Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

Katarzyna Śleziona
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń Muzeum Miejskie w Żorach
Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się 22 lipca 1956 roku, 20 stycznia 1957 roku, 8 maja 1957 roku, 2 czerwca 1957 roku, 22 sierpnia 1957 roku i 26 maja 1971 roku. Informacje na podstawie Kroniki urzędu Miasta 1945-1990.

Ciekawostki Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń

22.07.1956
Nastąpiło otwarcie Powiatowego Domu Kultury.

30.01.1957
Prezydium MRN przedstawiło na sesji Miejskiej Rady Narodowej propozycję wybudowania w mieście pomnika bohaterów poległych w walce z okupantem. Projekt zyskał akceptację.

8.05.1957
Zdecydowano o projekcie na budowę budynku administracyjnego (Ratusza). Do istniejącej części budynku zdecydowano dobudować nowy segment, bez rozbierania istniejącej zabytkowej części Ratusza.

2.06.1957
Na wniosek Zakładów Młynarskich wyrażono zgodę na zabudowę parceli przy zbiegu ulic Rybnickiej
i Męczenników Oświęcimskich budynkiem administracyjno-socjalnym tych zakładów.

22.08.1957
Radny Wiktor Zagoła postulował postawienie na Rynku pomnika św. Jana Nepomucena, zniszczonego w wyniku działań wojennych w 1945 r. Odnalazł się postument tego pomnika, który leżał na poboczu ulicy Moniuszki i "przeszkadzał" w ruchu drogowym. W niosek radnego pozostał bez odpowiedzi. Zachowany fragment pomnika trafił z ul. Moniuszki do narożnika parku miejskiego.

26.05.1971
Prezydium MRN omawiało przyczyny konfliktu między kierownikiem MOK, Hubertem Oberajem a kawiarnią "Pod Arkadami" znajdującą się w budynku MDK. Sprawa dotyczyła zniszczenia przez kierownika MDK instalacji elektrycznej w kawiarni i demontażu żyrandoli (wg kierownika - własność MDK). Prezydium rozstrzygnęło sprawę na korzyść kawiarni, zalecając doprowadzenie instalacji do stanu pierwotnego pod rygorem zwolnienia ze stanowiska. Kierownik MDK zastosował się do zaleceń.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Czytaj więcej na temat przeszłości naszego miasta. Zobacz ARCHIWALNE zdjęcia!

31.01.1975

W gabinecie naczelnika Miasta spisano protokół w sprawie budowy kładki nad torami na ul. Dworcowej. Ze strony Urzędu Miasta Żory protokół podpisał naczelnik Miasta Tadeusz Krzemiński, a ze strony PKP Edward Lewicki, główny inżynier inwestycji DOKP Katowice.
Protokołem ustalono zadania do wykonania: DOKP wykona kładkę i wykupi teren, natomiast Urząd Miejski namówi właścicieli działek przy torach do ich odstąpienia. Konkretnej daty rozpoczęcia robót nie ustalono. W Urzędzie Miejskim toczyły się również rozmowy dotyczące budowy szkoły podstawowej na Kleszczówce. Koszt budowy miał wynieść 14.875,5 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto