Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: W nowoczesnej pracowni szkolą mistrzów chemii i biologii

RED
Daniel Ściana i jego nauczycielka, Grażyna Piwowarczyk
Daniel Ściana i jego nauczycielka, Grażyna Piwowarczyk UM Żory
Liczne tytuły finalistów w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach z biologii, chemii oraz ekologii – to sukcesy osiągnięte w ostatnich miesiącach przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach. Wśród młodych mistrzów nauk przyrodniczych szczególnie wyróżnia się uczeń III klasy gimnazjum - Daniel Ściana.

Nauki przyrodnicze to specjalność uczniów SP 16. Swoje wysokie umiejętności i ogromną wiedzę regularnie potwierdzają na ogólnopolskiej arenie, biorąc udział w różnych konkursach. Sukcesy młodzieży to efekt świetnej pracy nauczycieli, korzystających z możliwości, jakie stwarza im nowoczesne Laboratorium Nauki.

– Pracownia powstała w naszej szkole trzy lata temu, dzięki dużemu zaangażowaniu i wsparciu władz miasta. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Powstanie Laboratorium Nauki było impulsem, który dał młodzieży szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań z zakresu fizyki, chemii czy biologii

- mówi Grażyna Piwowarczyk, nauczycielka chemii w Szkole Podstawowej nr 16.

- Mamy wielu zdolnych uczniów. Wraz z innymi nauczycielami staramy się rozpalać w nich zainteresowanie nauką oraz poświęcać im czas, a to później przynosi efekty w postaci doskonałych wyników w konkursach

- dodaje Grażyna Piwowarczyk.

W świetnie wyposażonej szkolnej pracowni wykonywane są różne doświadczenia, pokazujące młodym ludziom jak fascynujący może być świat nauki. Dzięki ciekawym lekcjom wielu uczniów zainteresowało się naukami przyrodniczymi i chcę wiązać z nimi swoją przyszłość. Jedną z takich osób jest Daniel Ściana.

- Eksperymenty wykonywane na lekcjach sprawiły, że już od początku pierwszej klasy gimnazjum zainteresowałem się chemią. Pamiętam, że wrażenie zrobiło na mnie doświadczenie, w którym w wyniku reakcji mieliśmy otrzymać wodorotlenek miedzi (II)

- mówi młody żorzanin.

- Szybko zacząłem chodzić na kółko chemiczne i pogłębiać swoją wiedzę. Wcześniej bardzo interesowała mnie matematyka, a chemia okazała się świetnym połączeniem wiedzy oraz obliczeń - dodaje.

Zainteresowanie naukami przyrodniczymi przełożyło się na starty w licznych konkursach. W roku szkolnym 2018/2019 Daniel wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii. Uczeń SP 16 doskonale zaprezentował się w etapie szkolnym, a następnie rejonowym, gdzie zdobył ponad 85% możliwych punktów i jako jedyny reprezentant Żor zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

- Pytania w trzecim etapie znacznie wykraczały poza materiał, którego uczymy się w szkole. Sięgałem więc po inne książki, które pomogły mi w przygotowaniach. Szczególnie trudne były obliczenia - mówi Daniel Ściana. W przygotowaniach uczniowi pomagała Grażyna Piwowarczyk, która podczas licznych dodatkowych zajęć wyjaśniała młodemu pasjonatowi chemii interesujące go zagadnienia.

- Mamy bardzo dobrych nauczycieli, którzy się nami interesują i starają się udzielić odpowiedzi na każde nasze pytanie - podkreśla Daniel Ściana. W finałowym etapie konkursu żorzanin spisał się bardzo dobrze uzyskując tytuł finalisty! Warto podkreślić, że tytuł ten otrzymują uczniowie, którzy zdobędą minimum 30% punktów, zaś by zostać laureatem trzeba zdobyć minimum 90% punktów.

W kończącym się roku szkolnym Daniel Ściana odniósł także sukcesy w konkursach związanych z ekologią. Najpierw został finalistą Turnieju Wiedzy Ekologicznej XXVI „Tygodnia Ziemi”, w którym zajął 5 miejsce w województwie, a następnie sięgnął po tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”, w którym zajął 6 miejsce w kraju w kategorii „Junior”.

W konkursie „Eko-Planeta” świetnie zaprezentowali się także inni uczniowie SP 16. W tej samej kategorii tuż za swoim kolegą, bo na 7 miejscu uplasowała się Wiktoria Orzechowska. Natomiast w kategorii „Adept”, skierowanej do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych miejsca od 5-7 zajęły kolejno: Martyna Wituła, Kamila Obrycka oraz Klaudia Frydrych. Warto podkreślić, że w konkursie „Eko-Planeta” wzięło udział ponad 11 tysięcy uczestników z całego kraju!

- Przygotowania do startu w tych konkursach trwały właściwie przez dwa lata. W tym czasie wiele się nauczyłem oraz dowiedziałem się ciekawych rzeczy z zakresu ekologii, które można wykorzystać w codziennym życiu, by chronić środowisko. Teraz przyszły tego efekty – opowiada Daniel Ściana.

- Kończę szkołę, ale chcę dalej rozwijać się w kierunku nauk przyrodniczych. Od września będę uczył się w żorskiej „Miarce”, a po maturze moim celem jest medycyna - dodaje. Daniel marzy, by w przyszłości zostać ortopedą. - To bardzo interesująca dziedzina medycyny, bo nie zajmuje się małymi cząstkami, tylko dużymi partiami ciała. Co ważne pozwala pomagać ludziom, a właśnie to chciałbym robić - podkreśla młody żorzanin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto