Ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie. Jak można zmniejszyć rachunek za prąd?

Materiał informacyjny PKEE
Udostępnij:
Rachunki za energię elektryczną rosły, rosną i rosnąć będą. I choć mogłoby się wydawać inaczej – dotyczy to nie tylko Polaków, ale gospodarstw domowych w całej Europie. Główną przyczyną są wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Okazuje się jednak, że każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć wydatki na prąd. Takie działania nie tylko korzystnie wpłyną na zasobność portfela, ale również na przyszłość naszej planety.

Z czego składa się rachunek za prąd?

Rachunek za prąd składa się z dwóch części: opłat za energię elektryczną i opłaty związanej z jej dystrybucją. W rachunkach opłacanych przez gospodarstwa domowe koszty te rozkładają się mniej więcej po połowie. W kosztach wytwarzania energii elektrycznej niemal 60 proc. stanowi cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a kolejne 8 procent to koszty opłat na odnawialne źródła energii oraz na wsparcie efektywności energetycznej. Jedną czwartą ceny stanowią pozostałe koszty związane z produkcją. Obsługa klienta i zatrudnienie pracowników przez sprzedawców energii stanowi 6 proc., a marża producenta i akcyza to zaledwie 2 proc.

Czy Polacy oszczędzają energię elektryczną?

Dobrą wiadomością jest to, iż ponad 90 procent Polaków deklaruje, że oszczędza energię. Głównie ze względu na jej wysokie ceny i troskę o środowisko. Najczęstsze sposoby wskazywane przez rodaków to wymienianie żarówek na energooszczędne, gaszenie światła po wyjściu z danego pomieszczenia czy niewkładanie ciepłych potraw do lodówki. Ponadto, Polacy przywiązują uwagę do klasy energetycznej przy wyborze nowych sprzętów. To szczególnie istotne w przypadku tych urządzeń, które w naszym domu pracują najwięcej i – co za tym idzie – odpowiadają za największe zużycie prądu – lodówki, kuchenki elektrycznej, piekarnika, ale też zmywarki i pralki. Ankietowani mają świadomość, że wpływa to na zużycie prądu w kolejnych latach.

- Do oszczędzania energii w bardzo zbliżonym stopniu motywują badanych kwestie finansowe i kwestie ekologiczne. O ile te pierwsze są dość naturalnym wskazaniem, to te drugie nie są już takie oczywiste, co może być powodem do optymizmu. Nawet jeśli przyjmiemy, że to tylko deklaracje, to już sama świadomość tego, że choćby najmniejsze działanie wpływa na środowisko, może cieszyć – komentuje Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd?

Sposobów na oszczędzanie energii, a tym samym na niższe rachunki za prąd, jest wiele. I wcale nie trzeba się szczególnie wysilać, żeby wprowadzić je w życie. Wystarczy odrobina chęci i systematyczności. Pewnie wiele osób zapomina, że wyłączone urządzenia, ale podłączone do prądu, nadal pobierają energię. Dotyczy to między innymi telewizorów, ładowarek do laptopa czy ładowarek do telefonu. Należy zatem pamiętać, by odłączyć z gniazda przedmioty, z których nikt nie korzysta. Jeśli chcemy zrobić herbatę, warto zagotować tyle wody, ile potrzebujemy. W innym wypadku energia zużyta na podgrzanie niewykorzystanej gorącej wody zostanie zmarnowana. W kuchni trzeba zwrócić uwagę także na lodówkę. Po wyjęciu lub włożeniu do niej produktów należy od razu ją zamknąć, żeby uniknąć niepotrzebnego wietrzenia. O oświetleniu LED mówi się dużo, nadal niektórzy zapominają, że choć jest droższe w zakupie, pobiera znacząco mniej energii i jest o wiele bardziej trwałe od zwykłych żarówek.

Oszczędzając energię wybieramy przede wszystkim te sposoby, które nie mają większego wpływu na komfort naszego życia, a przynoszą realne oszczędności – wyłączanie światła i odłączanie od źródła zasilania nieużywanych w danym momencie sprzętów, czy optymalne wykorzystywanie urządzeń, takich jak czajnik, pralka lub zmywarka – zauważa Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

PKEE przygotował specjalną stronę www.liczysieenergia.pl, na której podpowiada, jak efektywnie oszczędzać prąd. Znaleźć na niej można również informacje o mechanizmach rządzących rynkiem energii.

Transformacja energetyczna

Z badania IBRiS wynika także, że Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu. Aż 87 proc. badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek. Niemal połowa ankietowanych twierdzi, że jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. To dobra wiadomość, ponieważ Polska jest w trakcie transformacji energetycznej, wdrażanej w całej Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki klimatycznej. Otwiera ona drzwi do przyszłości, w której wykorzystywana będzie energia niskoemisyjna (oparta przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych). Celem transformacji jest ochrona środowiska i klimatu, ale by to zrobić, konieczna jest gruntowna przebudowa systemu energetycznego i gospodarki. To zadanie bardzo kosztowne i wymagające ogromnych inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie. Jak można zmniejszyć rachunek za prąd? - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie