Nasze panie żadnej pracy się nie boją. Gotują, wyszywają, śpiewają, a nawet uczą dzieci i młodzież historii i kultury naszego regionu. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach mają ogromny wpływ na życie lokalnej społeczności. Są jak sprawdzona firma, która zorganizuje każdą uroczystą imprezę, a w dodatku zaopatrzy ją w catering, a nawet zapewni rozrywkę. - Czym się na co dzień zajmujemy. Chyba łatwiej wymienić rzeczy, których nie robimy - żartuje Pani Danuta Pyrek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach. - Pieczemy przepyszne ciasta i torty, gotujemy przysmaki na każdą uroczystość, śpiewamy śląskie piosenki ludowe, organizujemy festyny i wycieczki, a nawet uczymy dzieci i młodzież o historii śląska i o tutejszej kulturze. Sam pan widzi, sporo tego, a chęci i zapału nam nie brakuje - przekonuje pani Danuta.

Początki koła były trudne

Początki były jednak naprawdę trudne. Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach, zaczęło oficjalnie działać w 1964 roku, po ponad dwudziestoletnim boju Stefani Borskiej, która tak długo walczyła o założenie Koła. Chciała zjednoczyć wszystkie kobiety, żeby pomagały sobie nawzajem w codziennych problemach.

- Chodziło o babską solidarność, czyli o wzajemną pomoc, kiedy któraś z Pań miała problemy z mężem, dziećmi lub podjęciem trudnej decyzji. Kobiety mogły się nawzajem wspierać, doradzać sobie i pomagać. Po 52 latach nadal aktywnie działamy w KGW - dodaje pani Danuta. Kobiety zrzeszone za punkt honoru wzięły sobie również podtrzymywanie i kultywowanie śląskiej tradycji, zwyczajów i kultury. - Na imprezy zorganizowane przez nasze koło przychodziły i nadal przychodzą całe rodziny. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, a nawet młodzież, która raczej nie przepada za takimi wydarzeniami. Dzięki temu jesteśmy znane w całych Baranowicach. To powód do dumy, ale przede wszystkim do radości - tłumaczy Pyrek.

Gdy w grę wchodzi zorganizowanie spotkania opłatkowego, zabawy karnawałowej, festynu, biesiady śląskiej, a nawet wycieczki czy pielgrzymki. Wtedy panie muszą cechować się nie lada zdolnościami logistycznymi, dobrą organizacją, wojskową wręcz dyscypliną i anielską cierpliwością. Największym wydarzeniem w jakim biorą udział Panie z KGW w Baranowicach jest organizacja corocznych dożynek wspólnie z Radą Dzielnicy i Ludowym Klubem Sportowym. Tradycją są już spotkania członkiń z maluchami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 w Żorach. Dzieci poznają tradycje i zwyczaje śląskie, a najbardziej cieszą się ze wspólnych wypieków.

- Dzieci poprzez zabawę mogą poznać historię i zwyczaje, jakie panują w naszym regionie. Z kolei przygotowywanie ciast, głównie poprzez lukrowanie i przystrajanie wypieków, dostarcza im sporo frajdy. Można powiedzieć, że nasze koło łączy pokolenia - mówi pani Danuta.

KGW w Baranowicach od 6 lat bierze aktywny udział w Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Żory. W 2009 i 2011 zdobyły pierwsze miejsce, co dało im szansę reprezentować miasto Żory w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W 2010 roku Koło po raz pierwszy brało udział w obchodach Dni Baranowic, zorganizowanych przez Radę Dzielnicy. W trakcie uroczystości Panie otrzymały „Złotą Odznakę” - Zasłużony dla Województwa Śląskiego. We wrześniu 2014 roku powstał Zespół Ludowy Baranowice, działający przy Kole Gospodyń, którego kierownikiem został Leonard Motyka.

Panie z Zespołu wykonują stare, czasem zapomniane pieśni ludowe, harcerskie i biesiadne, a przygrywa im kierownik na akordeonie. Trudno sobie wyobrazić Baranowice, bez Koła Gospodyń Wiejskich. Trud Pani Stefani nie poszedł na marne, a Koło będzie integrowało kobiety i mieszkańców jeszcze przez długie lata.

Chcemy uhonorować najlepsze gospodynie, dlatego 4 lipca rusza głosowanie plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich - głosowanie potrwa do 17 sierpnia. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do ostatniego dnia głosowania. Szczegóły zgłaszania kandydatów znajdą Państwo na stronie dziennikzachodni.pl.

Głosować można na trzy sposoby: za pomocą klików na naszej stronie internetowej (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to jeden głos), Facebooka (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to trzy głosy), wysyłając SMS-y (potrwa od 4 lipca do 17 sierpnia, jeden SMS to 10 głosów, koszt 2,46 zł). Na laureatów naszego plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. puchary, dyplomy, a także prezentacje w Dzienniku Zachodnim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto