Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Żorach z nowym oświetleniem. Ładnie, ale do zakończenia prac wciąż daleka droga. Dlaczego?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Dworzec kolejowy nocą w trakcie remontu

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy nocą w trakcie remontu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Elewacja dworca kolejowego w Żorach już nie straszy brudem i wątpliwej jakości malunkach, wstawiono nowe okna, zamontowano dach. Jest też nowe oświetlenie, które już rozświetla plac z chodnikiem i parkingiem od strony ulicy Fabrycznej. Dworzec kolejowy pięknieje, ale w powolnym tempie. Prace miały się zakończyć w styczniu 2020 roku. Kiedy to wreszcie nastąpi?

Dworzec kolejowy w Żorach z nowym oświetleniem

Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach to jedna z większych trwających inwestycji realizowanych przez magistrat. Jest też dość pechowa, bo ma spore opóźnienie. Do terminów wrócimy. Spójrzmy najpierw na postępy na placu budowy.

Elewacja dworca kolejowego w Żorach już nie straszy brudem i wątpliwej jakości malunkach. Uzupełniono ubytki, cegłę również oczyszczono. Wstawiono nowe okna, zamontowano dach. Jest też nowe oświetlenie, które już rozświetla nowy plac z chodnikiem, drogą i parkingiem od strony ulicy Fabrycznej. Jest teraz bardzo jasno. Tego brakuje po drugiej stronie budynku od strony torów. O ile perony są dobrze oświetlone, to w przed remontowanym budynkiem jest bardzo ciemno. Zapewne to wkrótce się zmieni. Wymiany czekają jeszcze m.in. drzwi wejściowe do obiektu.

- Obecnie do wykonania pozostały głównie prace wykończeniowe wewnątrz budynku, a także dostawa i montaż windy, fasady szklanej oraz małej architektury - wylicza Adrian Lubszczyk, kierownik
Biura Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Dworzec kolejowy nocą w trakcie remontu

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dworzec kolejowy w Żorach z nowym oświetleniem. Ładnie, ale ...

Całkowity efekt powinniśmy poznać za kilka miesięcy.

Pechowy remont dworca kolejowego

Inwestycję Urzędu Miasta trapi spory pech. Dworzec kolejowy miał być gotowy w styczniu 2020 roku. Wówczas urzędnicy zapewniali, że poślizg potrwa kilka miesięcy.

Był spowodowany m.in. wprowadzeniem zmian do dokumentacji projektowej (obejmujących zaprojektowanie pochylni, zmiany projektu zagospodarowania, zmiany rozmieszczenia miejsc postojowych i nawierzchni chodnika, opracowaniem ekspertyzy pożarowej dla potrzeb uzyskania odstępstwa w zakresie dopuszczalnego nachylenia terenu, zmiany zakresu opracowania wynikającej z uzyskanych warunków przyłączeniowych do sieci wod-kan., wystąpienia o uzgodnienia branżowe).

Jakby tego było mało kilkanaście tygodni później wybuchła pandemia koronawirusa z lockdownem. Pojawił się problem z dostęp nie tylko do towarów, ale także do specjalistów na rynku pracy. Ostatecznie zapewniano, że remont zakończy się z końcem 2020 roku. Tak się nie stało.

- Prace związane z remontem dworca kolejowego cały czas trwają. Opóźnienie wynika z nałożenia się wielu czynników, w tym konieczności wykonania dodatkowych prac oraz pandemii Covid-19, która przełożyła się na braki kadrowe. Miasto czyni starania, by wykonawca inwestycji w możliwie jak najszybszym terminie ukończył wszystkie te prace - dodaje Adrian Lubszczyk.

Kolejny nowy planowany termin zakończenia tej inwestycji to drugi kwartał 2021 r. Do trzech razy sztuka?

Dworzec będzie wizytówką Żor

Modernizacja budynku dworca kolejowego zakłada adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej.

Program rewitalizacji obiektu wymaga również zachowania podstawowych funkcji, niezbędnych do funkcjonowania dworca kolejowego, takich jak: poczekalnia, toalety ogólnodostępne oraz kasy lub biletomaty.

Ponadto, w holu budynku powstanie punkt gastronomiczny oraz strefa dla dzieci. Z kolei na piętrze znajdą się dwie sale wielofunkcyjne (jedna dla 40 osób, druga dla 15 os.). W planach jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca – powstaną chodniki i parking. Obiekt w całości będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie na remont dworca miasto uzyskało 6,6 mln zł dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa. Na 2021 rok w budżecie miejskim przesunięto na to zadania 1,5 mln zł z budżetu miasta na 2020 r.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto