Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antybiotyki mogą cię ogłuszyć. Uważajmy!

Katarzyna Śleziona
Rozmowa z Bartłomiejem Wichrem, protetykiem słuchu, zaangażowanego w kampanię Narodowego Testu Badania Słuchu o kondycji słuchu wśród Polaków rozmawia Katarzyna Śleziona

• Kiedy najczęściej dochodzi do zaburzeń słuchu?

Jeśli nie słyszymy na niskiej częstotliwości - 500 HZ, może to oznaczać, że mamy na przykład woskowinę w uchu. Wystarczy czyszczenie i problem znika. Możemy mieć też na przykład zatkane trąbki słuchowe. Z kolei jeśli nie słyszymy na górnych częstotliwościach: 2000, czy 4000 Hz, to może to oznaczać u nas poważny ubytek w słuchu. Może on podlegać tak zwanemu protezowaniu. To oznacza, że kończy się dla nas na zakupie aparatu słuchowego lub założeniu implantu.



• Co najczęściej powoduje kłopoty ze słuchem?
Wrogiem numer jeden jest hałas w przeróżnej postaci: na ulicy, w pracy, w domu, dobiegający z telewizji, z różnych urządzeń do słuchania muzyki. Ograniczmy głośne słuchanie muzyki. Może spowodować u nas tak zwany uraz akustyczny. Problemy ze słuchem mogą też wynikać z guza, który uciska nasze nerwy.




• Co robić, aby mieć dobry słuch?

Wrogiem numer jeden jest hałas. Jeśli ktoś pracuje w hałasie, to powinien kupić zatyczki. Warto wybrać się do punktu protetycznego. Tam pobiorą od nas wycisk z ucha i zrobią nam zatyczki specjalnie dostosowane dla nas. One są bardzo skuteczne. Kto pracuje w hałasie powinien ich używać! One ochronią nasz słuch. Unikajmy oczywiście hałasu, słuchania głośnej muzyki. Lepiej wielkie słuchawki zamienić na słuchaweczki. Możemy też nie wiedzieć, ale przyjmowanie pewnych antybiotyków mogą spowodować nasze problemy ze słuchem. Zapytajmy o to lekarza.




• Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Nie możemy lekceważyć pierwszych symptomów. Jeśli nasze dziecko często skarży się, że nie słyszy na przykład na lekcjach, to badanie jest konieczne. Nie możemy tego bagatelizować. Nauczyciele także powinni być na to uczuleni i sami informować o tym rodziców. Niestety problemy ze słuchem mają coraz młodsze osoby.
Albo jeśli ktoś do nas coś mówi, my tego nie słyszymy i prosimy kilkakrotnie o powtórzenie, to też możemy mieć problem. To może oznaczać, że nas rozmówca wcale nie ma złej dykcji. To są często banalne na pozór powody, jednak nie możemy ich lekceważyć. Poza tym częste bóle głowy mogą także mieć związek z problemami ze słuchem. Zawsze warto profilaktycznie się przebadać. Prewencja najważniejsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto