Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Żorach w latach 1930-1933?

Katarzyna Śleziona
11 listopada w Żorach w latach 1930-1933?
11 listopada w Żorach w latach 1930-1933? Archiwum prywatne
11 listopada w Żorach: Jak Święto Niepodległości obchodzono w latach 1930-1933? Do ciekawych dokumentów dotarł historyk, Marcin Wieczorek.

11 listopada w Żorach

Jak Święto Niepodległości obchodzono w latach 1930-1933?


Dotarł Pan do ciekawych informacji związanymi z obchodami rocznic listopadowych w Żorach w latach 1930-1933.

Obraz obchodów świąt listopadowych dają nam zachowane w zasobach Archiwum Państwowego w Katowicach materiały magistrackie Żor z lat 1930-1933. Przygotowania do planowanych uroczystości koordynowało starostwo powiatowe w Rybniku. 9 października 1930 roku w sali sejmiku powiatowego odbyło się spotkanie organizacyjne. Podczas obrad wyłonił się Komitet Powiatowy, na którego czele stanął starosta rybnicki Jan Wyglenda. Wyznaczył on datę obchodów na niedzielę 9 listopada. Komitet wojewódzki oznajmił jednak, że wtorek 11 listopada ma być dniem wolnym od pracy i świętem narodowym.

Jak wyglądały obchody tego święta?
Na tę okoliczność 47 sztuk pochodni. Żorski burmistrz Adam Rostek apelował, by mieszkańcy wywiesili symbole narodowe i oświetlili okna. Uroczyste obchody dziesięciolecia "cudu nad Wisłą" i stulecia wybuchu Powstania Listopadowego wyznaczono na 9 listopada. W programie znajdowały się: uroczyste nabożeństwa w kościołach katolickim i ewangelickim, defilada i pochód na Rynku, przemówienie żorskiego posła Bonifacego Bałdyka. Centralnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Znajdowała się ona na dziedzińcu koszarowym. Popołudniem uroczystości przeniosły się do sali związkowej, gdzie odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz miasta. W jej trakcie występ dały chóry "Hasło" i "Feniks".Całość zakończył biwak na żorskim Rynku.

Obchody święta rok później były podobne?
Uroczystości odbyły się w sobotę 14 listopada 1931 r. Podobnie jak w roku ubiegłym po zbiórce i capstrzyku odbyła się uroczysta akademia. Program uświetniły występy artystyczne, takich wykonawców jak: Towarzystwo Śpiewacze "Feniks", Towarzystwo "Młodych Polek" i Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Po przedstawieniu "Makolągwa na urlopie" odśpiewano "Rotę". Następnego dnia uroczystości przeniosły się do kościołów. O godzinie 9 celebrowana była msza wojskowa i szkolna. Godzinę później w świątyniach katolickiej i ewangelickiej równolegle odbyły się nabożeństwa. Po ich zakończeniu uroczystości zostały zwieńczone defiladą na Rynku.

A obchody w 1932 roku?
Program obchodów był skromniejszy niż w latach 1930-1931.

W roku 1933 przypadała 15 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Były huczne obchody?

By uczcić Józefa Piłsudskiego wydano z tej okazji pamiątkową serię plakietek odlanych w brązie z jego wizerunkiem. Z okazji obchodów rozprowadzone zostać miały plakietki o różnych rozmiarach. Wiodącym celem kwesty według wytycznych wojewody Michała Grażyńskiego miało stać się wsparcie Komitetu Niesienia Pomocy Kulturalnej dla Śląska Opolskiego. Celem szczegółowym zbiórki na terenie miasta Żory stać się miało uzbieranie możliwie jak najwyższej dotacji na rzecz Gimnazjum Polskiego w Bytomiu. Brakuje szczegółowego programu uroczystości. Program według zarządzenia starosty miał przebiegać na mocy schematu ustalonego w latach ubiegłych. Obejmować miał capstrzyk, przemarsz, nabożeństwo, defiladę, rocznicową akademię z przemówieniami.

Zobacz też: Nie jesteśmy Krakowem, ale żyjemy w mieście, w którym bije serce przodków...

Polub nas na Facebooku

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto