18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

Katarzyna Śleziona
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń ARC.
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się 17 styznia 1959 roku, 20 stycznia 1964 roku, 28 kwietnia 1961 roku i 20 lutego 1974 roku. Informacje na podstawie Kroniki urzędu Miasta 1945-1990.

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

17.01.1959

Prezydium MRN omawiało przebieg prac wykończeniowych w budynku kina. Prezydium MRN przyjęło zapewnienie wykonawcy, to jest MPRB, że istnieje szansa oddania budynku jeszcze w tym samym miesiącu. Ustalono też wstępnie termin odbioru obiektu na 26 stycznia.
Oficjalne otwarcie kina, któremu nadano nazwę "Znicz", odbyło się jednak 5 lutego. Na rozpoczęcie działalności kina wyświetlono film produkcji angielskiej, w polskiej wersji językowej pt. "Kurier carski". Film obejrzeli na pierwszym seansie przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, uczestniczący w oficjalnym otwarciu kina. IDrugi seans przeznaczony był dla pracowników Urzędu
Miejskiego (Prezydium MRN) i zakładów pracy w mieście. Kierownikiem kina została Maria Sitnikowa.
Od tego dnia filmy były wyświetlane w kinie codziennie przy pełnej widowni.

Polub nas na Facebooku

Czytaj więcej na temat przeszłości naszego miasta. Zobacz ARCHIWALNE zdjęcia!

20.01.1964

Na sesji Miejskiej Rady Narodowej dyskutowano nad celowością budowy w mieście dwóch kąpielisk: przy
ZWUS i rozbudowy "Śmieszka". Obecny na sesji kierownik Powiatowego Wydziału GKiM Franciszek
Celary oświadczył, że powiat nie może zagwarantować środków na obydwie inwestycje. Ponieważ roboty przy kąpielisku ZWUS były daleko zaawansowane, w co zaangażował się osobiście przewodniczący Prezydium Marian Burkot, jego otwarcie nastąpiło 22 lipca. Jednak w tym samym roku - z braku możliwości zapewnienia na bieżąco dostawy wody - kąpielisko zamknięto. Nie zaniechano jednak starań o przystosowanie kąpieliska "Śmieszek" do użytku. W tym celu powołano społeczny komitet budowy. Skład tego komitetu był dość liczny i obejmował niemal wszystkie żorskie zakłady pracy i instytucje.

28.04.1961

Trwała odbudowa budynków w Śródmieściu. Miasto przekazało do zabudowy Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych - DBOR 26 parcel, które zostały całkowicie odgruzowane na koszt miasta. Zadecydowano również o przystąpieniu do odbudowy Ratusza. Miasto otrzymało na ten cel dodatkowe środki z Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w wysokości 2.300 tys. zł. Na wykonawcę robót wyznaczono MPRB Żory. Rozpoczęto, przy ZWUS, budowę kąpieliska

"Piaskownia", którego oddanie zaplanowano na 22 lipca. Terminu tego jednak nie dotrzymano z braku środków finansowych. Budowa miała być finansowana przez zakłady pracy, istniejące na terenie miasta, które jednak z tego narzuconego zobowiązania się nie wywiązały.
W dość szybkim tempie opracowane zostały przez DBOR plany zabudowy luk w śródmieściu.

20.02.1974
Miejska Rada Narodowa uchwałą nr II/11/74 nadała nowo budującemu się osiedlu mieszkaniowemu, tak zwanej jednostce "B" przy ul. Wodzisławskiej - Boryńskiej, nazwę osiedle XXX-lecia PRL (obecnie osiedle Księcia Władysława). Osiedle rozpoczęto wznosić już w 1973 roku i zakończono w 1978 r. Zamieszkały w nim 2344 rodziny. Równocześnie wznoszono obiekty infrastruktury: 2 szkoły podstawowe (nr 4 - oddana w 1975 r. i nr 10 - w 1977 r.), pawilony sklepowe oraz przedszkole i klub osiedlowy. Wykonywane były też drogi dojazdowe, chodniki i place.
Z inwestycji lokalnych ukończono i oddano do użytku również drugie piętro skrzydła gmachu Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Miarki znajdującego się przy ul. Powstańców (dzisiaj popularną "Miarkę").

(na podstawie: Kronika UM 1945-1990)

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie