18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowi Żor: Pracę straci 3 dzielnicowych, ale będą kamery

Katarzyna Śleziona
Dzielnicowi Żor
Dzielnicowi Żor ARC.
Dzielnicowi Żor: Pracę straci 3 dzielnicowych, ale będą za to nowe kamery do miejskiego monitoringu. To najnowsze ustalenia na linii prezydent Żor - komendant żorskiej policji. Ostatecznie i tak decyzję w tej sprawie podejmą żorscy radni na etapie uchwalania budżetu miasta Żory na 2014 rok. W jakich dzielnicach będzie mniej dzielnicowych?

Dzielnicowi Żor

Pracę straci 3 dzielnicowych, ale będą za to nowe kamery. To najlepsze rozwiązanie?

Pracę znajdą w sąsiednich jednostkach

Władze Żor dogadały się z komendantem żorskiej policji w sprawie bezpieczeństwa w mieście. W połowie przyszłego roku zabraknie etatów dla trzech dzielnicowych, ale w zamian za to będzie m.in. rozbudowany monitoring miejski. Czy to najlepsze rozwiązanie? Mieszkańcy Żor są podzieleni. - Wzrośnie przestępczość, bo zaczniemy inwestować w sprzęt, a nie w ludzi – mówią jedni. - Dzisiaj dzielnicowych nie widać na interwencjach, więc lepiej wyłożyć pieniądze na kamery monitoringu – mówią drudzy. Dzielnicowi, którzy stracą pracę w Żorach, znajdą zatrudnienie w sąsiednich jednostkach policji np. w Jastrzębiu.

Sprawa dzielnicowych to jeden z głównych tematów, o jakich rozmawia się w wielu żorskich domach. Początkowo mówiło się o likwidacji dziewięciu (wspominali o tym m.in. radni na sesji Rady Miasta Żory), potem o sześciu, a teraz trzech etatach dzielnicowych. Taka licytacja nie podoba się radnym żorskiego Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą otwartej debaty publicznej, na której każdy mieszkaniec mógłby się wypowiedzieć w sprawie.

Stowarzyszenie napisało specjalny list do prezydenta

Cięciami w etatach dzielnicowych są także zaniepokojeni członkowie Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto w Żorach, którzy w tej sprawie kilka dni temu wysłali do nas specjalny list otwarty kierowany do Prezydenta Miasta Żory. „Zarząd Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto w Żorach wyraża zaniepokojenie marginalizacją problematyki bezpieczeństwa mieszkańców Żor. Świadczy o tym decyzja o likwidacji dziewięciu etatów dzielnicowych kontraktowych. (…) Podjęcie decyzji o zaniechaniu dalszego finansowania z pominięciem trybu konsultacyjnego budzi nasz sprzeciw. Niepokojącym jest również brak dofinansowania dla Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, co utrudnia realizację działań profilaktycznych. Polityka taka jest sygnałem do środowiska przestępczego: <<Żory są dla was otwarte – zapraszamy”. (…) Oszczędzanie kosztem bezpieczeństwa jest niedopuszczalne i jest ekonomicznym absurdem” - czytamy w liście Zarządu Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto w Żorach.

Komendant odpowiada

Co na to żorski komendant policji.- Generalnie osiągnęliśmy porozumienie z władzami Żor. W pierwszym porozumieniu była mowa o braku finansowania dla 6 etatów dla dzielnicowych, które miałyby zostać zaniechane w maju przyszłego roku. Doszliśmy jednak do porozumienia z miastem, że nie będziemy finansować trzech etatów dla dzielnicowych. W zamian za to środki przeznaczane na to zadanie, wykorzystamy w inny sposób, w tym na rozbudowę monitoringu miejskiego i na dodatkowe patrole służb policyjnych – powiedział nam mł. insp. Dariusz Matusiak, Komendant Miejski Policji w Żorach.

Tym samym kwota ok. 100 tys. zł w przyszłym roku miałaby zostać przeznaczona na zakup 15 nowoczesnych kamer do miejskiego monitoringu, które miałyby znaleźć się na osiedlach i w rejonie newralgicznych skrzyżowań na terenie Żor. - Podałem za przykład panu prezydentowi, że warto mieć takie kamery jak np. w Jaworznie. Jeśli już coś będziemy zamawiać, to tylko kamery z dobrą jakością obrazu, żeby służyły nam na lata – dodaje komendant policji.

To jednak nie koniec profilaktyki bezpieczeństwa w Żorach. W najbliższych tygodniach żorscy policjanci zamierzają przeprowadzić debaty na jeden z trzech tematów: bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, przestępczość nieletnich i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

O tym, ilu dzielnicowych straci ostatecznie etaty i czy będzie rozbudowany miejski monitoring, zdecydują żorscy radni na etapie uchwalania budżetu miasta Żory na 2014 rok.

Informacje potwierdza przewodniczący

- Z informacji uzyskanych od Prezydenta Miasta wynika, że w zakresie bezpieczeństwa zamierza zaproponować Radzie Miasta wyasygnowanie największych od lat środków przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa, m. in. na rozbudowę systemu monitoringu, opłacenie godzin służby ponadwymiarowej dla policjantów oraz utrzymanie w 2014 roku 6 dodatkowych etatów policjantów. Należy podkreślić także, że wszyscy radni Rady Miasta przez najbliższe tygodnie będą mieli swobodną okazję dyskusji w przedmiocie wszelkich spraw związanych z budżetem miasta oraz planowanymi wydatkami na najbliższe lata, a ostateczną decyzję podejmą poprzez uchwalenie budżetu miasta na 2014 rok – mówi Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta Żory.

Nie mamy strażników miejskich

Od stycznia 1999 r. miasto Żory stało się powiatem i zyskało m.in. większy wpływ na działanie Policji w Żorach poprzez możliwość jej dofinansowania. Dlatego zlikwidowano Straż Miejską. Część pieniędzy przeznaczona na jej funkcjonowanie została przesunięta na dodatkowe etaty policyjne, głównie dla dzielnicowych.

Dzisiaj porządku w Żorach strzeże 18 dzielnicowych, w tym 9 z porozumienia i 9 z innych etatów policyjnych. - W 2009 roku podpisane zostało pierwsze porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Żory a Komendantem Miejski Policji w Żorach na utrzymania 6 etatów dla policjantów. Umowa ta ważna jest przez 5 lat, więc do połowy przyszłego roku. Z kolei drugie porozumienie na 3 etaty zostało podpisane rok później. Umowa wygaśnie w połowie 2015 roku – mówi komendant żorskiej policji.

- Na etaty policyjne wydaje się z budżetu miasta około 600 tysięcy zł rocznie - informują urzędnicy. Oprócz tego jest też opłacanych 9 dodatkowych patroli policyjnych, poza godzinami pracy funkcjonariuszy.

Co mówią dzielnicowi?

- Każdy z nas obawia się, że to on straci pracę. Ja mam etat dzielnicowego, którego umowa wygaśnie w połowie przyszłego roku. Obawiam się, że może wypaść na mnie. Nie chciałabym jednak przenosić się do innej jednostki, bo w Żorach do pracy już się przyzwyczaiłam - mówi Adriana Tomala, od 3 lat dzielnicowa na osiedla Sikorskiego w Żorach, dzisiaj mieszkanka Świerklan.

Po zmianach, w połowie przyszłego roku, ma być 6 etatów dzielnicowych z porozumienia i 9 dodatkowych etatów policyjnych, poza godzinami pracy funkcjonariuszy.

Kto straci pracę?

W jakich dzielnicach będzie mniej dzielnicowych w połowie przyszłego roku? - Z tych 6 etatów z pierwszego porozumienia. To dzielnice: Korfantego i Baranowice, Stare Miasto i Śródmieście, osiedle Sikorskiego, Rój, Rogoźna, osiedle Gwarków lub osiedle Księcia Władysława. Dzisiaj nie możemy podjąć decyzji, które to osoby będą. Musimy pokierować się jakimiś kryteriami. Na pewno będziemy brali pod uwagę miejsce zamieszkania dzielnicowych, którzy pełnią służbę w naszej jednostce. Nie chcielibyśmy, żeby policjanci mieszkający w Żorach musieli przenosić się do innych jednostek. Pewnie będzie wiele argumentów za i przeciw. Mamy trochę czasu, żeby do tego się przygotować – mówi komendant żorskiej policji.

Polub nas na Facebooku

Dzielnicowi, którzy stracą pracę, znajdą zatrudnienie na tym samym etacie dzielnicowego w jednostkach sąsiednich. - Już mamy pytania od komendantów, którzy w swoich jednostkach mają wakaty na tych etatach np. z Jastrzębia. Nasi dzielnicowi z wieloletnim doświadczeniem znajdą pracę – dodaje komendant.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzielnicowi Żor: Pracę straci 3 dzielnicowych, ale będą kamery - Żory Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto