Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory znów pokażą, że czują bluesa [2. Żorski Amok Bluesowy]

red.
Rozmowa z Bogdanem Rumiakiem, muzykiem, inicjatorem Żorskiego aMOK-u Bluesowego, który już 11 marca.

Już drugi raz organizujesz Żorski aMOK Bluesowy. Czy Śląsk i Żory to dobre miejsce dla bluesa?
Mówi się, że Śląsk jest kolebką polskiego bluesa. Niestety, nie można powiedzieć, że blues jest muzyką popularną. Twierdzę raczej, że jest muzyką elitarną, podobnie jak jazz lub muzyka klasyczna. Trzeba być wyrobionym słuchaczem, aby docenić klimat, emocje, które niesie blues, oraz kunszt muzyków. To granie na żywo, bez podkładów i playbacków. Żory podczas I aMOK-U pokazały, że czują bluesa. Sala była pełna, zebraliśmy wiele pozytywnych opinii. I dzięki temu zyskaliśmy poparcie Urzędu Miasta i MOK-u . I zgodę na kolejną edycję. Odbędzie się 11 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.

Dlaczego wspólne odgrywanie „Hey Joe”? To taki ważny utwór?
„Hey Joe” to rzeczywiście ważny utwór, to kamień milowy w historii muzyki blues-rockowej. Pomysł zaczerpnąłem od Leszka Cichońskiego, który co roku organizuje bicie rekordu Guinessa na wrocławskim rynku. Wymyśliłem, że ustanowimy taki nowy rekord Żor w liczbie muzyków wykonujących utwór. Tyle że nasza formuła jest szeroka: zapraszamy wszelkich instrumentalistów i wokalistów do wspólnego grania. Jest to taka próba zjednoczenia różnych muzyków, w różnym wieku, aby po prostu zrobić cos razem. Może zabrzmi to zbyt poważnie, ale chcemy, aby to miało również charakter edukacyjny. Dlatego staram się zaprosić do wspólnego grania także szkoły muzyczne.

Mistrz Cichoński nie tylko zagra, ale też nauczy. Czy dużo ludzi chce się uczyć gitary bluesowej?
Leszek Cichoński to znana postać na polskiej scenie blues-rockowej. Wyśmienity gitarzysta i równie świetny wykładowca. Od dawna miałem pomysł, aby organizować cyklicznie warsztaty dla gitarzystów. Sam gram i ciągle się uczę, więc zapraszając Leszka miałem od razu w planach takie zajęcia. Warsztaty odbędą się w sobotę, 11 marca, od godz. 12 (a koncert o 18.00). Po ogłoszeniu tej informacji lista chętnych zapełniła się bardzo szybko. I ciągle jeszcze napływają zapytania o wolne miejsca. Aby takie zajęcia były efektywne, grupa uczniów nie może być bardzo liczna, ale postaramy się, aby wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach.
Rozmawiał Stefan Kowlaski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto