Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bronisław Piłsudski - w Żorach będzie można zobaczyć wystawę o bracie Józefa, badaczu i podróżniku! ZDJĘCIA

SKA
Dyrektor muzeum Lucjan Buchalik przy ajnuskim naszyjniku, który można oglądać na wystawie w Żorach.
Dyrektor muzeum Lucjan Buchalik przy ajnuskim naszyjniku, który można oglądać na wystawie w Żorach. Szymon Kamczyk
W Muze.Onie - Muzeum Miejskim w Żorach rusza nowa wystawa, poświęcona postaci Bronisława Piłsudskiego. Był bratem Józefa, skazanym na śmierć i zesłanym na Sachalin. Tam zainteresował się kulturą Ajnów, których badał przez wiele lat.

Bronisław Piłsudski - w Żorach będzie można zobaczyć wystawę o bracie Józefa, badaczu i podróżniku! ZDJĘCIA

W Muzeum Miejskim w Żorach, które niedawno przyjęło przedrostek Muze.On, będzie można oglądać wystawę poświęconą Bronisławowi Piłsudskiemu, podróżnikowi i badaczowi kultury Ajnów w dalekiej Azji. Wystawa będzie częścią półrocznego projektu „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości”, który organizowany jest w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. W przyszłym roku przypada natomiast 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią, której częścią są wyspy Sachalin i Hokkaido, zamieszkiwane przez Ajnów.

- Bronisław Piłsudski wpisywał się w działalność niepodległościową, bo brał udział w zamachu na cara wraz z bratem Lenina. Budujemy narrację wokół działania Piłsudskiego, czyli nagrywania głosów Ajnów za pomocą fonografu. To na ówczesne czasy (koniec XIX w.) było bardzo nowatorskie. Udało nam się zdobyć taki fonograf, który można oglądać u nas na wystawie, a może uda nam się go użyć również do nagrania głosów współczesnych - mówi Lucjan Buchalik, dyrektor Muze.Onu Muzeum Miejskiego w Żorach.

- Ajnowie to autochtoniczna ludność Japonii, rdzenni mieszkańcy. Przez długie lata Japończycy nie chcieli uznać ich mniejszości etnicznej, Ajnowie byli spychani na północ. To dziś ok. 20 tys. ludzi uważających się za Ajnów, ale o wiele więcej osób ma przodków w tej kulturze, ale nie identyfikuje się z nią. Wśród Ajnów postać Bronisława Piłsudskiego jest bardzo znana, jednak u nas niewiele osób słyszało o bracie Józefa - wyjaśnia Lucjan Buchalik.

Projekt, obejmuje:
- wystawę etnograficzną: „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” (otwarcie: 19 maja 2018);

- odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego (22 maja 2018) – pierwszego w Polsce i trzeciego na świecie (po Sachalinie i Hokkaido), z udziałem potomków braci Piłsudskich i delegacji społeczności Ajnów z Biratori ;

- międzynarodową konferencję: „Bronisław Piłsudski: Stulecie śmierci. W stronę niepodległej ojczyzny” w terminie: 18. i 19 października w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – siedzibie głównego organizatora konferencji oraz 20 października w Muzeum Miejskim w Żorach;

- lekcje, warsztaty i powiązane tematycznie z projektem spotkania. Wokół projektu kręcić się będzie również program tegorocznej Nocy Muzeów, której atrakcją ma być m.in. spotkanie z profesjonalnymi barberami w charakterze instruktorów i doradców – to w związku z zamiłowaniem Ajnów do obfitego zarostu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto