Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do uczniów w szkołach w Czeladzi trafi 1800 eko-butelek na wodę. Mogą też korzystać z filtrowanej wody

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Do uczniów czeladzkich szkół trafi 1800 eko-butelek na wodę

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do uczniów czeladzkich szkół trafi 1800 eko-butelek na wodę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Szkole Podstawowej nr 3 przedstawiciele miasta Czeladź oraz firmy Huhtamaki rozdali uczniom pierwszą partię ekologicznych butelek wielorazowego użytku. To część szerszej akcji, która ma w efekcie zmniejszyć ilość pozostającego w obiegu plastiku. Dzięki współpracy miasta Czeladź z podmiotami takimi jak Huhtamaki czy Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, do rąk uczniów trafi łącznie ponad 1800 eko-butelek.

- Pomysłodawcą akcji jest trójka miejskich radnych: Marcin Gadecki, Dominik Penar i Andrzej Mentel, którzy w sierpniu przedstawili mi plan zmniejszenia ilości plastiku w czeladzkich szkołach i poprosili mnie o wsparcie tej inicjatywy - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

W pierwszej fazie akcji miasto zainstalowało dystrybutory wody w szkołach, z których dzieci mogą pobierać bezpłatnie wodę prosto z miejskiej sieci wodociągowej.

- Zaczęliśmy poszukiwać podmiotów, które chciałyby wesprzeć nas w zakupie wielorazowych butelek na wodę. Na nasz apel odpowiedziała firma Huhtamaki i Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów - dodaje burmistrz Czeladzi.

- Jeżeli edukować, to od najmłodszych lat. Stąd pomysł, by młodzieży w czeladzkich szkołach przekazać takie ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia butelki, a z drugiej strony zamontować sieć bezpłatnych dystrybutorów. One filtrują wodę, a jednocześnie pozwalają uczniom uzupełniać swoje butelki – podkreśla Dominik Penar, przewodniczący Rady Miasta w Czeladzi.

- Jeden człowiek odpowiada tygodniowo za osiem butelek plastikowych, które trzeba zutylizować i przetworzyć. To ponad pół miliona butelek rocznie, których obieg można ograniczyć i tym samym wpłynąć na środowisko naturalne. To pierwszy krok do zmian, ale też edukacja kolejnych pokoleń, kolejnych dzieci, które będą uczęszczały do czeladzkich szkół – dodaje.

Huhtamaki to firma, która produkuje ekologiczne opakowania wysokiej jakości, które trafiają do najważniejszych odbiorców na całym świecie.

- Nasza firma od lat współpracuje z miastem Czeladź i wspiera liczne inicjatywy prospołeczne na jego terenie. Akcja taka jak ta, w której obecnie bierzemy udział, doskonale wpisuje się w filozofię naszej firmy, a także przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród dzieci uczęszczających do czeladzkich szkół, wśród których spore grono stanowią dzieci naszych pracowników - mówi Marcin Gruszyński, dyrektor Huhtamaki FoodService. 

Spośród 1800 eko-butelek, które zostaną rozdystrybuowane wśród uczniów czeladzkich szkół, 1000 zostało ufundowane właśnie przez firmę Huhtamaki. Pozostała część butelek pochodzić będzie z darowizny Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

7 października wykład w Kopalni Kultury w Czeladzi rozpocznie oficjalnie cały projekt, który potrwa do połowy kwietnia 2024 roku. Wówczas, w Dniu Wody, podsumowane zostaną dotychczasowe przedsięwzięcia. Będzie to także czas, by zaplanować kolejne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto