Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35 milionów złotych dofinansowania dla Żor w ramach Polskiego Ładu. Miasto wybuduje z tych pieniędzy kanalizację i dokona termomodernizacji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Kanalizacja powstanie na ul. Warszowickiej i okolicznych drogach.
Kanalizacja powstanie na ul. Warszowickiej i okolicznych drogach. arc./zdjęcie ilustracyjne
Termomodernizacje pięciu budynków użyteczności publicznej - czterech szkół i jednej hali sportowej - oraz budowa kanalizacji dla mieszkańców ul. Warszowickiej i okolicznych dróg. To inwestycje, która zrealizować przy rządowym wsparciu w ramach Polskiego Ładu zamierzają Żory. Miasto otrzymało na te cele 35 milionów złotych. Od siebie dołoży kolejne 3 mln zł.

35 milionów złotych dofinansowania dla Żor w ramach Polskiego Ładu. Miasto wybuduje z tych pieniędzy kanalizację i dokona termomodernizacji

Potężny zastrzyk gotówki z rządowych funduszy otrzymały Żory. Miasto w ramach dofinansowań z Polskiego Ładu otrzymało niespełna - bez jednego grosza - 35 milionów złotych. Władze Żor zdecydowały się spożytkować te pieniądze na dwie duże inwestycje.

Pierwszą z nich jest budowa kanalizacji sanitarnej w okolicy ulicy Warszowickiej. Dzięki niej skanalizowana zostanie sama ulica Warszowicka, jak i okoliczne ulice, między innymi Wiosenna, Hlonda, Kwiatkowskiego, czy Damrota. W ramach inwestycji dodatkowo powstanie też przepompownia ścieków.

- Dofinansowane przedsięwzięcie obejmie budowę: sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości 3140 metrów, sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej o długości 1058 metrów oraz przepompowni ścieków - przyznaje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Jak wskazują w żorskim magistracie, miasto w kierunku inwestycji poczyniło już pierwsze kroki. - Został już opracowany projekt budowlany, wydane zostało ostateczne pozwolenia na budowę oraz nabyty został teren pod przepompownię ścieków - wylicza Adrian Lubszczyk.

Koszt budowy sieci kanalizacyjnej i przepompowni ścieków opiewa na niecałe 5,3 miliona złotych. Przy okazji budowy kanalizacji, planowana jest też jednak inwestycja drogowa.

- W ramach kompleksowego projektu zaplanowano przebudowę ul. Warszowickiej na odcinku 840 metrów wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego na jej odcinku od ul. Głównej do ul. Kwiatkowskiego liczącym 1000 metrów - mówi Adrian Lubszczyk, dodając, że ma to poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, rowerowym i pieszym w żorskiej dzielnicy Osiny.

Przedsięwzięcie skupione wokół ulicy Warszowickiej ma zostać zrealizowane do końca sierpnia 2023 roku. Brakującą część kwoty - dofinansowanie na ten cel z Polskiego Ładu to niespełna 5 milionów złotych - czyli kilkaset tysięcy złotych dołożą Żory, a także gmina Pawłowice.

Sześciokrotnie wyższe dofinansowanie niż to związane z budową kanalizacji, Żory otrzymały z Polskiego Ładu na inny cel. 30 milionów złotych w ramach rządowego wsparcia będzie wykorzystane w mieście na termomodernizację oraz rozbudowę pięciu żorskich budynków użyteczności publicznej. Mowa tu o czterech szkołach oraz jednej hali sportowej.

- Miasto zaplanowało termomodernizację i rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Słonecznej (Dzielnica Kleszczówka), termomodernizację i rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Rybnickiej (Dzielnica Rowień-Folwarki), a także rozbudowę, przebudowę placu zabaw i budowę boiska dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ul. Szkolnej (Dzielnica Osiny) oraz remont elewacji, drenaż obiektu i docieplenie dachu filii Szkoły Podstawowej nr 3, przy ul. Klimka 3 (Dzielnica Śródmieście). Dodatkowo termomodernizację przejdzie też hala sportowa w Dzielnicy Rogoźna - wymieniają w Urzędzie Miasta w Żorach.

Jak podkreśla Waldemar Socha, prezydent Żor to jedna z ważniejszych inwestycji, ponieważ wszystkie budynki szkół oraz hala są budynkami tzw. starego budownictwa. Wiąże się to z nieefektywnością ich ogrzewania.

- Ze względów ekonomicznych i środowiskowych konieczna jest tam poprawa wykorzystania energii - tłumaczy Waldemar Socha, który dodaje, że rozbudowy szkół zaplanowano w tych dzielnicach, gdzie przybywa mieszkańców, a miejsc w placówkach zaczyna brakować.

Cztery szkoły i hala rozbudowane i termomodernizowane będą za 33,3 miliona złotych. Placówki w nowym wydaniu mają być dostępne od początku roku szkolnego 2024/25, gdyż koniec inwestycji przewidziano na sierpień 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto