Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

268 dziewczyn w wieku 13 i 12 lat z terenu Żor uczestniczy w szczepieniach przeciw wirusowi HPV

Katarzyna Śleziona
ARC.
Trwa kolejna edycja darmowych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Z programu w tym roku korzysta 217 dziewczyn urodzonych w 1999 roku i 51 z 2000 roku, zamieszkałych na terenie Żor. Akcja profilaktycznych szczepień zakończy się na początku grudnia tego roku.

- Z końcem października podamy dziewczętom już trzecią dawkę szczepionki tak zwanej dwuwalentnej. Oznacza to, że szczepionka jest skierowana przeciwko dwóm typom wirusa. Będziemy szczepić tak do początku grudnia, bo teraz w okresie jesiennym może odpaść nam kilka osób ze względu na przeziębienia. Szczepienie ma tylko wtedy sens, gdy pacjentka jest zdrowa - mówi Maria Kasiorowska, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szkol-Med, mieszczącego się na osiedlu Księcia Władysława w Żorach, który wykonuje szczepienia. Szczepionka jest podawana w trzech dawkach. - Całe szczepienie jest realizowane w sześć miesięcy - mówi Teresa Harlak, naczelnik wydziału spraw społecznych. W tym roku na
O tym, czy 13-latka lub 12-latka jest poddawana szczepieniom, decydują rodzice. - W szkołach jest prowadzona kampania informacyjna. - Odbywają się spotkania rodziców i dziewcząt z lekarzami, którzy opowiadają o potrzebie szczepień. Potem rodzice decydują, czy chcą posłać na nie swoje dziecko - dodaje Harlak.
Całe szczepienie, gdy nie jest finansowane, kosztuje ok. 1,2 tysiąca złotych. - To spory wydatek, dlatego popieram darmową kampanię szczepienia dziewcząt w wieku szkolnym. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby szczepiły się też dorosłe kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne. Niestety z profilaktyką jest w Polsce nie najlepiej. Tylko 1/3 Polek robi regularne badania cytologiczne. Jednak moje pacjentki poprawiają te przerażające statystyki. Szczepienia i cytologia to optymalna profilaktyka raka szyjki macicy - mówi Wiesław Koper, ordynator na oddziale ginekologiczno-położniczym z żorskiego szpitala.
Do tej pory w trzech edycjach ze szczepień skorzystało około 900 dziewczyn w wieku 13 i 12 lat. Miasto wydało na nie blisko 900 tys. zł.
Rak szyjki macicy to drugi zabójca kobiet po nowotworze piersi. Rocznie w Polsce rozpoznaje się 4 tys. nowych zachorowań, a umiera 2,5 tys. kobiet. Podobne programy realizowane są w całej Polsce.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto