Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

Katarzyna Śleziona
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń Muzeum Miejskie w Żorach
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się 17 i 26 lipca 1946, a także 2 września 1946 roku, 5 września 1952 roku i w 1954 roku. Informacje na podstawie Kroniki urzędu Miasta 1945-1990.

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

17.07. 1946
Miejska Rada Narodowa uczciła pamięć zmarłego tragicznie byłego wiceburmistrza miasta Stanisława Jagielskiego, który zginął z rąk niewykrytego zabójcy. Wcześniej - 15 lipca - uczynił to na swoim posiedzeniu Zarząd Miasta. W myśl pisma Biura Prezydialnego PRN z 8 lipca powołano Komisję Oświatową, która m.in. miała zająć się likwidacją analfabetyzmu. Przewodniczącym Komisji został Jan Kret.

26.07.1946
Starostwo Rybnickie udzieliło Zarządowi Miejskiemu dotacji 100 tys. zł na odbudowę wodociągów i kanalizacji, o czym burmistrz poinformował Miejską Radę Narodową.

2.09.1946
Zarząd Miasta postanowił pokryć z kasy miejskiej koszty utrzymania komisji wojewódzkiej, która brała udział przy protokolarnym przekazaniu w zarząd miastu cegielni poniemieckiej w 8 czerwca, w wysokości 2 tys. 260 zł.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Czytaj więcej na temat przeszłości naszego miasta. Zobacz ARCHIWALNE zdjęcia!

5.09.1952
Miejska Rada Narodowa wyraziła zgodę na zabudowę budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym parceli narożnej przy ul. Dworcowej i Powstańców. Inwestorem tego obiektu były Zakłady Wytwórcze Części Wagonowych i Hamulcowych dla swoich pracowników.
Na sesji obecny był przewodniczący Prezydium PRN Paweł Peterek i członek tego Prezydium Alojzy Kotas - architekt powiatowy, których zapoznano z planem odbudowy miasta, w tym odbudowy domu kultury. Z innych ważniejszych prac i decyzji podjętych przez Prezydium MRN w tym roku było m.in.: podjęcie uchwały w sprawie odbudowy budynku Domu Ludowego (byłego kina) przy ul. Dolne Przedmieście. Z kolei firmie Grycmana z Turzy zlecono wykonanie próbnego wiercenia pod nową studnię głębinową przy ul. Rybnickiej w celu zasilenia w wodę wodociągów miejskich.

1954
Postanowiono o pełnieniu w mieście wart nocnych, do pełnienia których powołano mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat. 25 września weszła w życie ustawa o reformie podziału administracyjnego na wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych. Reforma ta zlikwidowała istniejące gminy i wprowadziła gromady o mniejszym zasięgu terytorialnym, co tłumaczone było hasłem „władza bliżej ludu”. Nie miało to wpływu na stan struktury administracyjnej naszego miasta.
Równocześnie z reformą rozpisano pierwsze wybory powszechne do rad narodowych. Urzędy zostały zobowiązane do przygotowania spisów wyborczych. Za aktualizację ksiąg meldunkowych w mieście odpowiedzialni zostali: sekretarz Prezydium Stefan Rożek i komendant MO Jan Borys.
Przygotowaniami do wyborów kierowało dotychczasowe Prezydium MRN.
5 grudnia odbyły się po raz pierwszy powszechne wybory do rad narodowych stopnia podstawowego.
Do Miejskiej Rady Narodowej w Żorach wybrano 40 radnych, reprezentujących różne ugrupowania społeczno-polityczne i związkowe działające na terenie miasta.

(na podstawie: Kronika miasta Żory 1945-1990)

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie