Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielik jest z nami już 11 lat! Miasto Żory nadal opiekuje się bielikiem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Katarzyna Śleziona-Kołek
Katarzyna Śleziona-Kołek
Od 11 lat miasto Żory opiekuje się bielikiem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Miesięcznie płaci na jego utrzymanie i wyżywienie. To blisko 3 tys. zł w skali całego roku.

Bielik jest z nami już 11 lat! Miasto Żory nadal opiekuje się bielikiem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

- Miasto Żory cały czas opiekuje się tym samym bielikiem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To ptak, który dożywa nawet 40 lat. W ramach umowy przekazujemy na jego utrzymanie kwotę 2952 złotych brutto rocznie. W zamian za pomoc w utrzymaniu tego majestatycznego ptaka na płocie wybiegu, w którym on przebywa, zamieszczona została tabliczka promująca nasze miasto z napisem „Bielik pod skrzydłami Miasta Żory” - mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu.

To już kolejna tabliczka, która zastąpiła starą i zniszczoną tablicę informacyjną.

"Żorski" bielik gustuje w rybach, głównie płociach i karasiach. - Lubi też jeść wołowinę, dziczyznę i króliki - słyszymy w sekcji ptaków, która znajduje się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.

- Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych, z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w północnej części wschodniej i środkowej Europy, w północnej Azji oraz na wschodnich wybrzeżach Grenlandii. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym; widywany jest głównie na północy i zachodzie kraju. Zamieszkuje większe lasy ze starymi drzewami, okolice zbiorników wodnych lub wybrzeża morskie. Żywi się głównie rybami; poza tym poluje czasami na ptaki (m.in. kaczki, łyski, perkozy), zające lub gryzonie. W razie niedostatecznej ilości pokarmu zjada padlinę. Jest gatunkiem częściowo osiadłym – czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Głównymi zagrożeniami, z jakimi borykają się bieliki, są zanieczyszczenia środowiska, utrata siedlisk naturalnych oraz prześladowania ze strony człowieka.

Warto dodać, że w naszym kraju bielik jest objęty ochroną gatunkową, a dodatkowo w promieniu 500 metrów od jego gniazda obowiązuje strefa ochronna. Chroniony jest także przepisami Konwencji Waszyngtońskiej, a dla osobników żyjących w ogrodach zoologicznych prowadzona jest Europejska Księga Rodowodowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto