Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Żory 2015: Co jest do zrobienia?

Katarzyna Śleziona
Budżet obywatelski Żory 2015: Co jest do zrobienia?
Budżet obywatelski Żory 2015: Co jest do zrobienia? Katarzyna Śleziona
Budżet obywatelski Żory 2015: Co jest do zrobienia? Koniec roku tuż tuż, a jeszcze nie znamy zadań, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 roku. Jak się okazuje, najwcześniej może to nastąpić podczas sesji budżetowej 30 grudnia, kiedy to ostatecznie ukonstytuuje się nowa Rada Miasta Żory.

Budżet obywatelski Żory 2015: Co jest do zrobienia?

Propozycje zadań, które powinny zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 roku, żorzanie mogli zsyłać do 8 listopada tego roku. Tym samym do żorskiego magistratu napłynęło łącznie 26 wniosków. Dotyczą one m.in.: remontów dróg, budowy placów zabaw, a także zadań z zakresu kultury, sportu, czy potrzeby utworzenia domu aktywizacji dla seniorów.

a]https://www.facebook.com/ZoryNM;Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami![/a]

Wśród propozycji znalazł się również dom pogrzebowy na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Baranowice dla mieszkańców z osiedlu Pawlikowskiego i Sikorskiego. Dziwić, w kontekście budżetu obywatelskiego, może pomysł stworzenia tzw. "białej księgi finansów miasta Żory", do wglądu której mieliby wszyscy mieszkańcy Żor. Pomysłodawcami tych propozycji są członkowie "Wolnego Miasta Żory", którzy walczyli o mandat radnego kadencji 2014-2018, ale nikt z ich ramienia się nie dostał.

Białą księgę finansów Żor wymyślił Andrzej Goraus. - "Biała księga - raport otwarcia następnego 25-lecia" obejmuje inwentaryzację wszystkich składników majątku miasta, aktywów, pasywów, wierzytelności miasta wobec innych podmiotów, a szczególnie zinwentaryzowanie i usystematyzowanie informacji o finansach, majątku i długach wszystkich spółek zależnych od miasta - mówi Goraus.

Jednak więcej zgłoszono pomysłów bardziej tradycyjnych . - Zgłoszony projekt: "Place zabaw na miarę XXI wieku na osiedlach: Powstańców Śląskich i Ks. Władysława" ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i rodzin na przyblokowych placach zabaw, zagospodarować rekreacyjnie tereny zielone między blokami, a młodzieży dać najnowocześniejsze boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę - opisują swój pomysł na wykorzystanie budżetu obywatelskiego, Mariusz Wandzel i Dariusz Kos z WMŻ.

Co o nowej puli środków w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 rok mówi sam prezydent? - Zanim poznamy jedną inwestycję lub kilka do wykonania w ramach budżetu obywatelskiego, musi zostać wybrana specjalna komisja, która oceni projekty i przedstawi kilka propozycji pod głosowanie. Po podjęciu decyzji, jakie to będą zadania - czy jedno, czy więcej, nastąpi wpisanie zadania w budżecie do konkretnych działów. Kiedy to będzie? To od nas zależy, podobnie jak wyznaczenie terminu głosowania - mówi Socha. - Informacje o wybranych propozycjach znajdą się na stronie internetowej Urzędu Miasta - dodaje Hanna Brocka-Fojcik z biura promocji i informacji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto