Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bibliotecon, czyli dni fantastyki 2019 w Bibliotece w Żorach

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Za nami BiblioteCon w Bibliotece w Żorach
Za nami BiblioteCon w Bibliotece w Żorach Biblioteka w Żorach
Bibliotecon, czyli dni fantastyki 2019 w Bibliotece w Żorach. Zobaczcie na zdjęciach co się działo w żorskiej książnicy. Na nudę nie można było narzekać.

Projekt BiblioteCon w Bibliotece w Żorach dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt wychodził naprzeciw zainteresowaniom czytelników, ale zakładał znacznie więcej, czyli cykl wydarzeń, podczas których wykrowano „fantastyczną bibliotekę”, koncentrując się na literaturze (LCon), sztuce (ArtCon) i grach (GryCon).

Do świata wyobraźni zaproszeni zostali entuzjaści tego gatunku, a także wszyscy rozwijający pasje i zainteresowania. Głównym zadaniem projektu było przybliżenie fantastyki w możliwie jak najciekawszy sposób. Zaproponowano więc wykłady, prelekcje, spotkania z pisarzami „literatury absolutnej” i artystami, specjalistyczne warsztaty, działanie artystyczne, turnieje gier oraz konkurs literacki i inne tematyczne aktywności.

Co się działo w Bibliotece w Żorach?

Ależ to były emocje, a wszystko za sprawą turnieju League Of Legends w ramach projektu BiblioteCon 2019. W rozgrywkach wzięło udział 6 drużyn po 2 osoby.

Gracze rywalizowali w dwóch grupach z których wyłoniono półfinalistów. Najlepszym zespołem okazali się panowie z SWED, drugie miejsce w turnieju zajęła drużyna OTP, natomiast trzecie Fauda E-sports.

Gry niezależnie od tego czy cyfrowe czy analogowe rządzą się tymi samymi prawami. Warsztatowicze poznali też analogie gry, jego dynamikę, mechanikę oraz komponenty. Opracowali oraz stworzyli swój grywalny prototyp gry planszowej.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli też posłuchać o procesie tworzenia bohaterów fantastycznych, digital paintingu, speed paintingu. Zaprezentowano jak przebiega praca ilustratora. Rozstrzygnięto też konkurs literacki Epilogon z dziedziny fantastyki.

Z kolei podczas wykładu o e-sporcie, uczestnicy mieli okazję posłuchać Daniela Hałata, który opowiedział na czym polega e-sport, jak wyglądają turnieje i mecze takich drużyn. Posłuchaliśmy również o powstawaniu wydarzeń e-sportowych oraz o zarobkach i poświęceniach wkładanych w przygotowania przez samych zawodników.

Można było też spotkać fanów cosplayu grupę Polish Garrison 501st Legion. Rozmawiali z każdym kto chciał się dowiedzieć więcej o ich pasji, szczegółach tworzenia postaci, strojów i rekwizytów. Uczestnicy projektu "Bibliotecon - dni fantastyki 2019" mieli niejedną okazją do zrobienia sobie wspólnych zdjęć.

Natomiast uczestnicy warsztatów tworzenia rekwizytów opanowali podstawowe techniki pracy z pianką EVA i termoplastykami Thibra (najpopularniejszymi materiałami używanymi w cosplay'u) podczas wykonywania własnego rekwizytu. Warsztaty prowadził Grzegorz "Corvado" Cieślak, a materiały zapewnił coscraft.store - sklep z materiałami dla coplayerów.

W Dziale Multimediów własnoręcznie dzieci i młodzież malowały też swoje światy w wirtualnej rzeczywistości w goglach VR OculusRift w aplikacji Quill z użyciem kontrolerów OculusTouch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto