Droższa energia elektryczna. Nie daj się podwyżkom!

Materiał informacyjny LiczySieEnergia.pl
Udostępnij:
Od nowego roku ceny prądu wzrosły. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej w pierwszym kwartale skutki podwyżek nie będą bardzo odczuwalne dla gospodarstw domowych. Już teraz warto jednak pomyśleć, jak oszczędzać prąd i pieniądze. Sprawdź, dlaczego za energię elektryczną będziemy płacić więcej i co zrobić, żeby zminimalizować rachunki za prąd.

Dlaczego ceny energii elektrycznej rosną?

Przyczyn podwyżek prądu często upatruje się w zbyt wysokich kosztach wytwórców i sprzedawców. Tymczasem cena detaliczna energii elektrycznej to szereg składników, wśród których obecnie aż 59% stanowi koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. Nie tylko elektrownie węglowe, ale również gazowe w krajach UE, żeby móc emitować dwutlenek węgla nieodłącznie towarzyszący wytwarzaniu prądu z tych źródeł, zobowiązane są do zakupu uprawnień do emisji CO2 (EU ETS). Ogólna sytuacja gospodarcza na świecie, a także spekulacje finansowe związane z uprawnieniami do emisji CO2, które są obecnie przedmiotem europejskiej dyskusji, spowodowały, że w 2021 r. ceny EU ETS wzrosły ponad trzykrotnie. W konsekwencji ceny prądu rosną w całej Europie.

Złagodzenie podwyżek dzięki działaniom rządu

W Polsce ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Taryfa zaproponowana przez każdego sprzedawcę prądu jest zatwierdzana, jeśli została przygotowana w oparciu o ścisłe wytyczne, dlatego ceny energii dla gospodarstw domowych rosną umiarkowanie.

OBNIŻKA AKCYZY I VAT
Wobec rosnących cen energii w grudniu 2021 r. prezes URE zdecydował o podwyżkach taryf dla gospodarstw domowych średnio o 24%. Przeciętne gospodarstwo zapłaci za prąd o 21 zł miesięcznie więcej. W I kwartale 2022 r. obniżona została jednak akcyza oraz stawka podatku VAT na energię elektryczną, co spowoduje wzrost przeciętnego rachunku zaledwie o 6 zł miesięcznie.

DODATEK OSŁONOWY
Rządowa tarcza antyinflacyjna to nie tylko obniżka akcyzy i VAT-u, ale także rekompensaty podwyżek dla najbardziej potrzebujących. W zależności od dochodu na osobę, wielkości gospodarstwa domowego oraz sposobu ogrzewania w 2022 r. można otrzymać dodatek osłonowy w wysokości nawet 1 437,50 zł. Stosowny wniosek należy złożyć do końca października w urzędzie gminy lub przez Internet. Więcej informacji o dodatku osłonowym znajdziesz na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Prąd będzie drożał

Eksperci nie pozostawiają złudzeń – prąd w kolejnych latach będzie drożał. Przyczyn tendencji wzrostowej cen energii elektrycznej jest wiele, m.in.:

  • drożeją surowce energetyczne;
  • zmniejsza się liczba uprawnień do emisji CO2 na rynku, co sprawia, że niezależnie od problemów związanych ze spekulacją cena białych certyfikatów będzie rosła;
  • jako państwo ponosimy wysokie koszty transformacji energetycznej.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

„Prąd się sam nie zużywa” – mówi pani Iza, gospodyni domowa z Lublina. „Pilnuję, by dzieci uczyły się wyłączać światło po wyjściu z pokoju i nie wietrzyły lodówki. To daje realne oszczędności na rachunkach” – dodaje. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć opłaty za energię? Wystarczy klika czynności, żeby ograniczyć zużycie prądu i wysokość rachunków:

  • sprawdź na rachunku swoją taryfę – być może znacznie mniej płacisz za prąd zużywany w nocy i w weekendy. Warto zaplanować na ten czas energochłonne prace, np. pranie;
  • zmień taryfę, dopasowując ją do twojego trybu życia – zapewnij sobie w miarę możliwości tańszy prąd wówczas, kiedy najbardziej go potrzebujesz;
  • zastanów się, z których urządzeń naprawdę korzystasz. Rzadko włączany telewizor w drugim pokoju w trybie standby, komputer podłączony wciąż do zasilacza, ładowarka do smartfona czy tabletu stale w gniazdku elektrycznym bez przerwy zużywają energię, za którą płacisz;
  • jeśli masz pralkę bez funkcji dopasowania zużycia wody do ilości prania, włączaj ją dopiero, gdy się zapełni; kiedy tylko jest to możliwe, korzystaj z krótkich programów o niskiej temperaturze prania;
  • kupując nowy sprzęt AGD, zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń – inwestycja w droższą lodówkę, ale o klasie A (a najlepiej A+++) naprawdę się opłaci!

Jeśli chcesz poznać inne sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wejdź na stronę www.LiczySieEnergia.pl i sprawdź, jak jeszcze możesz zaoszczędzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Droższa energia elektryczna. Nie daj się podwyżkom! - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie