Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"DAR" w Żorach przez trzy miesiące pomagał uchodźcom z Ukrainy. Skorzystało z niego około 1,5 tysiąca osób. Punkt zakończył działalność

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W "DAR-ze" uchodźcy z Ukrainy mogli korzystać z ubrań, żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby.
W "DAR-ze" uchodźcy z Ukrainy mogli korzystać z ubrań, żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby. Piotr Chrobok
Równo trzy miesiące funkcjonował w Żorach punkt pomocy charytatywnej "DAR", którego działalność była nastawiona na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W tym czasie zdążyło z niego skorzystać ok. 1,5 potrzebujących. Teraz punkt kończy działalność z kilku powodów.

"DAR" w Żorach przez trzy miesiące pomagał uchodźcom z Ukrainy. Skorzystało z niego około 1,5 tysiąca osób. Punkt zakończył działalność

Ostatni dzień czerwca był dniem, w którym po raz ostatni uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy po rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowali się na ucieczkę ze swojego kraju i dotarli do Żor mogli skorzystać z uruchomionego z myślą o nich punktu pomocy charytatywnej "DAR". To właśnie wtedy, po dokładnie trzech miesiącach działalności punkt zakończył działalność.

Powodów, dla których "DAR" nie będzie już funkcjonował jest kilka. Chodzi między innymi o usamodzielnienie się uchodźców z Ukrainy, którzy po kilkumiesięcznym pobycie w Żorach nie potrzebują już takiej pomocy, jak tuż po wyjeździe z Ukrainy.

- Zauważyliśmy, że z naszej pomocy korzysta coraz mniej osób - tłumaczą nam wolontariusze zaangażowani w prowadzenie "DAR-u".

Dodatkowym powodem, dla którego "DAR" kończy działalność jest również wygasająca umowa pomiędzy Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych - koordynującym jego funkcjonowanie - a Urzędem Miasta na wynajem lokalu przy ul. Moniuszki, gdzie ten się znajduje. Wolontariusze "DAR-u" nie ukrywają jednak, że w ostatnim czasie, pomoc jaką mogli zaoferować i to mimo mniejszych potrzeb była niewystarczająca.

Jak udało się oszacować wolontariuszom "DAR-u", z pomocy Punktu Charytatywnego w trakcie jego działalności skorzystało ok. 1,5 tysiąca osób. Za jego funkcjonowanie odpowiadało z kolei ok. 50 wolontariuszy. Niezliczona jest z kolei liczba włączających się w pomoc osób.

- Były to osoby prywatne. Mnóstwo rzeczy sponsorowały też firmy. W zbiórkach pośredniczyły parafie. Sami zbieraliśmy też w sklepach - wyliczają w "DAR-ze".

Punkt Pomocy Charytatywnej "DAR" w Żorach działalność rozpoczął dokładnie 30 marca 2022 roku. Jak przekonywał przy okazji jego otwarcia, Adam Grześkiewicz, dyrektor ŻCOP-u, powstanie punktu była odpowiedzią na palące potrzeby uchodźców z Ukrainy.

- Osoby, które przyjeżdżają tutaj z Ukrainy nie mają podstawowych środków do życia. Punkt charytatywny ma im je zapewnić - wskazywał wówczas Adam Grześkiewicz.

I tak w ciągu trzech miesięcy działalności "DAR-u", uchodźcy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę po 24 lutego, czyli po wybuchu wojny mogli darmowo skorzystać z wszelkich artykułów pierwszej potrzeby, np. długoterminowej żywności, artykułów higienicznych i osobistych, a nawet ubrań.

Z upływem czasu pomoc oferowana w "DAR-ze" uległa jednak zmianie. Uchodźcy mieli możliwość zabrania do swoich nowych domów podstawowego wyposażenia, w postaci garnków, czy sztućców, a na tablicy korkowej wiszącej w punkcie zaczęły się pojawiać dla nich oferty pracy.

Nie wiadomo, czy "DAR" swoją działalność kończy ostatecznie, czy to jedynie przerwa w okresie wakacyjnym. Jego wolontariusze z jednej strony chcieliby, żeby pomoc uchodźcom nie była już potrzebna, a ci mogli wrócić do swojej ojczyzny, bo to oznaczałoby zakończenie wojny, a z drugiej jak zapewniają są gotowi do dalszej pomocy.

Zamknięcie "DAR-u" nie oznacza jednak, że w Żorach jakakolwiek pomoc uchodźcom z Ukrainy nie jest już udzielana. Ci, którzy nadal jej potrzebują mogą skorzystać z mieszczącego się na terenie Centrum Przesiadkowego Infopunktu, który od poniedziałku do środy, pomiędzy 8:00 a 16:00 będzie im jej udzielał w zakresie: meldunku, możliwości podjęcia pracy, oraz kwestiach związane z ochroną zdrowia i edukacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto