Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

740. urodziny: Książę Władysław w zamian za ziemię, gdzie założył Żory, dał rycerzowi wieś Ściernie

KAKA
ARC. Autora
740-lecie Żor. Nie jesteśmy Krakowem, ale żyjemy w mieście, w którym bije serce przodków Choć Żory to nie Wrocław, czy Kraków, ale też miały wpływ na obraz dziejów Z Marcinem Wieczorkiem, historykiem i nauczycielem I LO w Żorach oraz Zespołu Szkół Społecznych, rozmawia Katarzyna Śleziona

Za tydzień będziemy obchodzić 740 urodziny naszego miasta. Czy faktycznie możemy mówić o lutym 1272 roku, jako początku Żor?
W procesie powstawania Żor - tak zwanej lokacji - mamy na pewno etap powstawania wioski i dopiero na jej bazie formowania się miasta. Rok 1272 był dla naszej skromnej osady, która znajdowała się w rękach rycerza Chwalisza, czasem wielkiego przełomu na miarę odkrycia Ameryki. Jedna decyzja władcy księcia Władysława na zawsze odmieniła jej losy.

Jaka to była decyzja?
Książę Władysław dokonał zamiany osad ze swym rycerzem. Chwaliszowi dał leżącą za Pszczyną wieś Ściernie, a sobie zostawił osadę, na bazie której powstały Żory. Mamy zatem miejsce i czas decyzji, a od tego do realizacji - formowania się miasta mógł być tylko jeden krok.

XIII wiek to stulecie niewolne od wojen i dramatów. Co nam zostało po tym czasie?
Mogłoby się wydawać, że niewiele. Jednak w Żorach stąpamy po Starym Mieście. To właśnie określenie "stare miasto" świadczy, że w tej przestrzeni jest zakodowany kod miasta - jego DNA. Kształt Rynku i jego ulic to produkt lokacji lub jego konsekwencja. Gdyby nie lokacja, to dziś nie mielibyśmy na przykład tak wspaniałego obiektu, jak Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba. Z kolei zachowane fragmenty murów obronnych to świadectwo myśli obronnej i budowania wzajemnego bezpieczeństwa wspólnoty.

Żorzanie lubią odwoływać się do przeszłości?
Na naszej lokalnej płaszczyźnie mamy przecież Pomnik księcia Władysława, symboliczne bramy miejskie na rondach. Chcemy wiedzieć, skąd idziemy i dokąd zmierzamy. U nas były takie same lub podobne trendy w architekturze i myśli ludzkiej, jak w innych miastach Europy, które są dzisiaj na kartach wielkich podręczników historii.

To znaczy, że Żory to europejskie miasto?
W swoim wymiarze historycznym Żory to przestrzeń będąca częścią większego europejskiego placu przemian, na gruncie których wyrosło nasze miasto. Choć to nie Wrocław, czy Kraków, ale to ważny punkt na mapie dziejów. Nie tylko wielkie miasta wpływały na obraz dziejów, ale też te mniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto