Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląscy naukowcy zaangażowani w przeciwdziałanie zamachom terrorystycznym

Materiał informacyjny
W niechlubnym rankingu aktów przemocy skierowanych wobec miejsc kultu religijnego znajdujących się w Europie dominują sprawcy działający na terenie Francji, Niemiec i Włoch. Coraz więcej podobnych przypadków odnotowuje również policja szwedzka.

W przeciwdziałanie tego typu agresji włączyli się naukowcy uczestniczący w projekcie SHIELD, którego celem jest ochrona miejsc kultu przed zagrożeniami związanymi z ekstremizmem i atakami terrorystycznymi. Wśród nich byli przedstawiciele Politechniki Śląskiej.

Analiza ataków w Unii Europejskiej z ostatnich 20 lat, przeprowadzona w ramach projektu SHIELD, pomogła w zdobyciu informacji umożliwiających opracowanie skutecznych strategii zapobiegania i reagowania, takich jak: środki ochrony przeciwpożarowej, systemy nadzoru wideo i bariery przeciw taranowe. Kolejnym istotnym aspektem poprawy bezpieczeństwa jest zaangażowanie przywódców religijnych i społeczności wierzących w świadomość ryzyka i techniki zarządzania kryzysowego.

Atak na meczet w Brześciu w 2019 roku poprzedziła seria wizyt przestępcy na kilka dni przed zamachem. Analizowano napaść na szkołę żydowską w Tuluzie (2012 r.) czy synagogę Halley (2019 r.), a także na świątynie chrześcijańskie: Notre Dame de Nice (2020 r.) i Saint Etienne du Rouvary (2016 r.). Eksperci starali się odkryć podobieństwa w działaniu terrorystów. Dlatego odbywały się konferencje, warsztaty, prezentacje i sesje szkoleniowe.
Podstawowym założeniem projektu SHIELD było zapewnienie bezpieczeństwa miejsc kultu religijnego. Powszechne występowanie ataków terrorystycznych przeprowadzanych przez pojedyncze osoby lub grupy zbrojne w całej Europie spowodowało znaczne zagrożenie miejsc kultu. Często uważa się, że dla zwiększenia bezpieczeństwa wystarczy umieścić ochronę przy wejściach, co choć jest przydatne, a czasami konieczne, nie rozwiązuje całkowicie problemu. Celem powinno być zapobieganie rozprzestrzenianiu się terroryzmu, a nie tylko reagowanie po wystąpieniu konkretnego zdarzenia.

Badanie ankietowe, które było skierowane do społeczności katolickich, muzułmańskich i żydowskich ujawniło, że istnieją wspólne punkty w przyczynach i przebiegu ataków terrorystycznych na miejsca kultu - niezależnie od religii. Projekt SHIELD miał przygotować konkretne rozwiązania i procedury w kwestii ochrony tych miejsc kultu.
Po ocenie ryzyka związanego z atakami terrorystycznymi eksperci zajęli się identyfikacją stosowanych środków bezpieczeństwa i ochrony. Następnie w trakcie sesji szkoleniowych i symulacji starano się przetestować, zatwierdzić i ocenić rozwiązania metodologiczne, technologiczne, a także proceduralne. W efekcie przygotowano zestaw praktycznych porad, narzędzi i wykaz środków, które pozwalają najlepiej zabezpieczyć miejsca kultu przed atakami terrorystycznymi.

Więcej na oficjalnej stronie internetowej projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląscy naukowcy zaangażowani w przeciwdziałanie zamachom terrorystycznym - śląskie Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto