Nasza Loteria

35 milionów złotych dofinansowania dla Żor w ramach Polskiego Ładu. Miasto wybuduje z tych pieniędzy kanalizację i dokona termomodernizacji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Kanalizacja powstanie na ul. Warszowickiej i okolicznych drogach.
Kanalizacja powstanie na ul. Warszowickiej i okolicznych drogach. arc./zdjęcie ilustracyjne
Termomodernizacje pięciu budynków użyteczności publicznej - czterech szkół i jednej hali sportowej - oraz budowa kanalizacji dla mieszkańców ul. Warszowickiej i okolicznych dróg. To inwestycje, która zrealizować przy rządowym wsparciu w ramach Polskiego Ładu zamierzają Żory. Miasto otrzymało na te cele 35 milionów złotych. Od siebie dołoży kolejne 3 mln zł.

35 milionów złotych dofinansowania dla Żor w ramach Polskiego Ładu. Miasto wybuduje z tych pieniędzy kanalizację i dokona termomodernizacji

Potężny zastrzyk gotówki z rządowych funduszy otrzymały Żory. Miasto w ramach dofinansowań z Polskiego Ładu otrzymało niespełna - bez jednego grosza - 35 milionów złotych. Władze Żor zdecydowały się spożytkować te pieniądze na dwie duże inwestycje.

Pierwszą z nich jest budowa kanalizacji sanitarnej w okolicy ulicy Warszowickiej. Dzięki niej skanalizowana zostanie sama ulica Warszowicka, jak i okoliczne ulice, między innymi Wiosenna, Hlonda, Kwiatkowskiego, czy Damrota. W ramach inwestycji dodatkowo powstanie też przepompownia ścieków.

- Dofinansowane przedsięwzięcie obejmie budowę: sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości 3140 metrów, sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej o długości 1058 metrów oraz przepompowni ścieków - przyznaje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Jak wskazują w żorskim magistracie, miasto w kierunku inwestycji poczyniło już pierwsze kroki. - Został już opracowany projekt budowlany, wydane zostało ostateczne pozwolenia na budowę oraz nabyty został teren pod przepompownię ścieków - wylicza Adrian Lubszczyk.

Koszt budowy sieci kanalizacyjnej i przepompowni ścieków opiewa na niecałe 5,3 miliona złotych. Przy okazji budowy kanalizacji, planowana jest też jednak inwestycja drogowa.

- W ramach kompleksowego projektu zaplanowano przebudowę ul. Warszowickiej na odcinku 840 metrów wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego na jej odcinku od ul. Głównej do ul. Kwiatkowskiego liczącym 1000 metrów - mówi Adrian Lubszczyk, dodając, że ma to poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, rowerowym i pieszym w żorskiej dzielnicy Osiny.

Przedsięwzięcie skupione wokół ulicy Warszowickiej ma zostać zrealizowane do końca sierpnia 2023 roku. Brakującą część kwoty - dofinansowanie na ten cel z Polskiego Ładu to niespełna 5 milionów złotych - czyli kilkaset tysięcy złotych dołożą Żory, a także gmina Pawłowice.

Sześciokrotnie wyższe dofinansowanie niż to związane z budową kanalizacji, Żory otrzymały z Polskiego Ładu na inny cel. 30 milionów złotych w ramach rządowego wsparcia będzie wykorzystane w mieście na termomodernizację oraz rozbudowę pięciu żorskich budynków użyteczności publicznej. Mowa tu o czterech szkołach oraz jednej hali sportowej.

- Miasto zaplanowało termomodernizację i rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Słonecznej (Dzielnica Kleszczówka), termomodernizację i rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Rybnickiej (Dzielnica Rowień-Folwarki), a także rozbudowę, przebudowę placu zabaw i budowę boiska dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ul. Szkolnej (Dzielnica Osiny) oraz remont elewacji, drenaż obiektu i docieplenie dachu filii Szkoły Podstawowej nr 3, przy ul. Klimka 3 (Dzielnica Śródmieście). Dodatkowo termomodernizację przejdzie też hala sportowa w Dzielnicy Rogoźna - wymieniają w Urzędzie Miasta w Żorach.

Jak podkreśla Waldemar Socha, prezydent Żor to jedna z ważniejszych inwestycji, ponieważ wszystkie budynki szkół oraz hala są budynkami tzw. starego budownictwa. Wiąże się to z nieefektywnością ich ogrzewania.

- Ze względów ekonomicznych i środowiskowych konieczna jest tam poprawa wykorzystania energii - tłumaczy Waldemar Socha, który dodaje, że rozbudowy szkół zaplanowano w tych dzielnicach, gdzie przybywa mieszkańców, a miejsc w placówkach zaczyna brakować.

Cztery szkoły i hala rozbudowane i termomodernizowane będą za 33,3 miliona złotych. Placówki w nowym wydaniu mają być dostępne od początku roku szkolnego 2024/25, gdyż koniec inwestycji przewidziano na sierpień 2024 roku.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto